szlachetna_paczka

Okres świąteczny to szczególny czas, gdy siłą rzeczy myśli się, że świat wymaga także naszego dobra, zaangażowania i pomocy. Dzięki akcji Szlachetna Paczka organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna, każdy z nas może stać się Mikołajem dla dzieci z rodzin wielodzietnych, potrzebujących oraz niepełnosprawnych, a także pomóc rodzinom ubogim. Akcja w tym roku po raz pierwszy została zorganizowana na terenie Olkusza. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu ludzi wielkiego serca oraz wolontariuszy, 16 rodzin z Olkusza i okolic otrzymało cenne wsparcie.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 roku przez krakowskie Stowarzyszenie Wiosna. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W Szlachetnej Paczce prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. Ideą akcji jest pomoc osobom, które często nie potrafią, bądź nie chcą prosić o wsparcie w wyznaczonych do tego instytucjach.

– W ramach akcji docieramy z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, takich, które nie mają postawy roszczeniowej, których bieda jest ukryta. W szczególności docieramy do rodzin wielodzietnych, niepełnych, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osób starszych i samotnych, rodzin, których dotknęło nieszczęście oraz takich, których bieda jest niezawiniona. Każda rodzina ma swoją historię i każdej brakuje czegoś innego. Paczkę przygotowuje się więc według konkretnych potrzeb. Na każdym etapie można kontaktować się z wolontariuszem – podkreśla Katarzyna Wojna, lider rejonu Olkusz i okolice.

– Od niedawna jestem wolontariuszem i pierwszy raz uczestniczę w tej akcji. Takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Jest to wspaniały cel charytatywny, pomagamy rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Wsparcie jest im szczególnie potrzebne przed świętami – dodaje Bartosz Wywioł, specjalista ds. PR w rejonie Olkusz i okolice.

By akcja mogła się odbywać, niezbędna jest pomoc dobroczyńców, czyli osób, które wspierają Szlachetną Paczkę finansowo. Od listopada darczyńcy mogli wybrać rodzinę, której chcieli pomóc. Listy potrzebujących dostępne były na stronie internetowej: www.szlachetnapaczka.pl. Następnie zapakowany prezent dostarczany był do magazynu, który znajdował się w osiedlowym Klubie Przyjaźń. Stamtąd odbierał go wolontariusz, który dostarczał paczkę do rodziny. Zbiórka podarunków trwała trzy dni – od piątku do niedzieli.

– Nic nie jest w stanie opisać ogromnej radości i wdzięczności rodzin, do których trafiają paczki. Jest to bardzo wzruszający moment zarówno dla obdarowanych jak i dla nas. W następnym roku w Olkuszu również będziemy organizować tę akcję i będziemy chcieli pozyskać dwa razy więcej wolontariuszy oraz dotrzeć do dwukrotnie większej liczby rodzin. Akcja nie kończy się w tym roku, to dopiero początek – dodaje Katarzyna Wojna.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze