szachy_mik3

Gwiazdkowy Turniej Szachowy przez dziewiętnaście lat przyciągał do Olkusza młodych zawodników z całego kraju. Na zaproszenia odpowiadali też goście z zagranicy. Niestety w tym roku przeszkody formalne oraz trudności finansowe sprawiły, że niejako w zastępstwie wielkiej imprezy, Akademia Karpova przy współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowały mniejszy, bardziej kameralny turniej. Kto wie, czy ta nieco wymuszona sytuacja nie była potrzebna, bowiem przy szachownicach spotkały się dzieci zarówno zdrowe, jak i te niepełnosprawne.

– To dla nas duża radość móc przyczynić się do organizacji imprezy, która daje możliwość współzawodnictwa młodzieży zdrowej i teszachy_mik2j z problemami. Szachy niesamowicie rozwijają intelekt dzieci – przyznaje Danuta Mączka z olkuskiego PCPR. – Jesteśmy bardzo wdzięczni olkuskiemu PCPR za wsparcie naszej inicjatywy przeprowadzenia turnieju integracyjnego, z udziałem niepełnosprawnych. Ta pomoc sprawiła, że tegoroczny turniej mógł dojść do skutku – wtórowała dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan. Faktycznie, sobotni Gwiazdkowy Turniej Szachowy zyskał miano integracyjnego. Przy stołach zasiadło 45 zawodników w wieku od 4 do 18 lat. Klubowicze z Akademii Karpowa często wcielali się w srogich nauczycieli dyscypliny, ale dla dzieci borykających się z różnymi problemami już sam start w turnieju był dużym wydarzeniem. Jeszcze więcej pozytywnych emocji dostarczyła uczestnikom tradycyjna już wizyta Św. Mikołaja. Dzieci zostały obdarowane łakociami, a gość z zimnej Laponii obiecał, że za rok również zawita do Olkusza.

Spotkanie z Mikołajem było miłym przerywnikiem kilkugodzinnych zmagań. W sumie młodzi szachiści przy planszach do gry spędzili prawie pięć godzin. Rozegrano siedem rund, po 30 minut każda. W powietrzu, w szczególności w ostatniej fazie turnieju, dało się wyczuć nerwową atmosferę wynikającą z chęci sprawienia sobie miłego prezentu gwiazdkowego. Udało się Oli Krajewskiej oraz Bartkowi Wiśniewskiemu. To właśnie w ich kierunku popłynęły największe gratulacje. Jednak, jak na każdy turniej integracyjny przystało, zwycięzców było nie dwóch, ale czterdziestu pięciu. Jak co roku organizatorzy pluszakami obdarowali najmłodszych uczestników szachowych zmagań. Świąteczne zabawki w tegorocznej edycji trafiły do Emilki Jezierskiej oraz Bartka Turskiego. Wszystkie dzieci MOK opuszczały co prawda zmęczone, ale i z szerokim uśmiechem na ustach. Bo przecież nie dość, że mogły spotkać się z kolegami, to jeszcze odwiedził je Święty.

szachy_mik1Co dalej z prestiżowym Gwiazdkowym Turniejem? – Brak dofinansowania z Polskiego Związku Szachowego oraz niemożność uzyskania pomocy ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego spowodowały, że po raz pierwszy zaliczany do największych tego typu imprez w kraju Gwiazdkowy Turniej Szachowy nie mógł odbyć się w dotychczasowej formule. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Dzięki wsparciu wielu ludzi udało się zorganizować mniejszy, ale równie potrzebny turniej integracyjny. Takie spotkania są ważne głównie dla dzieci z problemami. Możemy być dumni z siebie i dzieciaków. Mamy oczywiście nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się już zorganizować jubileuszowy dwudziesty Turniej Gwiazdowy z prawdziwego zdarzenia, na który zawitają najlepsi zawodnicy nie tylko z Polski, ale i różnych zakątków Europy – mówi Waldemar Czarnota, szef olkuskiej Akademii Anatolija Karpova.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:26558}{joomplu:26551}{joomplu:26532}{joomplu:26525}

Najlepsi w Gwiazdkowym Szachowym Turnieju Integracyjnym Dzieci i Młodzieży:

Dziewczęta:
1. Ola Krajewska
2. Magda Stanek
3. Ala Cebula

Chłopcy:
1.
Bartek Wiśniewski
2. Mateusz Lis
3.
Kuba Ochowicz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze