Małopolski Szpital Chorób Płuc i i Rehabilitacji im. Edmunda Wojdyły w Jaroszowcu stawia na nieustanny rozwój i poszerzanie swojej oferty medycznej. Właśnie zakończył się remont piętra lecznicy, gdzie od teraz mieści się Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej, Pododdział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej oraz część rehabilitacyjna dla pacjentów stacjonarnych.

Tym sposobem oddział powiększył się o szesnaście łóżek dla pacjentów. Co istotne, remont w całości został sfinansowany ze środków własnych szpitala. Podczas prezentacji nowych pomieszczeń padły także deklaracje dotyczące kolejnych inwestycji na terenie placówki.

Złożył je sam Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski w asyście gospodarzy czterech sąsiednich gmin: Bukowno, Bolesław, Klucze i Wolbrom. Podpisano dwie umowy. Pierwsza dotyczy zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego, a konkretnie gazometru. Jest to urządzenie niezbędne do wykonywania badań w diagnostyce pulmonologicznej, a jego wyniki służą do oceny wydolności oddechowej i ustalenia programu rehabilitacji. Analizator wart ponad 34 tysiące złotych zostanie zakupiony w porozumieniu przez samorządy gmin z terenu powiatu olkuskiego.

– Nasze spotkanie jest dowodem na to, że szpital nieustannie się rozwija. To zasługa kadry zarządzającej i personelu medycznego. Bardzo zależy nam na tym, aby placówka nadal podnosiła jakość świadczonych usług – mówił z satysfakcją marszałek Kozłowski.

Druga podpisana w miniony piątek umowa dotyczy dokumentacji projektowej przekazanej przez Urząd Gminy Klucze. Dokumenty przekazane Marszałkowi przez wójta Norberta Bienia dają zielone światło na modernizację oczyszczalni ścieków wraz z systemem dekontaminacji powietrza. Funkcjonująca obecnie oczyszczalnia ze względu na swój zły stan techniczny i niską sprawność technologiczną może wkrótce zostać wyłączona z ruchu, dlatego też konieczne jest jej zmodernizowanie w możliwie jak najkrótszym terminie. Całkowity koszt inwestycji wynosi około 1,8 mln zł. Stworzenie dokumentacji sfinansowała gmina Klucze, teraz projekt czeka na wykonanie ze strony województwa.

Szpital w Jaroszowcu to jedna z kilkunastu placówek prowadzonych przez samorząd województwa małopolskiego. Lecznica powstała jeszcze przed II wojną światową, a po niej miała lepsze i gorsze momenty. To właśnie w otoczeniu lasów i związanego z nimi mikroklimatu do zdrowia wracają chorzy na gruźlicę oraz pacjenci w przewlekłymi chorobami płuc. Szpital kierowany przez Krzysztofa Grzesika jako jedyny ośrodek w Małopolsce posiada wydzielony oddział leczenia chorych prątkujących. W placówce na co dzień prowadzona jest także rehabilitacja układu oddechowego dla pacjentów stacjonarnych i niestacjonarnych. Nowoczesny sprzęt oraz wykwalifikowana kadra przyciągają do lecznicy pacjentów z najróżniejszych stron Polski, a prowadzone od kilku lat działania rehabilitacji ogólnoustrojowej w zakresie stacjonarnym, ośrodka rehabilitacji dziennej oraz ambulatoryjnej cieszą się tak wysokim powodzeniem, że kolejki oczekujących są już na kilka lat.

Fot. Biuro Prasowe UMWM

Piotr Kubiczek Jaroszowiec

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze