Opinia prawna przygotowana przez zewnętrzną kancelarię na temat możliwości wypowiedzenia przez powiat olkuski umów zawartych z Grupą Nowy Szpital i Zakładem Usług Konsultingowych Know How w Szczecinie o współpracy i dzierżawy majątku nie wniosła zbyt dużo nowej wiedzy w tym temacie. W kwestiach fundamentalnych prawnicy z kancelarii „Iurator” wypowiadają się podobnie jak prawnicy olkuscy – możliwości są, ale kosztowne i skomplikowane w realizacji.

 

Kilka miesięcy temu komisja ds. promocji i ochrony zdrowia olkuskiej Rady Powiatu zwróciła się do zarządu z propozycją zlecenia zewnętrznej kancelarii opinii prawnej w kwestii zerwania umów ze szczecińskimi spółkami i możliwości przejęcia przez SP ZOZ kontraktu. Do kilku kancelarii zwrócono się z pytaniem, ile taka usługa by kosztowała. Ceny wahały się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za odpowiedź na 4 pytania skierowane do komisji. Wybrano ofertę najtańszą za 6150 zł brutto i zlecono opracowanie opinii Kancelarii Radców Prawnych „Iurator” T. Smolczewski i Wspólnicy z Katowic. 16-stronicowa analiza stanu prawnego nie pozostawia żadnych wątpliwości, że wypowiedzenie umów jest możliwe, ale powiat musi się liczyć z niemałymi kosztami z tym związanymi, długim czasem realizacji i sporym zamieszaniem, jakiego można się spodziewać przy kolejnym przekształceniu, jeśli na taki ruch by się zdecydowano.

Umowa o współpracy zawarta przez powiat w 2009 roku z GNS może być skutecznie wypowiedziana, ale powiat będzie musiał zapłacić karę w wysokości pół miliona złotych oraz pokryć wydatki, jakie poniosła spółka w celu wykonywania umowy. Jakie to mogą być koszty, nie wiadomo, ale należy się spodziewać, że nie takie małe. Naturalnie, powiat musiałby solidnie uargumentować i udowodnić powody odejścia od umowy. Prawnicy potwierdzają, że ta umowa może być rozwiązana za porozumieniem stron, co mogłoby w jakimś stopniu uchronić przed sankcjami pieniężnymi.

Jeśli chodzi o umowy dzierżawy majątku ruchomego i nieruchomości, zawarte nomen omen na 25 lat, sytuacja prawna jest jeszcze bardziej skomplikowana. Dzierżawcy umowa może zostać wypowiedziana tylko w przypadkach określonych w umowie i z żadnych innych. Na ewentualność zarzutów o niewywiązywanie się z zapisów umowy spółka zostawiła sobie furtkę awaryjną w tejże umowie i jest tam zapis, że GNS ma 3 miesiące na usunięcie nieprawidłowości. Warto zaznaczyć, że wypowiedzenie umów dzierżawy uniemożliwiłoby wykonywanie kontraktu, na co powiat nie może sobie pozwolić z oczywistych przyczyn. Również w tym przypadku powiat musiałby zapłacić spółce odszkodowanie. Prawnicy z Katowic zauważają również, że w umowie nie wprowadzono zapisów, które pozwalających na rozwiązanie tych umów dzierżawy, jeśli doszłoby do rozwiązania umowy o współpracy. – Może dojść do sytuacji, w której umowa o współpracy zostanie rozwiązana, natomiast pozostaną w mocy umowy dzierżawy nieruchomości i majątku ruchomego. Taka sytuacja może wystąpić wówczas, gdy powiat wypowie umowę o współpracy, jednakże równocześnie nie zostanie spełniona żadna z przesłanek pozwalających na rozwiązanie umowy dzierżawy – uważają radcy prawni z „Iuratora”.

Komisja ds. promocji i ochrony zdrowia chciała również wiedzieć, czy jest możliwość, żeby SP ZOZ przejął leczenie pacjentów, czyli tym samym realizował kontrakt NFZ po hipotetycznym zerwaniu umowy z GNS. Prawnicy uważają, że możliwości takie są, ale wymagają one wielu zmian formalno-prawnych. Utrudnieniem w przywróceniu dawnego zakresu udzielania świadczeń zdrowotnych przez olkuski ZOZ może okazać się spełnienie wymagań NFZ-u, czyli przede wszystkim dysponowanie pomieszczeniami, sprzętem i kadrą. Obecnie wszystkie te dziedziny są właściwie w rękach Grupy Nowy Szpital. Narodowy Fundusz zdrowia, w związku z niespełnianiem tych warunków, mógłby odmówić zgody na przeniesienie praw i obowiązków z kontraktu na inny podmiot.

Czy opinia prawna zmieni coś w działaniach zarządu powiatu i radnych i czy doprowadzi do rozwiązania umowy z Grupą Nowy Szpital? Z informacji, które udało nam się uzyskać, jest to mało prawdopodobne, przynajmniej w najbliższym czasie. Być może teraz, kiedy sytuacja prawna jest dokładnie przeanalizowana, reprezentanci powiatu olkuskiego powinni więcej uwagi poświęcać temu, w jaki sposób i czy w ogóle rozwiązywane są problemy pacjentów i pracowników, licznie podnoszone od samego początku działalności sprywatyzowanego szpitala.

18
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
18 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Czytelnik PrzegląduPuls CiemnogroduheanderRaczy Pantoże myśliciel Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Czytelnik Przeglądu
Czytelnik Przeglądu

Czytałem artykuł o szpitalu w ostatnim „Plusie Ciemnogrodu”, jak się wydaje Osuch, Kmita i Orkisz stanowią niezły team olkuskich ekspertów, których nawet możnaby w skrócie nazwać O.K.O! OKO CIEMNOGRODU 😉

Puls Ciemnogrodu
Puls Ciemnogrodu

[quote name=”heander”]Nikt z komentujących problem nie postawił pytania. W jakim celu zatrudniani są prawnicy w starostwie…[/quote]Dobre pytanie, jasno wynikające z wątpliwości stawianych Orkiszowi w związku z jego oskarżeniami wobec kolejnych rad. W każdej instytucji państwowej od początku transformacji funkcjonują obowiązkowo radcy prawni, ich zadaniem jest sprawdzanie pod względem prawnym wszystkich podpisywanych dokumentów, a umów i konktraktów w szczególności, ponieważ radni nie muszę do końca orientować się w zawiłych przepisach przekształceniowych.Uważam, że Orkisz stojąc formalnie albo nie na czele szpitalnych związków zawodowych wprowadza olkuszan w błąd, on nie jest żadnym specjalistą ani ekspertem, a jego coraz mniej przekonujące i wykrętne wypowiedzi… Czytaj więcej »

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”Raczy Pan”] Przypominam, o czym tym razem pan raczył zapomnieć, że Konarski i rada NIE WYBRALI SIĘ SAMI – i to jest demokracja.[/quote]

Wybór tak, natomiast reszta w wykonaniu p. Konarskiego i jego ekipy to zupełnie inna bajka. Zagłębianie sie w imponderabilia mija sie z celem. Odejscie w/w pana z funkcji starosty traktuję jako odejście po wykonaniu zadania.

heander
heander

Nikt z komentujących problem nie postawił pytania. W jakim celu zatrudniani są prawnicy w starostwie. Czy są to ludzie którzy maja stać na straży prawa, czy tylko dawać pokrętne opinie na potrzeby chwili lub na usprawiedliwienie
błędnej opinii pryncypałów. Ile kosztują podatników rocznie i jaki jest cel ich zatrudniania skoro w do każdej większej sprawy zatrudnia się kancelarie zewnętrzne. Czy wydawanie publicznej kasy na utrzymywanie szkodników nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Gdzie byli jak była podpisywana umowa z NS.

Raczy Pan
Raczy Pan

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]Raczy Pan żartować. To co się dzieje w olkuskich samorządach i ich instytucjach przypomina raczej targowisko. Dobitnie świadczy o tym kształt koalicji z początków panowania Konarskiego i kolejne w Radzie Powiatu, ponad 20 osobowy na „dzień dobry” objęcia stołka, desant swojaków i kolesiów „koalicjantów” na jak się okazało synekury w starostwie, polityczne zwolnienia itd. … Przytaczanie wyników głosowań jest dobre dla naiwnych. Lepiej poznać nazwiska głosujących i intencje stają się jasne.[/quote]Nie, nie żartuję. Konarski nie ma osiemnastu rąk, a rada to rada i nie ważne czy przypomina targowisko czy amerykański kongres, to twoja Dylu subiektywna ocena. Olkuska demokracja jest… Czytaj więcej »

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”Chłop z Olkusza”] Rada Powiatu zdecydowaną większością głosów …….[/quote]

Raczy Pan żartować. To co się dzieje w olkuskich samorządach i ich instytucjach przypomina raczej targowisko. Dobitnie świadczy o tym kształt koalicji z początków panowania Konarskiego i kolejne w Radzie Powiatu, ponad 20 osobowy na „dzień dobry” objęcia stołka, desant swojaków i kolesiów „koalicjantów” na jak sie okazało synekury w starostwie, polityczne zwolnienienia itd. …Demokracja w olkuskim samorządowym wydaniu ma tyle wspólnego z jej ideą co przysłowiowy „piernik z wiatrakiem” czyli niewiele lub nic. Przytaczanie wyników głosowań jest dobre dla naiwnych. Lepiej poznac nazwiska głosującyh i intencje stają się jasne.

toże myśliciel
toże myśliciel

[quote name=”myśliciel”]Myślę ,że w obecnej sytuacji ekonomicznej – to właśnie NS byłoby na rękę zabrać odszkodowanie i wyjść z Olkusza. Wiadomo jest że umowa o świadczeniu usług medycznych dla mieszkańców powiatu zagrożona będzie przez niedostateczne finansowanie z NFZ .[/quote]
Tak w Olkuszu może myślicielować tylko socjalista Orkisz. Jedno jest pewne, olkuskiemu szpitalowi nie grozi zarządzanie takie, jakie było w systemie socjalistycznym, ponieważ system socjalistyczny już nie istnieje, a na takie właśnie zarządzanie liczy Orkisz, który najwyraźniej przespał transformację, panie Orkisz, pobudka, obudź się pan 😆

myśliciel
myśliciel

Myślę ,że w obecnej sytuacji ekonomicznej – to właśnie NS byłoby na rękę zabrać odszkodowanie i wyjść z Olkusza. Wiadomo jest że umowa o świadczeniu usług medycznych dla mieszkańców powiatu zagrożona będzie przez niedostateczne finansowanie z NFZ .

szala
szala

Czego można spodziewać się po wynikach śledztwa? Na pewno stwierdzenia, że Orkisz, będąc radnym, w żadnym momencie skomplikowanego procesu prywatyzacji nie wykazywał dobrej woli współpracy. Na podstawie krążących w internecie dokumentów, o co dba radny Orkisz, trudno dopatrzyć się celowych działań kogokolwiek, nie sądzę, aby działania te miały znamiona przestępstwa. Brak doświadczenia i niedbalstwo widoczne w innych działaniach rady, już po przekazaniu zawiadomienia do prokuratury, coraz bardziej skłaniają do takiej właśnie oceny „niedbalstwa” i braku doświadczenia, ale nie przestępstwa. Jest mało prawdopodobne, aby radny Orkisz został usatysfakcjonowany, przeczyłoby to trudnym czasom transformacji ustrojowej w jakich żyjemy, oraz cenie, którą w… Czytaj więcej »

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny

O wiarygodności Orkisza świadczy fragment Wystąpienia pokontrolnego NIK …cyt.w ocenie NIK nie zachowano należytej staranności,
co skutkowało niedostatecznym zabezpieczeniem interesów powiatu olkuskiego oraz przyjęciem niekorzystnych warunków rozporządzania jego mieniem…. W ocenie NIK Zarząd Powiatu nie zachował należytej staranności przy ustalaniu
warunków przekształcenia zaproponowanych przez Konsorcjum, przyjmując
je praktycznie bezkrytycznie i nie zabezpieczając w sposób należyty interesów
majątkowych powiatu i ZOZ..

Chłop z Olkusza
Chłop z Olkusza

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]…Nie jestem fanem Orkisza, wręcz przeciwnie…[/quote]13 Maja 2009 roku Rada Powiatu zdecydowaną większością głosów (16 za 5 przeciw i 1 wstrzymującym się) zdecydowała o rozpoczęciu procesu przekształcania ZOZ-u w placówkę niepubliczną, wśród osób, które wyraziły sprzeciw był Orkisz. Orkisz sprzeciwiał się prywatyzacji jeszcze zanim wybrano Grupę Nowy Szpital ze Szczecina, i zanim stworzono umowę.1 Lipca 2009 roku 18 radnych odrzuciło sprzeciw złożony przez Orkisza, za było 4 radnych. Po pierwsze, nie Konarski, więc nie „Kacyk” zdecydował o prywatayzacji szpitala tylko radni większością głosów.Po drugie, Orkisz od samego początku stojąc na czele związków zawodowych paraliżuje proces prywatyzacji, który i tak… Czytaj więcej »

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”Radca demokratyczny”]Łatwo było, ale tylko za socjalizmu. Wystarczyło, że któryś KACYK coś postanowił, i reszta toczyła się według jego widzimisię….. Pożyjemy, zobaczymy.[/quote]

Łatwo było (jest) i w „kapitalizmie”. Wyczyn prywatyzacyjny Pana Konarskiego zrealizowany wg. jego „widzimisię” trącił brzydkim zapaszkiem od samego początku. Potwierdza to treść umowy. Czy w tym przypadku nie mamy do czynienia jak Pan „Radca Demokratyczny” napisał z klasycznym przypadkiem „KACYK postanowił”.

Nie jestem fanem Orkisza, wręcz przeciwnie. Sadzę jednak, że casus „prywatyzacja olkuskiego szpitala” powinna znaleźć swój epilog w sądzie, a brylujący na tym forum”prokurator’ powinien odrobinę pomyśleć nim cokolwiek napisze.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”Prokurator”][quote name=”Jan Orkisz radny”]Ta opinia potwierdza wystąpienie pokontrolne NIK. http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/kontrole,8771.html. Należy ja przesłać do Prokuratury Okręgowej w Krakowie , która prowadzi śledztwo w sprawie przekształcenia olkuskiego szpitala.[/quote]
Wsadzimy pana i wreszcie będzie w Olkuszu spokój.[/quote]

Pan „prokurator” jak widać lubi sobie w przypływie dobrego humoru puścić bąka. W tym brzydko pachnącym przypadku popieram Rostowskiego w kwestii nowych zasad wynagradzania prokuratorów.

Chłop z Olkusza
Chłop z Olkusza

Na chłopski rozum, a nie na pusty komunistyczny łeb, od razu widać, że prokuratura nie osiągnie nic z tego czego oczekuje radny. Skoro kontrakt, tak czy inaczej, dopuszcza możliwość jego rozwiązania, znaczy, że został zawarty poprawnie. Radny tego nie wie ponieważ jest po szkołach partyjno-socjalistycznych, ale zawsze zerwanie jekiejkolwiek umowy bądź kontraktu uważa się jako OSTATECZNOŚĆ, a każda ze stron stara się zachować dla siebie jak największy margines bezpieczeństwa, i to się stało, co potwierdza opinia. Nie uważam Orkisza za eksperta w żadnej dziedzinie, nie uważam, jakoby bronił interesów mieszkańców naszego miasta. Prokuratura zakończy śledztwo umorzeniem, ewentualnie sąd wyda wyrok… Czytaj więcej »

Radca demokratyczny
Radca demokratyczny

[quote name=”Jan Orkisz radny”]Ta opinia potwierdza wystąpienie pokontrolne NIK. http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/kontrole,8771.html. Należy ja przesłać do Prokuratury Okręgowej w Krakowie , która prowadzi śledztwo w sprawie przekształcenia olkuskiego szpitala.[/quote]
Wysyłając tę opinię do prokuratury proponuję jeszcze załączyć statut PZPR.

Prokurator
Prokurator

[quote name=”Jan Orkisz radny”]Ta opinia potwierdza wystąpienie pokontrolne NIK. http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/kontrole,8771.html. Należy ja przesłać do Prokuratury Okręgowej w Krakowie , która prowadzi śledztwo w sprawie przekształcenia olkuskiego szpitala.[/quote]
Wsadzimy pana i wreszcie będzie w Olkuszu spokój.

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny

Ta opinia potwierdza wystąpienie pokontrolne NIK. http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/kontrole,8771.html. Należy ja przesłać do Prokuratury Okręgowej w Krakowie , która prowadzi śledztwo w sprawie przekształcenia olkuskiego szpitala.

Radca demokratyczny
Radca demokratyczny

Łatwo było, ale tylko za socjalizmu. Wystarczyło, że któryś KACYK coś postanowił, i reszta toczyła się według jego widzimisię. I ta metodologia, jak należy przypuszczać, została we krwi jednemu z powiatowych radnych, zakochanemu po uszy w socjalizmie, który sądził, że pokona demokrację socjalistycznymi zwyczajami. Gdyby ów radny miał wystarczającą wiedzę, a i więksże zaufanie do demokracji miast do utopijnego absurdalnego socjalizmu, nie byłoby tego wszystkiego. Znając determinację Orkisza nadal będzie chciał postawić na swoim, wbrew opiniom, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wbrew zasadom wolnego rynku i demokracji, nie wróżę mu sukcesów, to już nie te czasy, panie Orkisz. Pożyjemy, zobaczymy.