dzien otwarty3

15 maja drzwi II LO w Olkuszu stanęły otworem dla uczniów gimnazjów. Odbył się Dzień Otwarty, podczas którego przedstawiliśmy ofertę edukacyjną na rok szkolny 2014/2015 oraz zaprezentowaliśmy ciekawe lekcje z wiodących przedmiotów.
Prezentacja klasy matematyczno-informatycznej podzielona była na dwie części. W części matematycznej wykazano, że brył Platońskich jest jedynie pięć. Wywód wspomagany był zaawansowanym oprogramowaniem Cabri. Aktywne bryły wyświetlane na wielkim ekranie wprowadziły uczniów w nastrój drugiej części prelekcji dotyczącej Układu Słonecznego. Imponujący pokaz planet, gwiazd, galaktyk zawdzięczamy oprogramowaniu World Wide Telescope firmy Microsoft bogatemu w oryginalne zdjęcia wysokiej rozdzielczości pochodzące z NASA. Ciekawostką był fakt, że oprogramowaniem sterował gestami rąk uczeń za pomocą technologii Kinect, co dodatkowo wzbogaciło imponujący efekt pokazu.

Klasa językowo-turystyczna zaprosiła na wyjątkową podróż w świat języków obcych. Przy dźwiękach kultowej płyty Pink Floyd –The Wall gimnazjaliści zapoznawali się z kwestiami kulturowymi, zobaczyli jak ciekawie można na materiałach muzyczno-filmowych rozwijać słownictwo z języka angielskiego oraz ćwiczyć język mówiony. Uczniowie wybrali się również w podróż do Niemiec. Film zaprezentowany z tegorocznej- 21! wymiany pokazał, że kontakt z żywym językiem i kulturą tego kraju budzi prawdziwą motywację do nauki języka niemieckiego. Uczniowie zobaczyli też, że język francuski, przy właściwym stosowaniu strategii uczenia się i rozpoznawaniu wszechobecnych zapożyczeń, nie jest taki całkiem obcy, a język hiszpański swoją egzotyką i łamańcami językowymi potrafi przysporzyć w nauce dużo satysfakcji.

Pomysłem na prezentację klasy dziennikarsko-medialnej była lekcja pt. „Romantyczni bluźniercy”. Gimnazjaliści starali się odpowiedzieć na pytanie-„ Kim w dzisiejszym świecie jest humanista?” Podstawą rozważań były teksty dzieł klasycznych „Faust” Goethego i film „Frankenstein” K. Branagha, czyli ekranizacja powieści Mery Shelley. Krótka analiza tekstu i fragmentów dzieła filmowego oraz duża dawka humoru pozwoliły znaleźć odpowiedź. Humanista to ten, kto lubi wiedzieć.. czasem może nawet za dużo…Uczniowie mogli się przekonać, że lektury obudowane odpowiednim kontekstem mogą być ciekawe i zachęcają do poszukiwań.
Podczas prezentacji klasy medyczno- sportowej uczniowie II LO, wzorując się na kontrowersyjnej wystawie The Human Body Exhibition, przedstawili budowę i pracę serca. Kapała krew…w ruch poszły lancety i każdy uczestnik mógł ujrzeć, co skrywa w środku zwierzęce serce. Powiało grozą , gdy podczas filmu gimnazjaliści przenieśli się do prosektorium i zobaczyli fragmenty sekcji zwłok człowieka. Następnie uczestniczyli w demonstracji pracy serca sportowca w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.

W ciągu kilku godzin spędzonych w II LO gimnazjaliści zgłębili tajniki ludzkiego ciała, ruszyli w podróż przez galaktykę, zobaczyli lekcję videomatematyki, przeszli kurs parzenia herbaty, eksperymentowali z chemikaliami, zmierzyli się z potworem podczas analizy literackiego i filmowego dzieła oraz zapoznali się z bogatą ofertą języków obcych – w końcu – wyjątkowi językowi – to my! Ponadto: quizy, konkursy, wystawy, rozmowy przy kawiarnianym stoliku – to wszystko stworzyło niepowtarzalną atmosferę Dnia Otwartego w naszej szkole. 

Serdecznie dziękujemy gimnazjalistom i ich opiekunom za przybycie i aktywny udział w Dniu Otwartym II LO… i oczywiście do zobaczenia we wrześniu. www.lo2.olkusz.pl

II LO w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o