karate kumite 2014

Z ośmioma medalami – w tym trzema złotymi – Mistrzostwa Polski Południowej OYAMA Karate w Kumite zakończyli młodzi olkuscy karatecy z Jurajskiego Klubu Oyama prowadzonego przez sensei Kazimierza Skalniaka. Impreza, w której udział wzięło 120 zawodników z 14 różnych klubów odbyła się w ostatnią sobotę w hali olkuskiego MOSiR-u. Spisali się nie tylko zawodnicy, ale także i organizatorzy, reklamując tę dyscyplinę.

 Rywalizację na matach przeprowadzono w dwóch konkurencjach. Zarówno Lekki Kontakt, jak i Semi-Knockdown to odmiany karate, w których trzeba już stanąć naprzeciwko rywala i podjąć z nim walkę. I właśnie to odróżnia Kumite od Kata. Kata to walka z wyimaginowanym przeciwnikiem, natomiast Kumite to już zmagania wręcz, gdzie o tytuły znacznie trudniej.

Zanim jednak Mistrzostwa na dobre się rozkręciły, odbyła się ceremonia otwarcia zawodów, w której udział wzięły najważniejsze postacie ze środowiska Oyama Karate. W imieniu Polskiej Federacji zawody otworzył hanshi Jan Dyduch 8 dan. Głos zabrali także shihan Andrzej Pierzchała 6 dan oraz Maria Dyduch, będąca dyrektorem krajowego Zarządu Oyama. Nie mogło także zabraknąć osoby sędziego głównego shihan Pawła Pajdaka 5 dan.

Gdy już na matach pojawili się pierwsi zawodnicy, aby prawo udziału w walkach finałowych wywalczyć sobie poprzez eliminacje, wzrok większości fanów dyscypliny zwrócony był na występy olkuskich zawodników. Ci, od początku turnieju, prezentowali się bardzo dobrze – wygrywali kolejne pojedynki i pięli się w mistrzowskiej tabelce. Najwięcej oklasków zebrali: Maria Świda, Jakub Jurczyk i Patrycja Gut nie mając sobie równych i stając na najwyższym stopniu podium. Srebrne medale zawisły na szyjach Grzegorza Furgalińskiego, Miłosza Mileja i Kingi Kowal, natomiast z brązowych krążków cieszyć się mogli: Weronika Furman oraz Oskar Janawa. – Poziom walk był bardzo wysoki, a nasi podopieczni pokazali klasę. Nie ustępowali często dużo silniejszym rywalom, popisywali się też wysokimi okrężnymi technikami. Piękne pojedynki stoczył np. Jakub Jurczyk 7-J. Zaprezentował ogromną wolę walki i niezwykle mocne uderzenia na korpus. Równa forma przez cały turniej zapewniła mu udział w finale i zwycięstwo w nim – chwali swojego podopiecznego Kazimierz Skalniak.

Wyróżnień było zdecydowanie więcej. – Świetnie radził sobie też Grzegorz Furgaliński 3-J, choć akurat w jego przypadku skończyło się na drugim miejscu. Finałową walkę przegrał po morderczym boju – dodaje sensei Skalniak.

Występ wszystkich olkuszan należy uznać za udany. Podjęli przecież wyzwanie w twardej konkurencji, jaką jest Kumite. Trenerzy nie ukrywają satysfakcji z  postępów wychowanków, którzy z miesiąca na miesiąc dojrzewają do kolejnych tytułów. – Przy takich zawodach najlepiej widać, jak ważny jest solidny i konsekwentny trening. Tylko sumienna praca na zajęciach pozwala liczyć na osiąganie sukcesów, podnosi u dzieci samoocenę i poczucie własnej wartości. Tego uczy właśnie karate. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim swoim zawodnikom, ale także i ich rodzicom za wsparcie, jakie ciągle od nich otrzymujemy – kończy organizator tegorocznych Mistrzostw Polski Południowej Kazimierz Skalniak.

Podziękowania za wkład włożony w organizację Mistrzostw popłynęły również w kierunku Maridy Zoń – dyrektor ZS nr 4 w Olkuszu, pracowników MOSiR-u oraz właścicieli firmy SOK-POL II Centrum Dystrybucji Napojów i Soków – Marcina i Jacka Pocięgielów.

Organizatorem zawodów był Jurajski Klub Oyama Karate, a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Dariusz Rzepka.  

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:48141}{joomplu:48130}{joomplu:48114}{joomplu:48095}

Medalowe pozycje olkuskich karateków:

Konkurencja: LEKKI KONTAKT, kategoria: młodzik (10-12 lat) – chłopcy do 30 kg.
2. miejsce – Grzgorz Furgaliński 4-J

Konkurencja: LEKKI KONTAKT, kategoria: młodzik (10-12 lat) – chłopcy do 35 kg.
3. miejsce – Oskar Janawa 7-S

Konkurencja: LEKKI KONTAKT, kategoria: młodzik (10-12 lat) – dziewczęta do 35 kg.
1. miejsce – Maria Świda 7-J

Konkurencja: LEKKI KONTAKT, kategoria: juniorzy młodsi (12-14 lat) – chłopcy do 40 kg.
2. miejsce – Miłosz Milej 3-J

Konkurencja: LEKKI KONTAKT, kategoria: juniorzy młodsi (12-14 lat) – chłopcy pow. 55 kg.
1. miejsce – Jakub Jurczyk 7-J

Konkurencja: LEKKI KONTAKT, kategoria: juniorki młodsze (12-14 lat) – dziewczęta do 40 kg.
1. miejsce – Patrycja Gut 6-S

Konkurencja: LEKKI KONTAKT, kategoria: juniorki młodsze (12-14 lat) – dziewczęta do 45 kg.
2. miejsce – Kinga Kowal 3-J

Konkurencja: LEKKI KONTAKT, kategoria: juniorki młodsze (12-14 lat) – dziewczęta pow. 50 kg.
3. miejsce – Weronika Furman 3-S

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o