Olkusz
Prawie rok temu, w odpowiedzi na pytania naszych Czytelników, pisaliśmy o planowanej budowy tężni na Czarnej Górze w Olkuszu. Teraz sprawdzamy, na jakim etapie jest inwestycja. Prezentujemy też wizualizację obiektu.
Gdy pisaliśmy o tym temacie pod koniec czerwca ubiegłego roku, wówczas gmina była na etapie przetargu na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo – kosztorysowej tężni solankowej wraz z toaletą modułową, infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu.
Jak już informowaliśmy, głównym elementem inwestycji jest tężnia z gradiernią wypełnioną tarniną i drewnianą konstrukcją pergoli z ażurowym zadaszeniem. W atrium centralnej części obiektu będą siedziska dla kuracjuszy. Z kolei od strony zachodniej do tężni przylegać ma drewniana konstrukcja „(…) z ażurowymi osłonami przeciwsłonecznymi w postaci łat z drewna modrzewiowego, która pełnić będzie funkcję wydzielonej przestrzeni rekreacyjnej z ławkami przeznaczonymi dla sesji inhalacyjnych”. Konstrukcja ta zostanie wypełniona gałęziami tarniny „(…) ułożonymi pod kątem ok. 85°, tak aby spływające grawitacyjnie krople solanki ulegały rozbiciu, tworząc tzw. mgłę wodną”.
Kiedy zatem mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego obiektu? -Po wielu analizach i konsultacjach ze specjalistami doszliśmy do wniosku, że niewielkie tężnie w sposób nieznaczny wpływają na mikroklimat najbliższego otoczenia, przez co mogą nie spełniać pokładanych w nich oczekiwań. By osiągnąć najlepszy efekt zdrowotny dla użytkowników tężni należy podjąć się realizacji inwestycji na odpowiednim poziomie. Dlatego wykonany został już projekt techniczny dla obiektu, który będzie w sposób faktyczny przyczyniał się do zmiany mikroklimatu najbliższego otoczenia, znacznie poprawiając jego oddziaływanie na zdrowie użytkowników tężni. Gmina Olkusz złożyła wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w ramach ostatniego naboru do Polskiego Ładu. Nadal czekamy na ogłoszenie wyników. Szacowany koszt budowy takiej tężni to ok. 4 mln złotych – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz Michał Latos.
Gmina liczy, że tężnia znacząco przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Czarnej Góry. -Gdy w obrębie Parku Czarna Góra ukończone zostaną wszystkie zaplanowane inwestycje, tj. trwająca budowa trybun i modernizacja basenu, niebawem rozpoczynająca się budowa obiektu wielofunkcyjnego z lodowiskiem (na co otrzymaliśmy znaczące dofinansowanie), a także tężnia, na dofinansowanie której liczymy, w Olkuszu do dyspozycji mieszkańców będzie obiekt unikalny w skali całego kraju. Potencjał rekreacyjny i sportowy tego miejsca będzie niezwykle szeroki, trafiający do różnych grup odbiorców – od zawodowych sportowców, po amatorów różnego rodzaju sportu oraz zdrowego wypoczynku- dodaje Michał Latos.
Plany rozbudowy ośrodka są bardzo ambitne. Ukończona inwestycja na pewno będzie unikalna. Jednak jak zawsze, tak i tu musi pojawić się kropla dziegciu w beczce miodu. Mowa mianowicie o remoncie kortów tenisowych. Planowany na ten rok (przed rozpoczęciem sezonu) remont został przełożony, ponieważ jak informował magistrat – jedyna oferta zgłoszona w postępowaniu przetargowym obarczona była wadą prawną i przetarg musiał zostać unieważniony. Korty otwarto, a powrót do ich przebudowy planowany jest po zakończeniu tego sezonu. Tenisiści mają nadzieję, że remont został tylko przesunięty w czasie, a nie zostanie zapomniany całkowicie …
Fot. wizualizacje UMiG Olkusz