Gmina Trzyciąż

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w gminie Trzyciąż rozstrzygnięto konkurs na największą bulwę ziemniaczaną, wykopaną podczas tegorocznych zbiorów. Ogłaszany cyklicznie konkurs jest bardzo ważny dla mieszkańców i odbył się nawet w czasie, kiedy nie było możliwe zorganizowanie dorocznego Święta Ziemniaka w Gminie Trzyciąż, spowodowane ograniczeniami pandemii. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 6 ogromnych bulw.

Podobnie jak w latach ubiegłych zgłoszonych do konkursu kandydatów do tytułu oceniała komisja w składzie: Marta Legut, kierowniczka PZDR w Olkuszu, Andrzej Krzystanek, kierownik Referatu inwestycji oraz rolnictwa, środowiska i zarządzania kryzysowego Urzędu Gminy w Trzyciążu a także Ewa Dróżdż, dyrektor BiOAK Gminy Trzyciąż. Po zważeniu zgłoszonych do konkursu bulw okazało się, że najcięższy był ziemniak odmiany „Baltic Rose” o wadze 1,919 kg, który wyrósł na polu państwa Magdaleny i Andrzeja Mentlów z Imbramowic. Powierzchnia gospodarstwa zwycięskich rolników wynosi 20 ha, z czego ziemniaki hodowali na 8 ha.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczny rekordzista ważył mniej niż tegoroczny. Był to ziemniak „Vinieta” o wadze 1,662 kg, który wyrósł na polu państwa Agnieszki i Adama Gąsiorów, również z Imbramowic. W jeszcze wcześniejszej edycji konkursu, w roku 2020, pierwsze miejsce zajął ziemniak absolutnie rekordowy, bo ważący aż 2,150 kg przedstawiciel gatunku Arizona. Do konkursu ziemniaczanego olbrzyma zgłosił Mirosław Dziubek z Zagórowej.

Podczas pierwszego „ziemniaczanego” konkursu w 2007 r. zwyciężyła bulwa dostarczona przez mieszkańca Imbramowic Eugeniusza Szopę, która ważyła 1,650 kg. Zwycięzca konkursu z 2008 r., wykopany przez Jerzego Kmitę z Imbramowic był mniejszy i osiągnął 1,390 kg. Największy okaz roku 2009 wyhodowany przez Mirosława Grzankę z tej samej wsi ważył 1,350 kg, a największy ziemniak w roku 2010 miał 1,360 kg, a na konkurs przyniósł go również rolnik z Imbramowic Marcin Gorgoń. W kolejnym roku znów zwycięzca ważący 1,480 kg wyrósł na tym samym polu w Imbramowicach i wykopał go ojciec pana Marcina, Adam Gorgoń, którego w 2012 r. pokonał kolejny ziemniak Gorgoniów ważący 1,660 kg, a zgłoszony do konkursu tym razem przez drugiego z braci – Łukasza. Passę mieszkańców Imbramowic przerwał w kolejnym roku konkursu mieszkaniec Jangrota Jan Kuś, którego ziemniak ważył 1,450 kg, a w roku 2014 wygrał ziemniaczany olbrzym Agnieszki Myszor z Glanowa, ważący 1,750 kg. Zwycięzca z roku 2015 ważył 1,570 kg i został wykopany przez Marka Woźniaka z Tarnawy. Wyjątkowym rekordzistą był ważący 1,935 kg ziemniak roku 2016 – wyhodował go Adam Kowal również z Jangrota. Zwycięzca z roku 2017 odmiany „Bellarosa” ważący 1650 g, wyrósł na polu w Jangrocie i pokonał w konkursie 7 zgłoszonych konkurentów, ale nie przebił wagą wcześniejszego rekordu. W roku 2018 wygrał kartofel z gatunku „Red Sonia”, którego zgłosili hodowcy ziemniaków – państwo  Sylwia i Mariusz Knapikowie z Tarnawy – ta bulwa była najcięższa w historii konkursu i ważyła aż 1,986 kg! Zwycięzca edycji z 2019 został zgłoszony do konkursu przez państwa Monikę i Sebastiana Gamrotów z Glanowa i ważył 1,860 kg.

 Największe tegoroczne bulwy ziemniaczane będzie można oglądać na wystawie pokonkursowej podczas festynu gminnego „XIV Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż ”, na które władze gminy Trzyciąż zapraszają już w najbliższą niedzielę, 2 października 2022 r. Również wtedy, na świątecznej scenie zostanie wręczona nagroda tegorocznym zwycięzcom konkursu. 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze