pwik

215 mln 583 tys. złotych ma kosztować realizacja inwestycji „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze”. Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu podpisał już umowę na unijne dofinansowanie w wysokości 115 mln 632 tys. złotych. Niektórzy radni przypominają o problemach z kanalizacją na Mazańcu i martwią się, czy całe przedsięwzięcie zostanie wykonane prawidłowo.

Jeszcze w  tym roku mają zostać ogłoszone dwa przetargi: na inżyniera kontraktu oraz pomoc techniczną. Podmioty te będą czuwać nad realizacją przedsięwzięcia zgodnie z ustalonym harmonogramem. – Wszystkie przetargi będą podlegały kontroli prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, dlatego sama procedura przetargowa potrwa około pięciu miesięcy. Pierwsze przetargi na konkretne etapy robót powinny być ogłaszane w grudniu, czyli roboty rozpoczęłyby się w maju bądź czerwcu – wyjaśnił wiceprezes Marek Kajda.

Zarząd PWiK obiecuje, że postara się zapewnić jak najlepszą organizację ruchu podczas poszczególnych robót, przy współpracy z policją oraz zarządcami dróg. – Po kilkukrotnych zapowiedziach umowa została nareszcie podpisana. Z góry możemy przeprosić mieszkańców za uciążliwości. Wspólnie będziemy zabiegać o to, by wszelkie procedury i roboty przebiegały jak najsprawniej – dodał burmistrz Dariusz Rzepka.

Największym w historii olkuskich „Wodociągów” przedsięwzięciem żywo interesują się miejscy radni. Na ostatniej sesji radny Łukasz Kmita złożył interpelację do burmistrza, w której pyta o szczegóły inwestycji. O większości zagadnień, związanych głównie z zakresem prac, pisaliśmy już na naszych łamach. – Prowadzone przed kilkunastoma miesiącami przez PWIK Olkusz inwestycje z zakresu budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej na terenie ul. Mazaniec i Mazaniec Boczna pokazały, że zarówno przeprowadzenie procedur przetargowych, jak i samych prac, jest przedsięwzięciem niezwykle trudnym. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, wielomiesięcznych problemów, jakie mieli przedsiębiorcy wykonujący jako podwykonawcy część prac ziemnych  i olkuskie ,,Wodociągi” z ukończeniem całej inwestycji. Jakie wnioski wyciągnął Zarząd PWiK z realizacji inwestycji na ulicy Mazaniec, tak, aby cały projekt wodno – kanalizacyjny był zrealizowany w sposób prawidłowy i zgodny z początkowym harmonogramem prac? – pytał radny Kmita. O zawirowaniach z konsorcjum wykonującym tam prace, jak również o problemach z wypłaceniem należności dla kilkunastu podwykonawców pisaliśmy kilka miesięcy temu.

Pierwszy etap prac został już wykonany. Chodzi o budowę kanalizacji sanitarnej oraz przebudowę wodociągu na ulicach: Żuradzkiej, Mazaniec i Mazaniec Boczna. W odpowiedzi podpisanej przez prezesa Alfreda Szylkę i jego zastępcę Marka Kajdę czytamy, że: „(…)w trakcie realizacji gmina Olkusz oraz Zarząd Dróg Powiatowych zlecił PWiK wykonanie również w tym rejonie sieci kanalizacji deszczowej, co wydłużyło okres inwestycji, ponadto należy zwrócić uwagę, że wykonano kompleksowo budowę ul. Mazaniec Boczny. Inwestycję rozpoczęto w styczniu 2010 roku (…)  W czerwcu 2010 roku zlecono wykonanie kanalizacji deszczowej, a zatem sześc miesięcy po rozpoczęciu budowy kanalizacji sanitarnej i wodociągu. W związku z tym wydłużenie terminu realizacji tego kontraktu było uzasadnione”. Tyle na temat Mazańca.

Władze „Wodociagów” zapewniają ponadto, że: „(…) umowy z wykonawcami zostaną sporządzone w ten sposób, aby optymalnie zabezpieczyć interesy PWiK – u, a w tym m. in. terminową realizację inwestycji poprzez narzucenie stosowania kar w stosunku do opóźnień harmonogramowych, w drastycznym przypadku możliwość zerwania umowy i wyłonienia kolejnego wykonawcy”. Całość robót ma zakończyć się w 2015 roku. Według harmonogramu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Józef
Józef
12 lat temu

Z Klucz o kanalizacji
Pewnego dnia zawitał w moim domu jakiś pan który okazał ie dokumentami ze on jest z wodociągów i przygotowuje plany poprowadzenia kanalizacji. Wszedł na ogród i przystąpił do pomiarów – na moim ogrodzie. Na pytanie moje po co mu mój ogród stwierdził że tędy będzie przebiegała kanalizacja. Zaraz zaraz, zwróciłem się do niego przecież to moja prywatna własność. Coś tam jeszcze zaczął mi gadać nie słuchając moich argumentów więc go wyrzuciłem. Wodociągi to państwo w państwie – jak za k0omuny

...
...
12 lat temu

[quote name=”czaruś”]Do doc

Sam kręcisz ! Co ty chłopie albo masz ogromne szambo na 30 m3 albo ktoś cię nieźle naciąga że płacisz za beczkowóz
aż 120 zł… Ja za wywóz 7m3 płacę 70zł raz na kwartał….

To lepsze niż 2 000 zł za podłączenie + 300 zł na kwartał za ścieki …
Jeleni szukajcie w lesie Hehe :lol:[/quote]

Czaruś 7m3 na kwartał czyli 7/3 na miesiąc zużywasz wody.
Czaruś czy ty się kąpiesz w sikach?
A jak woda na posiłki też z odzysku?

Młody
Młody
12 lat temu

Ale się porobiło !
Koszty inwestycji – mieszkańcy powiatu.
Zyski – ludzie spoza powiatu.
Kto tak rządzi ?

czarek
czarek
12 lat temu

Do doc

Sam kręcisz ! Co ty chłopie albo masz ogromne szambo na 30 m3 albo ktoś cię nieźle naciąga że płacisz za beczkowóz
aż 120 zł… Ja za wywóz 7m3 płacę 70zł raz na kwartał….

To lepsze niż 2 000 zł za podłączenie + 300 zł na kwartał za ścieki …
Jeleni szukajcie w lesie Hehe 😆

jarek m.
jarek m.
12 lat temu

Kmita zadał dobre pytanie. Ale jak widać, w wodociągach to olali. W końcu i tak to my zapłacimy za … ewentualne opóźnienia.

...
...
12 lat temu

Na Mazańcu droga jest tak odtworzona, że chce się płakać.
90% studzienek ma pokrywy poniżej asfaltu jadąc ulicą świetnie produkuje się cukier puder.
Wystarczy wziąć w usta kryształ koło przejazdu kolejowego i przed wjazdem w las do Bukowna mamy gotowy cukier puder.
Kto to odebrał taką drogę i kto za to zapłacił?

doc
doc
12 lat temu

Do czaruś: Gdzie takie tanie beki jeżdżą? Z tego co ja się orientuję to koszt przyjazdu beczki to do 120zł w górę… Coś kręcisz chłopie…

czarek
czarek
12 lat temu

Kanalizacja?
Oni cwani są…dostali kasę z Unii to budują…i chcą żeby ludzie się do kanalizacji podłączali i płacili za odpływ ścieków drogo…a ja się nie podłączę ! Wolę raz na kwartał nająć beczkowóz za 50 zł niż wykonać podłączenie za 2 000 zł i co miesiąc płacić 100 zł za odpływ ścieków ! Na kwartał musiałbym płacić 300 zł za same ścieki a dziś płacę 50 zł ! Jestem 250 zł co kwartał do przodu +2 000 zł za podłączenie ! Gdyby pokryli koszty podłączenia to może bym się podłączył…bo im koszty Unia pokrywa a mi nikt nie chce kosztów pokryć więc pocałujcie mnie w nos Hehe 😆