Olkusz

MOK, Stary Cmentarz, tereny przy stawie Tomsi oraz wokół Przedszkola nr 7, Park „Czarna Góra” – to obiekty zmodernizowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji w Olkuszu. W oficjalnym spotkaniu podsumowującym realizację dwóch unijnych projektów uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Wizyta rozpoczęła się w Miejskim Ośrodku Kultury. Tutaj zakres prac obejmował przebudowę górnego holu oraz klatki schodowej tak, aby z obiektu mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Wewnątrz budynku zamontowano windę, a przy schodach zbudowano podjazdy. W ten sposób zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne, a osoby niepełnosprawne zyskały dostęp do wszystkich pomieszczeń. Z holu na piętrze wydzielono pomieszczenia na salę baletową, salę fitness i pracownię artystyczną. W całym segmencie przebudowano instalację elektryczną. W ramach rewitalizacji trzy lata temu na placu przez MOK-iem wymieniono nawierzchnię, zagospodarowano tereny zielone, pojawiły się także elementy małej architektury.

W tej części miasta zrewitalizowano jeszcze dwa miejsca: Stary Cmentarz oraz teren przy stawie Tomsi. Nekropolia zyskała alejki z kamienia łupanego, oświetlenie, wyremontowane ogrodzenie (kamienne mury i bramy), ławki i kosze na śmieci. Przy wejściu na cmentarz została ustawiona tablica z planem nekropolii. Wydano także ulotkę o historii tego miejsca, z krótkimi biogramami pochowanych na cmentarzu Olkuszan. Z kolei przy stawie Tomsi zbudowano chodniki, ścieżkę rowerową oraz nowe ogrodzenie.

W skład tego rewitalizacyjnego projektu wchodzi jeszcze zagospodarowanie terenu wokół Przedszkola nr 7. Tam przebudowie uległy chodniki, zmodernizowano odwodnienie, wymieniono nawierzchnię tarasów przylegających do budynku oraz schody zewnętrzne do piwnicy. Budynek został ogrodzony. Wybudowano także plac zabaw z dwiema zadaszonymi piaskownicami oraz z bezpieczną nawierzchnią.

Po wizycie w MOK-u, na Starym Cmentarzu i przy stawie Tomsi nadszedł czas na drugi projekt – park na Czarnej Górze. Tutaj po zwiedzeniu obiektu odbyła się krótka konferencja prasowa. 

– Mieliśmy przyjemność zobaczyć efekty realizacji zadań, wykonanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Miejsca te wypiękniały, zyskały nową funkcjonalność i już cieszą naszych mieszkańców, szukających kontaktu z kulturą, wypoczynku, a także chwili zadumy. Park na Czarnej Górze przyciąga tłumy sportowców i całe rodziny. Chciałbym podziękować Panu Marszałkowi za wsparcie tych inwestycji ze strony województwa małopolskiego. Niebawem rozpoczniemy w tym miejscu budowę trybun. Za wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia dziękuję Panu Ministrowi Jackowi Osuchowi i Panu Wojewodzie Łukaszowi Kmicie. Jestem przekonany, że nasze wspólne starania przyczynią się do rozwoju olkuskiego sportu i narodzin nowych karier sportowych – to słowa gospodarza spotkania, olkuskiego burmistrza Romana Piaśnika.

– Wspaniale jest móc zobaczyć z bliska efekty realizacji obu projektów. Jeszcze bardziej cieszy myśl, że te nowoczesne obiekty i infrastruktura będą przez lata służyć mieszkańcom, dając im nowe możliwości integracji i wspólnego spędzania czasu. To także kolejne świetne przykłady pożytecznego wykorzystania środków unijnych w Małopolsce – podsumował wizytę w Olkuszu wicemarszałek Łukasz Smółka.

-Bardzo się cieszę, że te miejsca zostały zrewitalizowane. To bardzo ważne, abyśmy dbali o nasze małe Ojczyzny. Park „Czarna Góra” to doskonałe miejsce, aby spędzić tam czas z najbliższymi. Stary Cmentarz to historyczne miejsce, o które musimy dbać. Życzyłbym sobie i wszystkim Mieszkańcom Olkusza kolejnych inwestycji, dzięki którym nasze Srebrne Miasto będzie odzyskiwało blask – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rewitalizacja obiektu na Czarnej Górze obejmowała cztery zadania. Nowa podbudowa, odwodnienie, trawa sportowa, automatyczny system nawadniania (czerpiący wodę z podziemnych zbiorników gromadzących wodę opadową z odwodnienia obiektu), oświetlenie w technologii LED z różnymi funkcjami (w zależności od potrzeb: nocne dozorowe, treningowe, meczowe, skupione na bieżni) – na tym polegała gruntowna przebudowa głównego boiska do piłki nożnej. Zmodernizowano również boisko treningowe. Tutaj pojawiła się nawierzchnia ze sztucznej trawy, piłkochwyty, system odwodnienia, oświetlenie.

Kolejnym zadaniem była przebudowa bieżni – na nowej podbudowie z odwodnieniem ułożono profesjonalną nawierzchnię lekkoatletyczną FullPur. Bieżnia posiada 6 torów o dł. 400 m na okrężnej i 8 torów o dł. 110 m na prostej. Przy bieżni znajdują się urządzenia do uprawiania wszystkich dyscyplin lekkoatletycznych. Nowością jest zaplecze treningowe, czyli bieżnia dwutorowa 60 m z nawierzchnią w technologii FullPur, skocznia do skoku w dal, rzutnia do pchnięcia kulą oraz urządzenia do skoku wzwyż. Jak informuje magistrat, obiekt jest zgodny z wymaganiami World Athletics, posiada świadectwo PZLA i został zaliczony do stadionów kategorii IV A.

W ramach GPR – u powstała także część rekreacyjna: ciągi pieszo – rowerowe, dwie altany, trzy place zabaw, zewnętrzna siłownia, parkowe oświetlenie, elementy małej architektury. Wokół całego parku powstała ścieżka z nawierzchnią asfaltową o długości około 1 km w formie pętli, dla biegaczy i rolkarzy.

Obydwa projekty zrealizowano przy sporym, unijnym wsparciu. Jak podkreślał radny Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Wójcik, po obejrzeniu zrewitalizowanych miejsc najlepiej widać, że dobra współpraca na szczeblu gminy, województwa i rządu przynosi wymierne efekty. Zadanie pn. „Przebudowa i modernizacja obiektów: kultury, Starego Cmentarza wraz z przestrzenią publiczną na cele społeczne w Olkuszu” kosztowało 2 941 681,88 złotych, z czego 1 670 847,85 złotych stanowi dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. W przypadku Parku na Czarnej Górze całkowity koszt to 14 626 464,96 złotych, w tym  9 175 346,85 złotych to unijna dotacja.

Drodzy Czytelnicy! A jak Wy oceniacie unijne inwestycje?  Piszcie do nas! Czekamy na Wasze opinie!

MOK, Stary Cmentarz, tereny przy stawie Tomsi oraz wokół Przedszkola nr 7, Park „Czarna Góra” - to obiekty zmodernizowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji w Olkuszu. W oficjalnym spotkaniu podsumowującym realizację dwóch unijnych projektów uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze