pies w samochodzie

Przyszło lato, temperatury skoczyły do góry, a przy upale nasze zamknięte samochody stają się „szklarniami”. Niestety wciąż nie brakuje lekkomyślnych kierowców, którzy w swoich pojazdach – niby tylko na chwilę – zamykają m.in. zwierzęta. One, tak jak ludzie narażone są na przegrzanie, którego efektem bywa śmierć z wycieńczenia.

Szczęśliwie zakończyła się sytuacja z Wolbromia, gdzie w czwartek, 29 czerwca policjanci po interwencji przechodnia uratowali małego yorka. – Do zdarzenia doszło na parkingu przy ul. Mariackiej w Wolbromiu. Przechodząca w pobliżu kobieta, zauważyła jak w samochodzie skamla i biega mały piesek. Drzwi i okna w aucie były pozamykane, a temperatura na zewnątrz oscylowała w granicach 30 stopni – relacjonuje asp. Katarzyna Matras z KPP w Olkuszu.

Kobieta zadzwoniła na policję. Kiedy mundurowi przyjechali na miejsce zgłoszenia, pies ewidentnie był osłabiony i wycieńczony. Dalsze oczekiwanie na właściciela pojazdu zagrażało życiu zwierzęcia. – Gdy funkcjonariusze wybili szybę w tylnych drzwiach, z wewnątrz pojazdu buchnęło gorące powietrze, a piesek od razu podszedł do okna, by zaczerpnąć chłodniejszego powietrza. Czworonóg dostał wodę do picia, a na miejscu pojawił się lekarz weterynarii – dodaje oficer prasowy olkuskiej komendy. Weterynarz potwierdził przypuszczenia kobiety i policjantów – życie yorka było zagrożone.

– Apelujemy, aby w żadnym przypadku nawet na chwilę nie zostawiać dzieci i zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakieś sprawy zajmie kilka minut, nie zostawiajmy swoich podopiecznych samych w zamkniętym pojeździe. Przez brak rozwagi możemy mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie – przekonuje asp. Matras.

Nie bądźmy obojętni! Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Policjanci w sezonie letnim zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje.

– Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby – zaznacza przedstawicielka KPP. Wybijanie szyb na własną rękę może niestety skończyć się pociągnięciem do odpowiedzialności karnej i finansowej.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bez Retuszu
Bez Retuszu
6 lat temu

Tak na maeginesie to prawda, ze Wolbrom ma pokłady arsenu pod ziemią mowil mi o tym znajomy archeolog, lata temu prowadzone byly badania, tylko nikt o tym glosno nie mowi, sa tereny, gdzie ludzie nie powinni mieszkac bo to szkodzi na psychike.

bziku
bziku
6 lat temu

wolbrom usiany takimi patoligicznymi sytuacjami, wczesniej baboch głodził psa, teraz ta sytuacja:za duzo arsenu w ziemi stad te i inne patowe sytuacje.

valdez76
valdez76
6 lat temu

[quote name=”misiek”]Mój błąd.[/quote]
Szacun!

misiek
misiek
6 lat temu

Mój błąd.

valdez76
valdez76
6 lat temu

[quote name=”misiek”]Skomle ,skomli .Nie ma takiego słowa :skamle.[/quote]
Słownik Języka Polskiego wyjaśnia ten temat. https://sjp.pl/skamle%C4%87

Polonista z Bożej Łaski się znalazł.To jeszcze sprawdź kiedy używać dwukropka.Wg Ciebie nie ma takiego słowa jak skamle.Są wakacje,poducz się i nie wytykaj innym błędów jeśli sam nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie.Nie każdy jest polonistą,a czepiasz się szczegółów zamiast treści.

misiek
misiek
6 lat temu

Skomle ,skomli .Nie ma takiego słowa :skamle.