1

Spółka Velvet CARE to kolejna firma z terenu naszego powiatu, która uzyska wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Dzięki zwolnieniu z obowiązku płacenia części podatków firma będzie mogła w najbliższych latach zainwestować 230 mln zł w dalszy rozwój zakładu produkcyjnego w Kluczach.

Papiernia w Kluczach to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów tego typu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zakład będący od 2003 r. częścią amerykańskiego koncernu Kimberly-Clark, w 2013 r. zmienił swojego właściciela i został przekształcony w samodzielną spółkę Velvet CARE. W ciągu minionych 6 lat przedsiębiorstwo nie tylko podwoiło skalę produkcji, ale także potroiło swoje obroty. Według wstępnych szacunków w 2019 r. osiągną one pułap około 600 mln zł.

W 2016 roku firma stała się częścią krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Dało to impuls do realizacji ważnych inwestycji na kwotę przekraczającą 210 mln zł, czego efektem było zwiększenie mocy produkcyjnych i skali działania. Obecnie w firmie pracuje blisko 650 pracowników, z czego ponad 150 osób zostało zatrudnionych w ciągu ostatnich dwóch lat. W ramach decyzji wydanej przez Krakowski Park Technologiczny w imieniu ministra właściwego ds. gospodarki, zakład został włączony do Polskiej Strefy Inwestycji.

– Nowa decyzja, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, pozwoli kontynuować dalszy rozwój firmy. Zarząd firmy deklaruje, że minimum 230 mln złotych zostanie przeznaczone m.in. na rozbudowę zakładu, zakup nowych urządzeń i maszyn, w tym również na zakup kolejnej maszyny papierniczej do produkcji bibuły higienicznej. Pozwoli to na intensyfikację prac badawczych związanych z poszerzeniem portfolio produktów – mówi Barbara Wityńska-Słącz z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Przypomnijmy, że Polska Strefa Inwestycji (PSI) to rządowy program pomocy przedsiębiorcom planującym nowe inwestycje. W jego ramach otrzymują oni od 10 do 15 lat ulgi podatkowej w zamian za zrealizowanie określonych inwestycji. Pula ulgi podatkowej, czyli wysokość niezapłaconego podatku CIT/PIT, zależy od lokalizacji i wielkości inwestycji oraz kosztów kwalifikowanych deklarowanych przez przedsiębiorcę. Polska Strefa Inwestycji zastępuje dotychczasową ustawę dotyczącą specjalnych stref ekonomicznych, która będzie obowiązywać równolegle z programem PSI do 31 grudnia 2026 r.

– Pozytywna decyzja KPT oznacza dla nas wielką szansę na kontynuację dynamicznego rozwoju Velvet CARE. Niewiele firm ma takie możliwości, dlatego dziękujemy za powierzone nam zaufanie. Naszym celem jest strategiczna rozbudowa kluczewskiej papierni jako wzorca w naszej branży, i to nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie Środkowej. Zarząd firmy wspólnie ze swoim partnerem – funduszem inwestycyjnym Abris tworzy obecnie długoterminową strategią rozwoju przedsiębiorstwa. Spółka intensywnie pracuje nad scenariuszami uwzględniającymi dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych i infrastruktury w kierunku zwiększania efektywności, ekologiczności i ograniczania wpływu na środowisko oraz na ekspansji biznesowej poprzez fuzje i akwizycje – komentuje Julita Dąbrowska reprezentująca zakład Velvet CARE.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Jan Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Jan

Szanowny KPT, zaufanie zarządowi tej firmy nie jest dobrą decyzją. Zakład przedstawia jakieś papiery itp, które mają się nijak do rzeczywistości. Ten zakład w dużym stopniu pogorszył jakość życia w Kluczach instalując maszyny bardzo uciążliwe w skutkach z którymi potem muszą się zmagać mieszkańcy. Niektórzy zrobili niezależne badania natężenia hałasu, które wykazują do dnia dzisiejszego przekroczenia norm w porze nocy a zakład nic z tym nie robi.