aaa speleo 2014

Adam Kieres był wybitnym alpinistą i polarnikiem. Był, bowiem w 2004 r. próba trawersu Spitsbergenu okazała się jego ostatnią wysokogórską wyprawą. Zginął podczas spełniania swojego marzenia. Choć Adamowi Kieresowi nie udało osiągnąć szczytu, to udaje się zachować o nim pamięć. Wszystko dzięki jego przyjaciołom ze Speleoklub Olkusz. Już po raz IX zorganizowali zawody wspinaczkowe, którym od samego ich początku patronuje niegdyś wielki miłośnik gór, ich znawca i zarazem mentor młodszych kolegów.

W tegorocznej edycji memoriału udział wzięło 28 zawodników. Trasy z wielką starannością układał Grzegorz Rettinger, który mimo iż nie należy do struktur olkuskiego klubu, zawsze podczas imprezy służy pomocą. Eliminacje wśród mężczyzn i kobiet zostały rozegrane w formule open. Uczestnicy mieli do pokonania siedem dróg z liną i cztery bouldery za co sędziowie i organizatorzy przyznawali punkty. Do finału kwalifikowały się najlepsi. Dzięki takiemu regulaminowi, zawodnicy mieli możliwość wspinania się na większej ilości dróg o różnym charakterze i stopniu trudności. O ile w poprzednich latach pokonywanie dróg wspinaczkowych z liną było powszechne, to od nie dawna coraz bardziej popularny staje się bouldering, czyli forma wspinaczki praktykowanej po kilkumetrowych, wolnostojących blokach skalnych bez użycia asekuracji liną. Pod dachem sal gimnastycznych, jak choćby podczas olkuskich zmagań, bouldering praktykowany jest również na panelu, czyli na sztucznej ściance.

Mimo walki na wysokościach o jak najlepszy czas i pokonanie najdłuższego dystansu, impreza od początku jej istnienia ma charakter typowo towarzyski. Oczywiście na najlepszych wspinaczy czekało podium i okolicznościowe nagrody, jednak w tej rywalizacji chodzi głównie o pamięć o swoim tragicznie zmarłym koledze oraz o dobrą zabawę w duchu fair-play. Memoriał jest też wspaniałą okazją do wymiany spostrzeżeń na temat sprzętu i czynnego udziału w podobnych zmaganiach. Łojanci i łojantki (współbracia wspinaczkowi w żargonie tej dyscypliny) gratulowali sobie udanych występów, a wszyscy ci, którzy nie podołali wyzwaniu, szybko znajdywali pocieszenie u swoich bliskich.

Uczestnicy IX edycji memoriału im. Adama Kieresa, wzorem ubiegłych lat, do Olkusza przyjechali z najróżniejszych stron południowej Polski. Jak pokazały końcowe klasyfikacje, rywalizację na wysokości zdominowali Ślązacy. Wśród mężczyzn równych sobie nie miał Igor Fojcik ze Skarpy Bytom, który triumfował też w czasówce. Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Marta Kiwer z Chorzowa. Konkurencję przygotowaną dla najmłodszych amatorów wspinaczki wygrała natomiast Anna Kluczewska z Olkusza, co w szczególności mocno ucieszyło publiczność ściskającą kciuki za naszych reprezentantów.

Wspinaczka to nie tylko widowiskowa konkurencja, ale wbrew pozorom także bardzo bezpieczna dyscyplina, gdzie urazowość jest porównywalna z kontuzjami odnoszonymi w sportach drużynowych. Jej atutem jest pewność niezapomnianych widoków i wysoki poziom adrenaliny. Co ważne, wspinać się może właściwie każdy, bez ograniczenia wiekowego. Zajęcia prowadzone są w różnych grupach wiekowych przy asyście wykwalifikowanych instruktorów. Gdyby Adam Kieres żył, pewnie i on mocno przyczyniałby się do rozwoju zarówno wspinaczki, jak i całej speleologii… Przyjaciele z olkuskiego Speleoklubu pamiętają!

Wyniki:

Mężczyźni:
1. Igor Fojcik (Skarpa Bytom / CW Cechownia)
2. Szymon Pęcikiewicz (KW Bielsko)
3. Sylwester Malach (CW Cechownia / Rybnik)

Kobiety:
1. Marta Kiwer (Chorzów)
2. Karolina Koziej (Chorzów)
3. Katarzyna Paluch (Olkusz)

Dzieci:
1. Anna Kluczewska (Olkusz)
2. Nadia Płaszczyk (Katowice / KW Transformator)
3. Magdalena Kiwer (Chorzów)

Czasówka:
1. Igor Fojcik (Skarpa Bytom / CW Cechownia )
2. Szymon Pęciwiewicz (KW Bielsko)
3. Krzysztof Kończakowski (Chorzów / KW Katowice)

Sponsor główny:
Przedsiębiorstwo RAPID

oraz:

Przedsiębiorstwo GRAL
Przedsiębiorstwo SPECUS
Firma ŻELAZOTECHNIKA Jacek Włodarczyk
Velvet Care Klucze
Grzegorz Jakubik P.P.H.U SOLDACH
Sklep Górski E-Pamir
GOZDAWA – hurtownia spożywcza
Przedszkole DELFIN
Serwis wspinaczkowy wspinanie.pl
Zespół Szkolo-Przedszkolny Integracyjny nr 1 w Olkuszu

Więcej na temat działalności Speleoklub Olkusz na stronie internetowej: http://speleo.olkusz.pl/

{joomplu:50989}{joomplu:50985}{joomplu:51012}

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
adalbertini Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
adalbertini
adalbertini

Bardzo udane zawody wspinaczkowe , już doskonale wpisane od 9 lat w kalendarz imprez organizowanych w Olkuszu.Cieszy liczny udział młodych ludzi,którzy biorą udział w tych zawodach i widać,ze uprawianie wspinaczki jest ich pasją.Wielkie brawa dla organizatorów memoriału.Szkoda tylko,że jest to memoriał a nie zwykłe zawody.Memoriał poświęcony Adamowi Kieresowi,który zaginął podczas jednej z wypraw.