mamo4

Mobilna Akademia Młodych Orłów, będąca innowatorskim przedsięwzięciem Polskiego Związku Piłki Nożnej, wzorem innych miejscowości dotarła także do Olkusza.

Jej koordynatorzy w Małopolsce – Dariusz Marzec i Krystian Pać – we wtorek, 22 maja po raz drugi zawitali do Srebrnego Miasta. Zgodnie z wytycznymi projektu nazwanego w skrócie MAMO, oprócz wykładu szkoleniowego dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego, przeprowadzili również zajęcia pokazowe dla dwóch grup objętych Narodowym Modelem Gry. Mowa o Orlikach (zawodnikach w wieku 10-11 lat) i Młodzikach (12-13 lat). Łącznie na obiekcie „Blisko Boisko” zlokalizowanym przy ul. Rataja zaprezentowało się prawie 40 młodych, wcześniej objętych selekcją młodych piłkarzy. Wśród zawodników znaleźli się przedstawiciele Słowika Olkusz, WAP-u Wolbrom, Orbity Bukowno, Przemszy Klucze i Legionu Bydlin.

mamo2

Temat wtorkowych zajęć „przyjęcie kierunkowe piłki” okazał się wymagający zarówno dla uczestników olkuskiej MAMO, jak i trenerów koordynatorów, których tutaj na miejscu w organizacji cotygodniowych zajęć wspierają Rafał Pięta i Piotr Wesołowski. Każde spotkanie to coś nowego, zarówno dla lokalnych szkoleniowców jak i piłkarskiej młodzieży, która dzięki ogólnopolskiemu projektowi zyskała możliwość pracy pod okiem fachowców i, co się z tym wiąże, także niepowtarzalną szansę, aby zaistnieć w kadrach wojewódzkich i narodowych. Nazwiska wyróżniających się graczy trafiły do katalogu młodych mistrzów. Z tej bazy wyłonieni zostaną uczestnicy Letniej Akademii Młodych Mistrzów, będącej zgrupowaniem piłkarskiej Reprezentacji Polski w najmłodszych rocznikach.

– Byliśmy w dziewiętnastu powiatach i nie ma co ukrywać, że powiat olkuski na tle innych miejscowości w Małopolsce wypada bardzo obiecująco. Macie u siebie wielu dobrze rokujących zawodników – zapewnia trener MAMO Dariusz Marzec.

mamo3

Doświadczony w pracy z młodzieżą szkoleniowiec razem z Krystianem Paciem wrócą do Olkusza niebawem. Pod ich nieobecność zajęcia w każdym tygodniu prowadzą ich lokalni współpracownicy.

Małopolski Związek Piłki Nożnej zmodyfikował projekt dla pięciu powiatów, gdzie potencjał zdaniem trenerów koordynatorów jest największy. Między innymi w Olkuszu poszerzono stacjonarną formułę Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Nawiązana współpraca z władzami samorządowymi pozwala na organizację regularnych szkoleń doskonalących zawodników, obserwacji i selekcji talentów oraz systematyczne dokształcanie trenerów i nauczycieli szkolnych.

– Dobrze się stało, że MAMO stacjonuje w Olkuszu. Jakoś dotychczas nasz region był skutecznie pomijany jeśli chodzi o selekcję młodych, zdolnych zawodników, a jak pokazują liczby i przede wszystkim komentarze ekspertów szkolących dzieci i młodzież, w naszym mieście i sąsiednich miejscowościach piłkarskich talentów nie brakuje. Jestem przekonany, że na tym projekcie zyska całe lokalne środowisko sportowe – mówi Rafał Pięta, olkuski koordynator MAMO.

Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale nasze miasto już teraz może się pochwalić Reprezentantką Polski. To Kinga Seweryn, bramkarska olkuskiego Słowika, która mimo swojego młodego wieku (rocznik 2005) już dwukrotnie brała udział w zgrupowaniu Akademii Młodych Orlic – w jej letnim i zimowym wydaniu. Kolejne powołania dla 13-latki wydają się być kwestią czasu.

mamo1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze