DSCF8352A

W miniony wtorek w Koszycach odbył się wernisaż otwierający wystawę prac Stanisława Stacha, olkuskiego malarza i dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej BWA. W pięknych wnętrzach najstarszego na Słowacji Hotelu Bankov zaprezentowano ponad 50 obrazów artysty. Wśród przybyłych na wernisaż gości znalazł się m.in. były prezydent Słowacji Rudolf Schuster.

 

DSCF8391

Wystawa w Koszycach niezwykle ważna indywidualna wystawa prac Stanisława Stacha. Znalazły się na niej obrazy pochodzące z lat 1993-2016, które – trzeba to podkreślić – doskonale wkomponowały się w wyjątkowy charakter historycznych wnętrz otwartego w 1896 roku hotelu Bankov. Wielbiciele malarstwa Stanisława Stacha doskonale wiedzą, że jest ono bardzo charakterystyczne. Bohaterami obrazów artysty są nasycone kolorami dziwaczne, drapieżne stwory, zwierzęco-człowiecze formy, ptaki i ryby, ale również pejzaże, martwe natury i akty. Jak pisze w jednym z katalogów poświęconych twórczości artysty prof. Stanisław Tabisz: „Płótna Stanisława Stacha zawierają swoistą tajemnicę. Są może obsesyjne w swej formalnej strukturze, czasami nadmiernie zgeometryzowane i odrealnione w zastosowanej deformacji czy tonacji kolorystycznej, ale silne w swym tajemniczym oddziaływaniu i przekazie. Przypominają, że świat nie jest taki zwyczajny i prosty, że człowiek ma złożoną naturę i może szybko zamienić swą humanistyczną wrażliwość etyczną w zwierzęcy instynkt przetrwania”.

Bogactwo tematów, gwałtowna kreska, optymizm połączony z pesymizmem, elementy groteski i refleksji – to wszystko sprawia, że zwiedzający otwartą właśnie wystawę z pewnością będą mieli co podziwiać.

DSCF8340

DSCF8333

Na wtorkowy wernisaż przybyło wielu cenionych w środowisku kulturalnym Koszyc gości. Oprócz byłego prezydenta Słowacji Rudolfa Schustera wystawę malarstwa Stanisława Stacha uświetniła swoją obecnością m.in. prezes Stowarzyszenia Polsko-Słowackiego w Koszycach Stefania Gajdoš-Sikorska. Imprezę poprowadzili dyrektor Galerii VEBA Dušan Štefan Baláž oraz dyrektor Hotelu Bankov Adriana Hurova. Relację z otwarcia wystawy będzie można zobaczyć w słowackiej telewizji RTVS Koszyce.
Serdeczna, przyjacielska atmosfera, miła dla ucha oprawa muzyczna wieczoru, a przede wszystkim wspaniała uczta duchowa z pewnością pozostaną na długo w pamięci przybyłych na wernisaż wielbicieli sztuki.

Wystawę można zwiedzać w listopadzie i grudniu – Hotel Bankov, Dolny Bankov 2, Koszyce (Słowacja).

DSCF8372

DSCF8381

DSCF8388

DSCF8413

DSCF8386

DSCF8311

DSCF8345DSCF8314

DSCF8361

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze