Nowy Szpital w Olkuszu może pochwalić się kolejną ukończoną inwestycją. Od kilku dni na terenie lecznicy czynna jest nowa pracownia mammograficzna. W wyremontowanym i przystosowanym do potrzeb pracowni pomieszczeniu stanęło nowoczesne urządzenie, z którego mogą korzystać mieszkanki okolicznych miejscowości.
Pacjentki olkuskiego szpitala nie będą już musiały szukać innych zakładów opieki zdrowotnej, aby móc zbadać piersi. Od 11 czerwca w olkuskiej placówce czynna jest pracownia mammograficzna. Znajduje się ona w wyremontowanym pomieszczeniu na parterze w głównym budynku placówki. W sąsiedztwie zlokalizowane są także inne pracownie diagnostyki obrazowej: Tomografia Komputerowa, USG oraz RTG.
Mammografia to nieinwazyjna metoda badania przy użyciu promieni rentgenowskich. Jest ono uznawane za bezpieczny i efektywny sposób wykrywania nowotworów oraz oceny innych zmian w piersiach. – Im wcześniej wykryje się raka, tym łatwiej go wyleczyć. Dzięki nowej pracowni kobiety, które się do nas zgłaszają, będą mogły być szybciej diagnozowane – mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding S.A.
Do tej pory wykonanie takiego badania wiązało się z wyjazdem do innych miast lub oczekiwaniem na przyjazd mammobusu, który w opinii części lekarzy onkologów nie daje tak dobrej diagnozy jak stacjonarna pracownia. Teraz sytuacja ma ulec poprawie.
– Chcemy leczyć nasze pacjentki kompleksowo. W przypadku konieczności pogłębienia diagnostyki mają one również możliwość wykonania w olkuskiej placówce USG, biopsji cienko i gruboigłowej z badaniem cytologicznym i histopatologicznym oraz badań immunohistochemicznych czy oznaczenia receptorów – wylicza Marta Pióro.
Na tą chwilę pracownia wykonuje badania na podstawie skierowania z działających przy szpitalu poradni specjalistycznych: ginekologicznej, onkologicznej oraz poradni chorób piersi. W przyszłości szpital zamierza przystąpić do programu badań piersi finansowanych przez NFZ jak i do programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka sutka.
Za prywatyzacje jedynego szpitala w powiecie cała ówczesna Rada Powiatu powinna ponieść konsekwencje i żadne immunitety nie powinny mieć na to wpływu . Decyzja o prywatyzacji szpitala w momencie kiedy ówczesny dyrektor spłacił większość zadłużenia była irracjonalna . Pozostaje pytanie jakie argumenty przeważyły za oddaniem mienia państwowego – szpitala , który powinien pełnić misję w ochronie zdrowia i życia mieszkańców powiatu.Teraz jako firma prywatna też pełni misję , ale jaką odpowiedzcie sobie Państwo sami.
Sprzęt sam diagnostyki nie wykonuje. Zdjęcia, zarówno w mammografu jak i tomografu, musi opisać radiolog. W Polsce dobrych, doświadczonych lekarzy o tej specjalnośći jest niewielu. Jakich mamy w Olkuszu? Ilu ich jest? Kto będzie opywał wyniki badań? Tego artykuł nie wyjaśnia. Ciekawostką jest natomiast „Tomografia Komputerowa” zapisana wielką literą. Kolejna ciekawostka/zagwostka ortograficzna w Przegladzie Olkuskim?
To bardzo dobra wiadomość!
To żaden sukces Nowego Szpitala. To przywrócenie tej działalności , którą prowadził publiczny szpital juz w 2000r.