Licznie zebrani mieszkańcy i turyści spędzili sobotnie popołudnie 7 grudnia odkrywając dzieje olkuskich gwarków. Rodzinny spacer „Śladami górniczych skarbów i tradycji Srebrnego Miasta” był ostatnim w bieżącym roku wydarzeniem organizowanym w ramach cyklu Olkuskie Spacery Historyczne.

Czterdziestoosobowa grupa rozpoczęła tematyczną wycieczkę od odwiedzenia bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła. O górniczych skarbach opowiadał Andrzej Feliksik z Klubu Przewodników PTTK „Ilcussia”:

– Spacer zorganizowaliśmy z okazji Barbórki oraz wspomnienia św. Mikołaja, który jest dawnym patronem górników. Trasa miała początek w bazylice, ponieważ tam najcenniejsze zabytki są ufundowane przez olkuskich gwarków: organy, ambona, stalle w prezbiterium… Widoczne za głównym ołtarzem podobizny górników podtrzymujących herb Olkusza i godło Polski są najstarszymi wizerunkami górników w Polsce.

Św. Mikołaj – patron górników

Warto wiedzieć, że w dawnych wiekach, zanim wśród gwarków rozpowszechnił się kult św. Barbary, za swojego patrona uznawali oni św. Mikołaja. Dlatego też w olkuskiej bazylice, mimo że znajduje się w górniczym mieście, brak ołtarza św. Barbary, można natomiast oglądać XVII-wieczny ołtarz św. Mikołaja.

Uczestnicy spaceru poznali także dawne realia górniczej pracy i życia w Srebrnym Mieście. Okazją do tego było zapoznanie się z figurami gwarków, które od niedawna stanowią „Srebrny szlak gwarków olkuskich”. Jest to ścieżka edukacyjno-historyczna w obrębie starówki. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej, mieszczącej się w Centrum Kultury na ul. Szpitalnej.

Jedyne takie miejsce

– Na spacer przyjechaliśmy ze stolicy Małopolski. Olkusz, jak każde miasto, ma swoje oryginalne zabytki, warto je poznawać. Szczególnie chcieliśmy zobaczyć bazylikę św. Andrzeja Apostoła, która znajduje się w Kanonie Krajoznawczym Polski – podkreślają państwo Alina i Jan z Krakowa.

Kanon Krajoznawczy Polski to sporządzony przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wykaz najciekawszych obiektów w skali kraju. Lista liczy ponad czterysta pozycji, których odwiedzenie jest nagradzane Odznaką Krajoznawczą Polski. Bazylika św. Andrzeja jest jedynym obiektem w powiecie olkuskim wyróżnionym umieszczeniem na tej liście.

– Dużą część uczestników spaceru stanowili uczestnicy kursu przewodników po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, który jest prowadzony przez nasz Klub. W tym roku tematyka górnicza towarzyszyła nam od otwarcia sezonu turystycznego, natomiast w przyszłorocznej edycji Spacerów mamy w planach zwiedzać m.in. kaplice przykościelne i mniejsze obiekty sakralne w centrum miasta. – zapowiada Andrzej Feliksik.

Spacery powrócą w przyszłym roku

Olkuskie Spacery Historyczne to doroczny cykl bezpłatnych wycieczek tematycznych szlakami najciekawszych miejsc w Olkuszu i okolicach. Średnio raz w miesiącu zainteresowanych mieszkańców i turystów oprowadzają profesjonalni przewodnicy oraz lokalni pasjonaci. W 2019 r. odbyło się piętnaście spacerów, m.in. spacer „Olkusz na starej pocztówce”, szlakiem dawnych sklepów, warsztatów i knajp, czy wycieczka autokarowa śladami II wojny światowej na ziemi olkuskiej.

Organizatorem cyklu jest Urząd Miasta i Gminy Olkusz, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu. Więcej informacji o przyszłorocznej edycji Spacerów już wkrótce na łamach Przeglądu Olkuskiego.

Zdjęcia: Konrad Kulig
Sobotnie przedpołudnie 7 grudnia liczna grupa mieszkańców i turystów spędziła odkrywając górnicze atrakcje w Olkuszu. Rodzinny spacer „Śladami górniczych skarbów i tradycji Srebrnego Miasta" był ostatnim w bieżącym roku wydarzeniem organizowanym w ramach cyklu Olkuskie Spacery Historyczne.
« 1 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze