wigilia 1

Tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, na olkuskim rynku odbyła się Wigilia Mieszkańców organizowana przez burmistrza Romana Piaśnika. Oprócz tradycyjnych życzeń i opłatka nie zabrakło wspólnego kolędowania oraz smakowania świątecznych potraw. Na starówkę ze swoimi reniferami zawitał również św. Mikołaj.

Atrakcji w tym wyjątkowym dniu było znacznie więcej. Zaczęło się od przemarszu Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej i odegraniu przez nią kilku kolęd. Po świątecznym wstępie przyszedł czas na życzenia. Te przepełnione ciepłem, radością oraz troską o drugiego człowieka popłynęły w stronę mieszkańców z ust najpierw burmistrza, a potem kapłanów i przedstawicieli województwa małopolskiego.

Następnie poświęcenia opłatków dokonał dziekan ks. Henryk Chmieła, a słowa Ewangelii do uczestników wydarzenia skierował ks. Stanisław Parkita. Symboliczne przełamanie opłatkiem szybko przeniosło się ze sceny do tłumu mieszkańców. Ci na rynku w wielu przypadkach pojawili się całymi rodzinami, ale to przecież nie może dziwić, biorąc pod  uwagę atmosferę towarzyszącą Bożemu Narodzeniu.

wigilia 2

Nie tylko moc serdeczności unosiła się nad płytą rynku. Były także wigilijne zapachy z potraw przygotowanych przez okolicznych restauratorów. Kolejka po pierogi, zupę grzybową, czy kapustę z grochem była naprawdę długa. Tak samo było w przypadku loterii pod namiotem UMiG-u, w której wygrać było można choinkę, specjalnie zdobioną bombkę czy kalendarz. Pół tysiąca gwiazd betlejemskich, a także aromatyczne pierniki również rozeszły się w mgnieniu oka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska z ozdobami świątecznymi. Kiermasz przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele miejskich instytucji i stowarzyszeń. Prawdziwe arcydzieła powstawały natomiast w manufakturze bombek, gdzie nie zabrakło ani kolorowych farb, ani pomysłów. Specjalne życzenia oraz przysmaki można było za to otrzymać na stoisku przygotowanym przez Stowarzyszenia Miasta Partnerskie. W tym roku przypada 20. rocznica przyjaźni na linii Olkusz – Schwalbach, stąd pod namiotem panowało spore poruszenie.

Najmłodsi nie mogli się za to doczekać na wizytę w zagrodzie św. Mikołaja. Ten do Olkusza zjechał nie tylko ze swoimi elfami, ale także najprawdziwszymi reniferami, które równie chętnie jak legendarny przybysz z mroźnej Laponii pozowały do zdjęć. Część pamiątkowych fotografii była drukowana bezpłatnie na miejscu, więc świąteczna rodzinna pocztówka znajdzie się w niejednym domu. W niedzielę sporo osób zdecydowało się również skorzystać z lodowiska. Motywacja była podwójna, bowiem z racji Wigilii Mieszkańców wejście na lód nic nie kosztowało. Podobnie będzie podczas najbliższego „Sylwestra na lodzie”.

W sąsiedztwie Srebrnej Tafli – na scenie plenerowej – również sporo się działo. Najpiękniejsze kolędy oraz nieco mniej znane pastorałki zaśpiewali członkowie sekcji wokalnej MOK, ogniska muzycznego DodiArt, a także uczniowie szkół z całej gminy. Pod sceną można było natomiast podziwiać zwycięskie szopki, które powstały w ramach I Olkuskiego Konkursu Szopek i Wianków Bożonarodzeniowych.

W tym roku na rynku zabrakło niestety światełka betlejemskiego. Napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie sprawiła, że ogień symbolizujący nadzieję dotarł do Polski ze sporym opóźnieniem. Harcerze przywieźli go do miasta dopiero wieczorem, więc zabrać go do swoich mieszkań będzie można w najbliższych dniach z kościołów parafialnych. Na zuchów można zawsze liczyć. Tym, którym dał się we znaki niedzielny chłód mieli okazję ogrzać się przy przygotowanym przez nich ognisku.

wigilia 3

Podczas Wigilii wsparcie w formie paczek żywnościowych otrzymali również najbardziej potrzebujący.

Organizatorami Wigilii Mieszkańców na olkuskim Rynku był Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu Roman Piaśnik przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olkuszu i wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej, olkuskich parafii, firm, stowarzyszeń i instytucji z gminy Olkusz.

{joomplu:73650}{joomplu:73666}{joomplu:73604}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mikołaj
mikołaj
6 lat temu

Impreza bardzo udana

Oko spoko
Oko spoko
6 lat temu

[quote name=”może.nie mam .racji”][quote name=”Młody”]Wikipedia :
„Wigilia Bożego Narodzenia, wigilia świąt Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łaciny vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.”[/quote]
Też cytat ;
koniunkturalizm=>
„postawa lub zachowanie polegające na wykorzystywaniu chwilowych, sprzyjających warunków do osiągnięcia doraźnych korzyści osobistych; oportunizm.”[/quote]
Mistrz ;).

może.nie mam .racji
może.nie mam .racji
6 lat temu

[quote name=”Młody”]Wikipedia :
„Wigilia Bożego Narodzenia, wigilia świąt Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łaciny vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.”[/quote]
Też cytat ;
koniunkturalizm=>
„postawa lub zachowanie polegające na wykorzystywaniu chwilowych, sprzyjających warunków do osiągnięcia doraźnych korzyści osobistych; oportunizm.”

Młody
Młody
6 lat temu

Wikipedia :
„Wigilia Bożego Narodzenia, wigilia świąt Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łaciny vigilia – czuwanie, straż; vigilare – czuwać) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres adwentu.”

bezubezu
bezubezu
6 lat temu

byłam, widziałam. co roku jest coraz lepiej. ludzi masa, kolejki za wszystkim ale warto było przyjść.