kasa5

Początek roku to dla większości mieszkańców powiatu olkuskiego czas na uregulowanie lokalnych podatków – w tym od budynków i gruntów. Postanowiliśmy sprawdzić, w których gminach mieszkańcy muszą płacić najwięcej i czy jest to kwota zbliżona do możliwie maksymalnej. Podatki są jedną z fundamentalnych pozycji w dochodach każdego budżetu i najprostszym sposobem na jego zwiększenie. Radykalny wzrost nie zawsze przynosi jednak pożądany efekt dla jednostek i przedsiębiorców. Zobaczcie, w których gminach podatnik musi zapłacić więcej, a w których mniej.

Nowe stawki maksymalne obowiązują od 1 stycznia 2014 roku i są o 0,9% wyższe niż w roku poprzednim. Każda rada gminy ma możliwość ustalić wysokość podatków od nieruchomości na poziomie niższym niż ministerialne maksimum. W całej Polsce obowiązuje 8 typów podatków od gruntów i nieruchomości, ale w naszym zestawieniu weźmiemy pod uwagę tylko 4 najbardziej istotne – grunty i budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz te dotyczące przeciętnego obywatela – budynki mieszkalne i grunty pozostałe (czyli na przykład działki przydomowe).

Maksymalne kwoty podatków na 2014 rok zostały ustalone na następujących poziomach: 0,74 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych, 0,46 zł od 1 m kw. powierzchni gruntów tzw. pozostałych, 0,89 zł od 1 m kw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i 23,03 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

OLKUSZ

Gmina Olkusz jest w zdecydowanej mniejszości samorządów, które zdecydowały się na ten rok nie podnosić podatków. Dlaczego? Raczej nie z dobroci serca, lecz dlatego, że te z poprzedniego roku nie należały do najniższych w powiecie. Ostatnia podwyżka podatków lokalnych została ustanowiona w 2012 roku na rok następny, czyli na 2013. Mieszkaniec Olkusza musi zapłacić podatek od budynków mieszkalnych w wysokości 0,62 zł, a od gruntu 0,30 zł. W przepadku nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą są to kwoty 0,75 zł od gruntu i 20,03 zł od budynku.

BUKOWNO

W Bukownie co roku zmieniana jest kwota podatku przeciętnie o wskaźnik waloryzacji. Również na ten rok radni uchwalili nowe stawki. Mieszkaniec gminy Bukowno zapłaci 0,51 zł za metr powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, a 0,25 zł od gruntu. Właściciele nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą muszą się liczyć z podatkiem w wysokości 19,65zł w przypadku budynków i 0,82 od metra kwadratowego gruntu.

KLUCZE

Również nowe stawki obowiązują od 1 stycznia w gminie Klucze. Mieszkaniec od metra swojego domu musi zapłacić 0,66 zł, a od metra działki odda do kasy gminy 0,28 zł. Również do góry poszły podatki od nieruchomości gospodarczych i jest to 20,46 zł od metra budynku i 0,79 od metra gruntu.

WOLBROM

Nowe stawki podatków od nieruchomości ustalili na ten rok również radni z gminy Wolbrom. Przeciętny mieszkaniec będzie musiał uregulować w kasie magistratu podatek od budynku mieszkalnego w wysokości 0,55 zł oraz 0,27 zł od gruntu. Właściciele firm są zobligowani zapłacić podatek w wysokości 0,70 zł od metra kwadratowego gruntu oraz 17,80 zł od metra powierzchni użytkowej budynku.

BOLESŁAW

Gmina Bolesław należy do dwóch z sześciu gmin w powiecie olkuskim, w których radni nie podnieśli podatków na ten rok. Ostatnia zmiana miała miejsce w 2012 roku, kiedy określono nowe stawki na rok 2013. Podobnie jak w roku poprzednim mieszkaniec gminy Bolesław za metr powierzchni mieszkalnej zapłaci 0,37 zł, a za metr kwadratowy gruntu 0,24 zł. Firmy prowadzące działalność gospodarczą muszą uregulować podatek w wysokości 18,84 zł (w przypadku budynku) oraz 0,85 zł (za grunt).

TRZYCIĄŻ

Nowe stawki podatkowe obowiązują również w gminie Trzyciąż. Tam przeciętny mieszkaniec zapłaci podatek w wysokości 0,20 zł za metr kwadratowy gruntu oraz 0,33 zł w przypadku powierzchni mieszkalnej. Prowadzący działalność zapłacą w tym roku podatek 0,72 zł od gruntu i 17,22 zł w przypadku budynków.

Wnioski:

Gmina Olkusz i Bolesław jako jedyne nie wprowadziły na 2014 nowych stawek podatków. Być może dlatego, że podatki w tych gminach nie należą do najniższych i kolejna podwyżka byłaby dotkliwa dla podatników. Większość gmin co roku podnosi podatki o mniej więcej wskaźnik inflacji. Takie działanie ma dużo sensu, szczególnie w przypadku nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Najlepiej dla obywatela byłoby, żeby podatki nie rosły wcale, jednak z ekonomicznego punktu widzenia jest to niemożliwe. Dlatego też stopniowe podnoszenie podatków jest lepsze niż gwałtowne skoki, bo umożliwia przedsiębiorcom zaplanowanie sobie wydatków.

Spośród wszystkich mieszkańców powiatu olkuskiego najmniej do wspólnej kasy oddają mieszkańcy gminy Trzyciąż, gdzie zarówno podatek od mieszkań jak i gruntów jest najniższy. Najwięcej podatku za swoje domostwa płacą mieszkańcy Klucz. Z kolei podatek od gruntów najwyższy jest w gminie Olkusz.

Dla potencjalnych inwestorów istotna jest informacja o podatkach od nieruchomości, w których prowadzi się działalność gospodarczą. O ile podatek od gruntów niegospodarczych w całym powiecie wynosi mniej więcej połowę ustawowego maksimum, tak w przypadku terenów gospodarczych ta różnica jest już niewielka. Wszystkie gminy pobierają opłaty z górnej granicy dozwolonej kwoty, a najdrożej jest w gminie Bolesław (tylko 4 grosze mniej niż maksimum ustawowe). Najtaniej za podatek gruntowy zapłacą przedsiębiorcy z gminy Wolbrom. Pod względem stawek podatków od budynków najdrożej jest w Kluczach, a najtaniej w Trzyciążu.

Co godne zaznaczenia, w żadnym przypadku wysokość podatków nie osiągnęła kwoty maksymalnej. Wniosek z tego taki, że płacimy dużo, ale zawsze mogłoby być drożej…

podatek mieszkanie

podatek grunty

podatek budynekgosp

podatek gruntgosp

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kurdybanek
kurdybanek
8 lat temu

Powiadomienia roznosił pracownik UM za pokwitowaniem.Nie róbcie z ludzi wariatów,jak kogoś nie było w domu to zostawiali powiadomienia.I bardzo dobrze przecież była wolna sobota.

pavv
pavv
8 lat temu

Do mnie nic nie przynieśli… zresztą i tak za 2 m-ce wyjeżdżam z tego kraju.

kazik
kazik
8 lat temu

[quote name=”Młody”]W Olkuszu zamiast decyzji podatkowych mieszkańcom dostarczono do skrzynek pocztowych karteczki aby zgłosili się po odbiór deklaracji do Urzędu Miasta,..[/quote]
pewnie cie w domu nie było. decyzje roznosili w wolną sobotę za pokwitowaniem odbioru.

Młody
Młody
8 lat temu

W Olkuszu zamiast decyzji podatkowych mieszkańcom dostarczono do skrzynek pocztowych karteczki aby zgłosili się po odbiór deklaracji do Urzędu Miasta, czy będą kary dla tych którzy decyzji nie odbiorą ?
Może to i taniej dla urzędu ale ogólnie dla podatników to chyba drożej bo i dojazd i czas stracony w godzinach pracy – (tylko 2 godz to kilkadziesiąt zł. będzie)…