muzeum_pozarnictwa_2

„Gdy dorosnę zostanę strażakiem” – takie plany na przyszłość snuje wielu chłopców. Olkuskie muzeum jest wspaniałym miejscem, by poznać pożarnictwo „od podszewki”, odkrywając historię, sprzęt, codzienność pracy strażaków… Muzeum pożarnictwa zostało założone w 1978 roku z okazji 500-lecia pożarnictwa olkuskiego i 100-lecia OSP przez wieloletniego komendanta OSP Olkusz – Stefana Ząbczyńskiego. Mieści się częściowo w zabytkowej Brengardzie na ul. Floriańskiej 5.

Zwiedzanie zaczynamy wkładając na głowę prawdziwy strażacki hełm, a po obiekcie oprowadzą nas strażacy z sąsiedniej OSP, gotowi udzielić odpowiedzi na wiele pytań, również tych dotyczących ich własnej pracy.

Najstarszym eksponatem muzeum jest dzwon alarmowy z 1647 roku, którego dźwięk oznajmiał trwogę, informując o niebezpieczeństwie. Na zwiedzających czeka również zbiór sztandarów, w tym ufundowany przez społeczeństwo Olkusza w 1885 roku. Równie wiekowy jest jeden z hełmów,muzeum_pozarnictwa który otrzymał od członków OSP naczelnik Chmielewski w dniu swych imienin. Ponadto muzeum posiada bogatą kolekcję zabytkowych monet, medali, dokumentów, fotografii, w których zaklęta jest kilkusetletnia historia pożarnictwa na ziemiach olkuskich. Największą atrakcją muzeum jest pawilon wystawowy, w którym znajduje się sprzęt do gaszenia pożarów –  zabytkowe wozy strażackie, ręczne sikawki, motopompy, beczkowozy. To jednak nie koniec atrakcji dla głodnych wiedzy na temat pożarnictwa, gdyż z myślą o najmłodszych komenda PSP prowadzi akcję „Bezpieczne wakacje – otwarte strażnice 2012”, umożliwiając zwiedzanie jednostek ratowniczo – gaśniczych w Olkuszu i Wolbromiu. Najmłodsi mogą tutaj zapoznać się z najnowszym sprzętem i działalnością PSP. Strażacy udzielą im cennej lekcji na temat trudów ich pracy oraz zasad postępowania w przypadku pożaru lub innego zagrożenia. Zwiedzanie strażnicy adresowane jest do zorganizowanych grup z opiekunem po wcześniejszym ustaleniu terminu i godziny z dowódcami jednostek ratowniczo – gaśniczych.

muzeum_pozarnictwa_1Ważne informacje:

e-mail : osp.olkusz@gmail.com

godziny otwarcia :
od poniedziałku do soboty 9:00 – 14:00

Dowódcy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Olkuszu i Wolbromiu
Akcja „Bezpieczne wakacje – otwarte strażnice 2012”

Tel. 32 641 40 08 (JRG Olkusz)
       32 647 25 70 (JRG Wolbrom)

muzeum_pozarnictwa_3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
adi
adi
8 lat temu

:-* są tam porosyjskie pamiatki ?