Olkusz

Smog to temat nieodłącznie towarzyszący nam w sezonie grzewczym. Zwłaszcza w okresie silnych mrozów. Nasi Czytelnicy z Olkusza, pilnie śledzący komunikaty o zanieczyszczeniach i stężeniach szkodliwych pyłów, pytają co robią władze miasta, aby poprawić stan powietrza ? Olkuski urząd zapewnia, że w kwestii walki ze smogiem prowadzi działania w kilku kierunkach. Jakich?

– My, olkuszanie, zadajemy sobie pytanie: jakie są działania władz Olkusza w sprawie trucia mieszkańców? Tak – trują nas nasi sąsiedzi, spalając w nieekologicznych piecach byle co! – interweniuje w naszej redakcji mieszkaniec centrum miasta. – Często pojawiają się komunikaty ostrzegające o przekroczonych normach głównie pyłów zawieszonych. Dobrze, że są publikowane, ale co się u nas robi, aby likwidować przyczyny takiego stanu powietrza? Sezon grzewczy jeszcze trochę potrwa, a to, co wydostaje się z niektórych kominów, to dramat! Przecież wszyscy tym oddychamy – piszą nasi Czytelnicy.

Ekologiczne piece i edukacja

Sztandarowym działaniem wielu samorządów są programy współfinansowane z unijnych czy państwowych środków, a dotyczące wymiany starych kotłów na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Taki program realizuje również gmina Olkusz, która w latach 2017-2020 dofinansowała wymianę 282 kotłów (ze środków pochodzących z budżetu Miasta i Gminy Olkusz ze wsparciem finansowym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska).

Kilka słów na temat edukacji. Ta – według zapewnień urzędu – polega m. in. na opracowaniu i kolportowaniu ulotek dotyczących spalania w piecach, opracowaniu książeczek o niskiej emisji dla dzieci, organizacji pikników tematycznych i spektakli o tematyce niskiej emisji dla najmłodszych, współfinansowaniu nagród w konkursach ekologicznych. -Takie działania przyczyniają się do poprawy świadomości społecznej o szkodliwości spalania odpadów, także wśród najmłodszych mieszkańców. One zaprocentują w przyszłości – mówi rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

Czujniki i czujni mieszkańcy

– Dzięki staraniom Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz po kilkuletniej przerwie udało się przywrócić ciągłe pomiary zanieczyszczenia powietrza na terenie Olkusza – mówi Michał Latos. -Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zainstalował stację monitoringu zanieczyszczeń powietrza przy SP Nr 5 w Olkuszu. Jej pomiary objęte są nadzorem Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorcującego GIOŚ. Ponadto, w 2017 roku została zbudowana sieć czujników oparta o system Airly – dodaje rzecznik.

Kolejnym narzędziem do walki ze smogiem jest formularz udostępniony na stronie internetowej olkuskiego urzędu formularz, przez który można zgłaszać interwencje dotyczące szeroko rozumianego zanieczyszczenia powietrza, jak: spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej, naruszanie przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorcę czy sprzedaż węgla złej jakości. Zgłoszenia są automatycznie przekazywane do organów odpowiedzialnych za przeprowadzenie kontroli.

Straż na kontrolach

Według urzędowych danych, od początku tego roku Straż Miejska wykonała 94 kompleksowe kontrole. Dotyczyły one: przestrzegania zakazu spalania odpadów, posiadania świadectw jakości opału, pomiaru wilgotności drewna opałowego, a także gospodarki nieczystościami ciekłymi.

– Warto dodać, że przy każdym zakupie węgla sprzedawca ma obowiązek przekazania świadectwa jakości opału, które w czasie kontroli Straży Miejskiej jest weryfikowane. Wilgotność drewna opałowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może przekroczyć 20%, co jest weryfikowane atestowanym wilgotnościomierzem. Ponadto, Straż Miejska sprawdza zawartość pieca, a także jego najbliższe otoczenie (przypadki, gdy w kotłowni jest pełno śmieci, a wszystko wskazuje na to, że trafiają one do pieca). Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że odpady są spalane, to wówczas pobierana jest próbka popiołu do badania w laboratorium – odpowiada na nasze pytania Michał Latos.

Zgodnie z urzędową statystyką, 25 tych kontroli nastąpiło wyniku interwencji mieszkańców. Pozostałe to działania własne Straży Miejskiej, spowodowane m. in. obserwacją czujników Airly. Magistrat wyjaśnia, że kontrole prowadzone są wyrywkowo. -Co ciekawe, żadna z powyższych kontroli nie potwierdziła spalania odpadów, także nie jest to zjawisko powszechne – dodaje Michał Latos.

Porozmawiajmy o „Czystym Powietrzu”

W odpowiedzi nadesłanej z urzędu pojawiła się także informacja o programie „Czyste Powietrze”. To ogólnopolski program dotyczący finansowego wsparcia na wymianę źródeł ciepła. W olkuskim magistracie uruchomiono punkt konsultacyjny, czynny codziennie w godzinach pracy urzędu. Zainteresowani udziałem w programie właśnie tu (UMiG Olkusz – pokój 334 oraz pod numerem telefonu 32 6260184) uzyskają wszelkie informacje w zakresie wypełnienie i złożenia wniosku o dofinansowanie kosztów wymiany źródła ogrzewania oraz termomodernizacji budynków. Informacje udzielane są bezpłatnie.

Jak oceniacie działania władz Olkusza w temacie smogu?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
raff77
raff77
3 lat temu

Niech mi to ktoś wyjaśni: „Kolejnym narzędziem do walki ze smogiem jest formularz ….., przez który można zgłaszać interwencje …. eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej….”. Przepraszam ale jak osoba ma wiedzieć, że jakiś SEBIX ma kocioł niespełniający norm czy kominek poza atestem? Wróżbita Maciej czy co?

mike
mike
3 lat temu
Odpowiedz do  raff77

No przyjdę do znajomego obalić zerosiedem i sprawdzę jaki ma kominek, a później na niego doniosę. Chyba o to donosicielstwo chodzi.