We wrześniu i w październiku w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyło się szereg nowatorskich imprez edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ich celem było zachęcenie do sięgania po wartościową literaturę, wzbogacającą wyobraźnię i zainspirują do czytelniczych poszukiwań.
Wydarzenia zostały zorganizowane w ramach projektu OLKUSKA BIBLIOTEKA – FABRYKA CZYTELNICZYCH INSPIRACJI, realizowanego w 2018 r. przez olkuską Bibliotekę w partnerstwie z Księgarnią Marka Turleja w Olkuszu. Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki.
Zachętą do zagłębienia się w świat interesującej literatury były:
Warsztaty literackie dla dzieci prowadzone w Filiach olkuskiej Biblioteki w Osieku i Gorenicach przez Melanię Kapelusz – autorkę kilkunastu książek dla dzieci: Mitologia: Przygody słowiańskich bogów; Zając zostaje!; Tajemnica pewnej sąsiadki; Tornister pełen przygód; Krasnoludki; Kinga…i co z niej wyrośnie?; Kinga i jak ją rozgryźć; Z pamiętnika pewnego świerszczyka; Koty, czyli historie z pewnego podwórka.
Warsztaty kreatywnego pisania dla młodzieży, będące zachętą do tzw. creative reading – twórczego pisania nowych utworów w oparciu o znajomość szeroko pojętych dzieł literatury, a także promujące literaturę „od kuchni”. Zajęcia prowadził Łukasz Jarosz – poeta i muzyk. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”.
Warsztaty tworzenia ilustracji książkowych prowadzone przez artystkę plastyk Annę Płachecką-Śniadach – absolwentkę Wydziału Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, autorkę wielu prac ceramicznym i malarskich. Zajęcia, przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat, odbyły się w PiMBP w Olkuszu oraz w filii olkuskiej Biblioteki.
Warsztaty edukacyjne „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0”, przeznaczone dla dzieci i osób 60+. Zajęcia prowadziły animatorki z „Meritum” – Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej. W trakcie spotkania wykorzystane zostały technologie i zestawy klocków LEGO Mindstorms. Podczas warsztatów uczestnicy zajęć przekonali się, że słowo pisane jest w naszym życiu niezwykle potrzebne, również w dobie nowych technologii – tabletów, komputerów i smartfonów.
Odbyło się również otwarte szkolenie: „Projektowanie lokalnych gier miejskich na podstawie książek” przeznaczone dla rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy oraz księgarzy i podnoszące ich umiejętności i kompetencje. Szkolenie prowadził Piotr Milewski – projektant gier, wykładowca na specjalności Gamedec Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor kilkudziesięciu larpów, gier miejskich, planszowych i karcianych. Organizator festiwali gier (2007 – 14 Hardkon, 2016 – Dramhaven), warsztatów a od jesieni 2014 roku współtwórca larpowej sceny BlackBox 3City. Dwukrotnie nagrodzony w konkursie Złote Maski za najlepszy scenariusz larpu. Autor artykułów, prelekcji i prezentacji o projektowaniu gier, redaktor działu larpowego magazynu „Magia i miecz” oraz publikacji „Nasiona, Drzewa Ogrody” o historii larpowania w Polsce.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu