1 niepodleglosc

Sporą wiedzą musieli się wykazać uczestnicy konkursu „Niepodległość wśród nas” zorganizowanego dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W konkursie, który odbył się w czwartek 11 października wzięły udział drużyny z siedmiu szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Olkusz.

Konkurs, który miał formę gry miejskiej rozpoczął się w olkuskim magistracie, gdzie uczestników powitali Bożena Krok, wiceburmistrz ds. społecznych, Paulina Polak, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji oraz Barbara Stanek, prezes olkuskiego oddziału PTTK. Uczestnicy konkursu wysłuchali krótkiego wykładu o sytuacji w Olkuszu i na ziemi olkuskiej podczas I wojny światowej, następnie otrzymali karty zadań z mapami oraz pamiątkowe, przypinane znaczki i ruszyli na trasę gry miejskiej. Każda drużyna musiała odwiedzić 8 punktów.

2 niepodleglosc

W Urzędzie Miasta i Gminy odpowiadali na pytania dotyczące sytuacji politycznej na ziemiach polskich podczas I wojny światowej oraz odzyskania niepodległości, w Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej wykazywali się wiedzą dotyczącą mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej zasłużonych dla odzyskania niepodległości . Z kolei w Muzeum Regionalnym PTTK odpowiadali na pytania dotyczące sytuacji politycznej i społecznej w Olkuszu i na ziemi olkuskiej w latach 1914 – 20. Przy okazji mieli możliwość bezpłatnie zwiedzić obydwie placówki muzealne.

3 niepodleglosc

Na trasie gry miejskiej mieli tez odwiedzić miejsca pamięci związane z odzyskaniem niepodległości, czyli olkuski park miejski, gdzie znajduje się obelisk i tablica pamiątkowa poświęcona gen. Stefanowi Buchowieckiemu, kopiec Kościuszki i kwaterę wojenną na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywa przeszło 400 żołnierzy poległych na naszym terenie podczas I wojny światowej. Tam czekały na nich dodatkowe zadania. Finał konkursu odbył się w sali kominkowej olkuskiego PTTK. Pierwsze miejsce zajęła drużyna olkuskiej Szkoły Podstawowej nr 1, drugie uczniowie Szkoły Podstawowej w Kosmolowie, a trzecie, po emocjonującej dogrywce, uczniowie olkuskiej SP 10, którzy okazali się minimalnie lepsi od drużyny z SP 9. Poza tym w konkursie wzięły udział drużyny z SP 3,5 i 6.

4 niepodleglosc

Dyplomy i nagrody wręczali: wiceburmistrz Olkusza Bożena Krok, Barbara Stanek, prezes PTTK oraz Jacek Sypień, pracownik UMiG. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz opiekunowie otrzymali plecaki z zestawem materiałów promocyjnych związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości, które zostały opracowane i wykonane w ramach projektu, a zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe i pendrivy.

5 niepodleglosc

Konkurs został zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Współorganizatorami konkursu były: Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu, Samorządowy Zespół Edukacji w Olkuszu oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu. Przy przeprowadzeniu konkursu pomagali uczniowie olkuskiego Zespołu Szkół nr 3, którzy odbywają praktyki w UMiG i PTTK. Konkurs odbywał się w ramach projektu „Olkusz – przystanek Niepodległość” realizowanego przez UMiG Olkusz we współpracy z partnerami przy wsparciu Fundacji BGK w ramach konkursu „Na 100 Niepodległa”. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

UMiG Olkusz

6 niepodleglosc

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze