Zapraszamy do obejrzenia nowych wystaw eksponowanych w olkuskiej Bibliotece. Pierwsza z prezentowanych wystaw to „Budapeszt’56”.  „Ekspozycja przybliża zagadnienie Powstania Węgierskiego w 1956 r. Solidaryzujący się z Polakami i październikowymi przemianami w Polsce, Węgrzy wyszli na ulice. Ich wolnościowe dążenia przerodziły się w antykomunistyczne powstanie, krwawo stłumione przez Armię Sowiecką w listopadzie 1956 r. Polacy zorganizowali wówczas spontanicznie akcję pomocy wysyłając nad Dunaj lekarstwa, krew i słowa otuchy”. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Rade Miasta Krakowa oraz Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Druga wystawa to „Amerykańskie impresje”. Autorką fotografii ukazujących Amerykę Północną jest Zofia Zalewska. Autorka z zamiłowania jest podróżującym fotografem, z wykształcenia nauczycielką języka rosyjskiego i angielskiego. Jej ulubione kontynenty to rodzima Europa i gościnna Ameryka. Jest członkinią Krakowskiego Klubu Podróżników oraz Polish-American Photographer Club w Nowym Jorku. Jej fotografie można było oglądać na wystawach indywidualnych  w Krakowie i Polsce południowej oraz w galeriach Nowego Jorku. Amerykańskie impresje to kolejna już wystawa Zofii Zalewskiej prezentowana w olkuskiej Bibliotece.

Kolejna prezentowa wystawa to: Dziecko w malarstwie polskim. Na wystawie prezentowane są reprodukcje obrazów mi.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Makowskiego.  Reprodukcje pochodzą ze zbiorów olkuskiej biblioteki.

Wystawy będzie można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki do końca sierpnia 2013 r.
Zapraszamy!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze