warsztaty_1_lo_3

W środę 04.04.2012r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu odbyły się Warsztaty z Panem Januszem Czerniakiem. To niezwykle barwna postać. Ten wszechstronnie utalentowany, skromny Pan, na trwałe wpisał się w olkuski klimat rodzimej kultury i sztuki. To poeta, malarz i muzyk – laureat prestiżowych nagród literackich – jego specjalność to: malarstwo sztalugowe, akwarele, rysunek tuszem, rzeźba w piaskowcu, granicie i drewnie. – W wolnych chwilach gra na gitarze.

Pan Janusz  spotkał się z młodzieżą, żeby opowiedzieć młodym, zdolnym uczniom o swoich pasjach, a jednocześnie zainspirwarsztaty_1_lo_4ować młodzież do twórczego zaangażowania, do rozwijania swoich uzdolnień, pasji i zamiłowań. Młodzież zapoznała się z technikami w malarstwie i rzeźbie, jakimi posługuje się Pan Janusz. Są to m.in.:  malarstwo sztalugowe, akwarela, tempera, akryl, malarstwo naścienne, rysunek tuszem, pastele, grafika, rzeźba w piaskowcu, granicie, drzewie. Jego piękne ryciny w granicie możemy podziwiać na miejscowym cmentarzu na płytach nagrobnych.
Młodzież zapoznała się także z twórczością literacką Pana Janusza. Uczniowie czytali poezję z tomików, które ukazały się w ostatnich latach.
Niezwykle ciekawą inicjatywarsztaty_1_lo_1wą były warsztaty tworzenia pisanek wielkanocnych z malowania których słynie pan Janusz. Od swego kolegi zakupuje kilkadziesiąt gęsich jaj, gotuje w łupinach cebuli i ostatnie dni przedświąteczne spędza na rzeźbieniu pięknych motywów biblijnych. Młodzież na przygotowanych wcześniej jajach, próbowała swych sił, tworząc, pod czujnym okiem Pana Janusza, pisanki. Pan Janusz naszkicował wcześniej rys głowy Chrystusa  w cierniowej koronie.

warsztaty_1_lo_2

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o