5

Już po raz kolejny Zespół Szkół im. Króla Jana III Sobieskiego w Jangrocie przy współpracy Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Trzyciąż oraz Leśnictwa Trzyciąż zorganizował Rajd „Dłubnia u źródeł”. Patronat nad imprezą objął Wójt Gminy Trzyciąż. W Rajdzie, który odbył się 26 września 2016 roku, obok uczniów z Jangrota uczestniczyli wraz z opiekunami uczniowie z Zespołu Szkół w Suchej oraz ze szkół podstawowych w  Tarnawie i Trzyciążu. Tegoroczna IX edycja tej imprezy przebiegała pod hasłem „Przez Jangrockie Kresy”, a trasy wiodły  z pogranicza Sułoszowej i Zadroża oraz  z Michałówki do Jangrota. Oczywiście zgodnie z hasłem wędrowano do celu przez Jangrockie Kresy. Bo …, jak się okazuje, te rozległe tereny położone na południowych krańcach Jangrota, są prawdziwą krajobrazową perełką. Przekonali się o tym wszyscy uczestnicy wspomnianej imprezy. Organizatorom bowiem  bardzo zależy, aby co roku odkrywać nowe malownicze zakątki gminy Trzyciąż.

4

Wędrując polnymi drogami, wśród malowniczych pól, które jak w „Panu Tadeuszu” Mickiewicza  są przepasane „jakby wstęgą, miedzą zieloną, na której z rzadka ciche(…)” drzewa „siedzą”, odpoczywano w zagajnikach,  zwracających  uwagę rozmaitością i  barwą roślin. Warto również wiedzieć, że przed laty drogi, które przemierzali uczestnicy Rajdu, stanowiły dla okolicznych mieszkańców ważne trakty ówczesnej komunikacji. Można było nimi dotrzeć do Sułoszowej, Zadroża, a nawet do Olkusza. Wędrowano więc tędy pieszo, czasem konno, na jarmarki, odpusty,… Taka to bogata, ale nieco  już zapomniana historia…

3

Jak corocznie, organizację  imprezy aktywnie wspierali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jangrocie, którzy nie tylko cierpliwie prezentowali swój najnowszy samochód bojowy, ale wszystkim chętnym (a było ich dużo) pozwalali wejść do środka i zasiąść za kierownicą. Poza tym zorganizowali kilka interesujących pokazów, w tym najatrakcyjniejsze … było lanie wody na boisku szkolnym. Tak więc, kto tylko zechciał, mógł się ochłodzić.

2

Tradycyjnie Rajd był  połączony z kilkoma konkursami, z których szczególną rangę miał, jak co roku,  Konkurs Wiedzy o Gminie pt. „Moja Mała Ojczyzna”. Poza tym reprezentanci szkół rywalizowali o punkty w konkursie plastycznym, przyrodniczym i  topograficznym. A warto było, gdyż nagrody ufundowane przez BiOAK Trzyciąż były naprawdę cenne: sprzęt muzyczny, radiomagnetofony, aparat fotograficzny.

Istotnym elementem imprezy był również poczęstunek w punkcie oznaczonym nazwą „Posiłek u Króla Jana”. Tutaj strudzonym wędrowcom napoje i smaczne jedzenie przygotowane przez p. E. Kiwior rozdzielały mamy z Rady Rodziców- p. Pomierny i p. Rdest.

1

Dużo emocji, zresztą jak co roku wzbudziło zakończenie IX Rajdu „Dłubnia u źródeł”. Uczestniczyli w nim Wójt Gminy Trzyciąż, Roman Żelazny i leśniczy Leśnictwa Trzyciąż, Janusz Hajduła. Wszystkim zebranym na szkolnym boisku gospodarze zaprezentowali najpierw występ wokalno- instrumentalny, a potem uczestnikom wręczono  dyplomy  i nagrody za wiedzę wykazaną w konkursie Wiedzy o Gminie pt. „Moja Mała Ojczyzna” oraz za punkty zdobyte w pozostałych konkursach.

Wanda Klimek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze