wieczor1

W ostatnie sobotnie popołudnie w siedzibie Małej Akademii Muzycznej w Wolbromiu odbył się koncert muzyki klasycznej. Publiczność wysłuchała utworów lub wariacji na temat motywów utworów m.in. W.A. Mozarta, L. Mozarta, F. Schuberta, G. Regondiego w wykonaniu studentów krakowskiej Akademii Muzycznej. To pierwszy tego rodzaju wieczór muzyczny przygotowany przez działającą od października ubiegłego roku niepubliczną szkołę muzyczną w Wolbromiu, której głównym celem jest kształcenie na poziomie szkoły muzycznej I stopnia.

W kameralnej sali przy świecach w pierwszej części zagrała Olga Marzec na gitarze klasycznej, a w drugiej trio w składzie Sabina Kowalczyk – flet, Zofia Trystuła – obój i Olga Marzec – gitara klasyczna.

wieczor2W ramach podstawowej edukacji Małej Akademii mającej za zadanie przygotowanie uczniów do szkół II stopnia prowadzona jest nauka gry na fortepianie, gitarze i organach klasycznych. Dodatkowo wolbromska szkoła muzyczna prowadzi zajęcia umuzykalniające i kształcące słuch muzyczny dzieci i zajęcia rytmiczne. Kształceniem zajmuje się czterech nauczycieli-muzyków z tytułami magistrów sztuki i kwalifikacjami pedagogicznymi. Zdaniem założyciela szkoły Pawła Szywalskiego przewagą wolbromskiej Akademii nad publicznymi szkołami muzycznymi jest możliwość dostosowania poziomu edukacji do indywidualnych potrzeb uczniów z taką siatką godzin, jaką chcą być obciążeni. Dzięki takiemu charakterowi, szkoła taka ma być bardziej przyjazna dzieciom. Obecnie na poziomie I stopnia w ramach 4-letniego cyklu naukę pobiera 12 uczniów w wieku do 9 do 12 lat. 30 innych uczestniczy w zajęciach z rytmiki lub indywidualnych kursach nauki gry na instrumencie.

Koncerty muzyki klasycznej z uwagi na swój niszowy charakter rzadko goszczą w małych miejscowościach. Odpowiednią ilość widzów są bowiem w stanie przyciągnąć jedynie popularne kabarety, koncerty muzyki współczesnej znanych wykonawców czy komediowe sztuki teatralne. Dlatego miłym urozmaiceniem oferty kulturalnej dla wolbromian był koncert muzyki klasycznej. A dla organizatora doskonała reklama własnej działalności.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze