Olkusz

Bezinteresowna pomoc potrzebującym w każdej sytuacji, bez względu na okoliczności – to ich codzienność. Na początku grudnia obchodzą swoje święto. To także okazja do podsumowania całorocznych działań. Wolontariusze ze szkół powiatu olkuskiego po raz kolejny spotkali się na Targach Wolontariatu, organizowanych przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” i Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu, przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował „Przegląd Olkuski”.

Wolontariusze to ludzie, dla których wartością jest dobro drugiego człowieka. – Ta wartość, to jest stawianie drugiej osoby równorzędnie ze swoimi pragnieniami. Taka osoba przede wszystkim stawia na pracę, która nie zawsze będzie dostrzeżona, wynagradzana. Żyjemy w okresie pandemii, wydawałoby się, że taki okres odosobnienia wyzwoli w ludziach potrzebę kontaktu z drugą osobą. Badania wskazują co innego – nasze społeczeństwo się izoluje od siebie. Dlatego doceniajmy każdego, kto zechce widzieć drugiego człowieka i jego potrzeby. Dzięki temu na pewno jest bardziej szczęśliwy i widzi jego sens – mówiła dyrektor ZS Nr 1 w Olkuszu Aldona Nowicka.

Wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół wolontariackich powitała prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” Anna Dela. – Dajecie niezwykle dużo od siebie, ale zawsze mówię, żebyście spróbowali troszeczkę w tej ciężkiej pracy dostrzec siebie. Abyście wyciągali z Waszych działań wolontariackich to, co najlepsze też dla Was – doświadczenie, kompetencje, które będziecie mogli wykorzystać w pracy zawodowej, edukacji czy życiu rodzinnym. Tego Wam życzę, a inspiracją do tego będą – mam nadzieję – nasze Targi – mówiła Anna Dela.

Uczestnicy Targów obejrzeli filmiki nakręcone przez wolontariuszy ze szkół o swojej działalności w rożnych aspektach. Poznaliśmy także laureatów konkursu „Wolontariusz Roku 2021”, zorganizowanego w ramach projektu „Potrzebujesz mnie więc jestem”.

Nagrody dla wyróżnionych wolontariuszy wręczały: Anna Dela i koordynator Centrum Wolontariatu działającego przy Stowarzyszeniu Dobroczynnym „Res Sacra Miser” Janina Lenarczyk.

Tego dnia wolontariusze odebrali wiele gratulacji za swoją działalność. -Jesteście wielcy w swojej skromności. Drodzy wolontariusze – są takie rzeczy, które nie mają granic, przynależności ani wieku – i bez wątpienia jest to wolontariat. Wasza postawa zasługuje na najwyższe uznanie, bo jesteście żywym przykładem na to, że życie jest nie tylko po to, by brać. A wolontariat rodzi się zazwyczaj w ciszy. Trzeba mieć w sobie dużo odwagi, by móc to dobro dalej przekazywać – mówił starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

Szkolne Koła Wolontariatu od lat prężnie działają, a zaangażowanych w bezinteresowne pomaganie uczniów nie brakuje. -Bardzo cieszy mnie ta idea, która jest propagowana w szkołach, od lat zaszczepiana najmłodszym. Nie jest to tylko otwarcie na pomoc drugiemu człowiekowi, ale na pomoc słabszym – także czworonożnym przyjaciołom. Tak naprawdę ta działalność jest bardzo szeroka. Każde działanie związane z podjęciem decyzji o pomocy innym, nie oczekując niczego w zamian, kwalifikuje Was do grona ludzi wielkich. Nie będziecie mieć problemu z odpowiedzią na pytanie: mieć czy być – tak zwróciła się do wolontariuszy wicestarosta Paulina Polak.

– Pomaganie ma wiele form. Dlaczego jestem dumny w wolontariuszy? Posiadacie coś, czego nie da się kupić i czego nie odzyskacie – swój własny czas. Zazdroszczę Wam tego i gratuję odwagi, by ten czas poświęcać dla pomocy innym, ludziom i zwierzakom. W imieniu swoim i burmistrza Romana Piaśnika chciałbym Wam serdecznie pogratulować i życzyć dalszych sukcesów – mówił olkuski wiceburmistrz Łukasz Rychlewski.

Targi uświetnił występ zespołu „Mechan Band” z olkuskiego „Mechanika”.

————–

Zwycięzcami konkursu „Wolontariusz Roku 2021” zostali:


Najlepszy wolontariusz uczeń szkoły podstawowej – Szymon Wolski

Szymon jest uczniem VIII klasy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Osieku. Od najmłodszych lat brał udział w akcjach charytatywnych m.in. występował w przedstawieniach jasełkowych dla podopiecznych domu opieki, w trakcie „Kwadransu z Bajką” czytał książki młodszym przedszkolakom, uczestniczył w zbiórce karmy i koców dla zwierząt ze Schroniska RAFIK, pomagał w trakcie akcji dla Tymka z Bukowna. Z własnej inicjatywy podejmuje wiele działań dotyczących wolontariatu. Bardzo dba o środowisko. Szymon pełni również funkcję przewodniczącego samorządu uczniowskiego, oraz został wybrany najsympatyczniejszym chłopcem w szkole. Cechuje go wysoki poziom kultury osobistej, jest zawsze chętny do pomocy i zawsze można na niego liczyć.

Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji – Amelia Porc

Amelia Porc uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im Tadeusza Kościuszki w Chechle, od dwóch lat należy do Szkolnego Koła Wolontariatu oraz współpracuje ze Stowarzyszeniem Młodzi i Kreatywni „SMyK”, gdzie podejmuje pracę wolontariacką. Początek jej pracy sięga jeszcze wcześniej, zaczynając już od klas najmłodszych, gdzie jako mała dziewczynka zawsze była gotowa do pomocy każdemu, kto jej potrzebował. Jest wrażliwa na potrzeby ludzi- zarówno małych dzieci, rówieśników jak i starszych osób. Pasją Amelki jest ruch, zabawa, muzyka i gotowanie zatem działania na rzecz osób potrzebujących pomagają jej w pełni dobrze wykorzystywać wolny czas co stanowi ogromną pomoc dla dzieci i osób starszych jak i służy jej samorozwojowi. Amelki nie trzeba prosić o wykonywanie działań bo to Ona często podpowiada kogo można by objąć pomocą i jaką akcję wolontariacką podjąć. Większość działań Amelia podejmuje poza godzinami nauki szkolnej w tak zwanym „wolnym czasie” oraz w wakacje. W czasie edukacji zdalnej Amelia służyła pomocą wychowawcy, nauczycielom i rówieśnikom.

Najlepszy wolontariusz pedagog – propagator idei wolontariatu – Dominika Natkaniec

Dominika Natkaniec jest nauczycielem w Zespole Szkół Nr 3 w Olkuszu. Wolontariatem w szkole zajmuje się od 2 lat. Jest inicjatorem reaktywacji szkolnego wolontariatu pod nazwę „Szkolny Klub Wolontariatu”. Wraz z wolontariuszami zorganizowała liczne akcje charytatywne. Jest empatyczna, odpowiedzialna i wrażliwa. Potrafi zarażać entuzjazmem i energią. Nie przechodzi obojętnie obok ludzi, którzy potrzebują pomocy. Swoją postawą daje dobry przykład i motywuje wolontariuszy do działania.

Najlepszy wolontariusz uczeń szkoły średniej – Gabriela Gamrat

Gabriela Gamrat jest uczennicą klasy 3b/P I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Gabrysia to bardzo ciepła, miła i oddana innym osoba. W to, co robi, angażuje się całym sercem, całą sobą. Dobro drugiego człowieka jest dla niej najwyższą wartością. Ma szereg doświadczeń w pracy w wolontariacie. Pierwsze kroki stawiała w Szkole Podstawowej w Dłużcu, włączając się do akcji Szlachetna Paczka. Była wolontariuszką w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Wolbromiu. W ramach tego wolontariatu organizowała różnorodne zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych, m.in. „Mikołajki dla podopiecznych”. Działała na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w latach 2019-2021. Podjęła się także bardzo trudnego i wymagającego, a zarazem przepięknego wolontariatu, pomagając dzieciom, które los rozłączył z biologicznymi rodzicami i wychowują je często obce osoby w rodzinach zastępczych. Gabrysia podczas pandemii systematycznie pomagała Kacprowi z takiej rodziny, m.in. w odrabianiu lekcji. Spędzone razem godziny przy książkach dały efekty. Dobrze zdał egzaminy ósmoklasisty i dostał się do liceum, które sobie wymarzył. Z jej pomocy i wsparcia podczas pandemii korzystała również uczennica ze Szkoły Podstawowej w Dłużcu. W październiku 2021r. nasza wolontariuszka kwestowała na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Gabrysia jest wyjątkową osobą, a przy tym bardzo skromną. Ułożyła plan działania na najbliższe lata. Jak sama mówi: „Zrozumiałam, że pomaganie innym jest rzeczą, która sprawia mi wielką przyjemność i radość. Jeżeli tylko sytuacja w naszym kraju się poprawi chciałabym zapisać się do wolontariatu przy schronisku dla zwierząt oraz pomagać w szpitalu. Serce mi się łamie kiedy widzę, samotne, chore, starsze osoby oraz dzieciaki, a także zwierzęta.” Jak widać żadne przeciwności losu nie powstrzymają jej przed niesieniem pomocy potrzebującym.

Bezinteresowna pomoc potrzebującym w każdej sytuacji, bez względu na okoliczności – to ich codzienność. Na początku grudnia obchodzą swoje święto. To także okazja do podsumowania całorocznych działań. Wolontariusze ze szkół powiatu olkuskiego po raz kolejny spotkali się Targach Wolontariatu, organizowanych przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” i Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu, przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował „Przegląd Olkuski”.
« 2 z 2 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze