W sobotę 23 czerwca, Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Juliusza Słowackiego świętowała swoje 90. urodziny. Było to święto nie tylko szkoły, ale wszystkich mieszkańców Witeradowa, licznie zgromadzonych na uroczystości zorganizowanej na przyszkolnym boisku z okazji zacnego Jubileuszu.

Uroczystość rozpoczęto Mszą Świętą, której przewodniczył proboszcz miejscowej parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego – ks. Henryk Chmieła. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor – mgr Zofia Tracz. Powitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się: starszy wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Ewa Sznajder, wiceburmistrz Olkusza Włodzimierz Łysoń, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Jan  Kucharzyk, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miasta – Małgorzata Bień, Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzej Feliksik, radny powiatowy Jan Orkisz oraz byli nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Witeradowie. Ze szczególną  atencją Dyrektor Szkoły powitała byłą dyrektor Barbarę Kaczkowską oraz nauczycieli: Jadwigę Gomułkę, Bronisławę Bałazy, Janinę Trepkę, Zofię Lechowską, Iwonę Pieniążek, Zofię Piątek, Zofię Niemczyk, Barbarę Ostrowską i Józefa Starzyka.

Po części oficjalnej, mieliśmy okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły. Z przyjemnością oglądało się ten program. Wystąpił szkolny chór „Wiolinki”, który zaprezentował zarówno utwory patriotyczne jak i znane piosenki rozrywkowe. Zaśpiewała Magdalena Mączka – absolwentka szkoły, o wyjątkowej barwie głosu, laureatka konkursu „Talenty Małopolski”. Mogliśmy podziwiać również występy grupy tanecznej. Dla przybyłych gości przygotowano także poczęstunek. Duże zainteresowanie budziły dawne kroniki Szkoły i wystawa zdjęć. Mieszkańcy Witeradowa ze wzruszeniem wspominali swoje szkolne lata, odszukując się na dawnych fotografiach.

Jubileusz 90- lecia Szkoły Podstawowej stał się dobrą okazją do przypomnienia i utrwalenia historii witeradowskiej placówki .” Obchodzona rocznica jest dopełnieniem burzliwej historii witeradowskiej oświaty” – mówili w swoich wystąpieniach zarówno Pani Dyrektor, wiceburmistrz Miasta, jak i inni goście zabierający głos podczas uroczystości. W wydanej specjalnie na tę uroczystość gazetce znajdujemy informacje o kolejnych losach Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie.  Czytamy:  „Najstarsze dokumenty Świadczące o tym, iż w Witeradowie odbywały się lekcje w domach prywatnych, pochodzą z roku szkolnego 1921-22. W owych czasach szkoła, jako budynek, nie istniała. W Witeradowie uczniowie kończyli cztery klasy, a naukę kontynuowali w Olkuszu, Żuradzie, Lgocie. Tego typu nauczanie przetrwało aż do czasów powojennych.
Front wojenny zniszczył budynki szkolne na terenie całego powiatu olkuskiego. W celu poprawienia warunków zbudowano kilkanaście baraków, w których zlokalizowano szkoły, m. in. w Witeradowie. Barak ten stał się siedzibą Szkoły Podstawowej i przetrwał, jako placówka oświatowa, aż do roku 1974. Kierownikiem i nauczycielem szkoły była pani Wiktoria Schmidt. 1 września 1974 roku oddano do użytku budynek Szkoły Podstawowej, której nadano imię Juliusza Słowackiego (…). Przez wiele lat szkoła była szkołą zbiorczą, w której uczyły się dzieci z Witeradowa, Zimnodołu i Zawady (…). Przez  31 lat istnienia szkoły w Witeradowie funkcje dyrektora pełnili: pani Julia Zielińska, pan Zenon Przyjemski, pan Wiesław Piechowski oraz pani Barbara Kaczkowska”.

W roku 2005 rozpoczął się nowy etap dla tej szkoły. Decyzją Władz Miasta i Gminy Olkusz została ona zlikwidowana (z braku odpowiedniej liczby dzieci – F.L.). Dzięki ogromnemu zapałowi i wysiłkowi obecnej pani dyrektor Zofii Tracz, nauczycieli, miejscowego sołtysa i radnego pana Włodzimierza Kondka, rady sołeckiej oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Witeradów „Razem”, w tym samym roku powstała Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego, której organem prowadzącym została osoba fizyczna (…). Na rozpoczęcie roku szkolnego 2005/2006 przybyło tylko 53 uczniów. Z roku na rok, dzięki rozszerzanej ofercie edukacyjnej, liczba dzieci sukcesywnie rosła. Dziś do naszej placówki uczęszcza 149 uczniów, nad którymi opiekę dydaktyczno – wychowawczą sprawuje 19. nauczycieli. W szkole uczą się dzieci nie tylko z Witeradowa, ale również z Olkusza i okolicznych wiosek. Uczniowie dowożeni są autobusem szkolnym.

Z perspektywy czasu rozwiązanie, na które zdecydowano się 7 lat temu, społeczność lokalna słusznie uważa za swój sukces, dowodzący wartości wspólnego działania. Sukcesem są też działania obecnej dyrektorki szkoły, Pani Zofii Tracz. Szkoła prowadzona jest wzorowo, jest znakomicie wyposażona i osiąga bardzo dobre wyniki nauczania i wychowania. Dowodem na zamieszczone tu pochlebstwa pod adresem witeradowskiej placówki, niech będzie wypowiedź jednego z uczniów, Macieja Dydaka z klasy 2:

„Lubię uczęszczać na zajęcia, które są już po lekcjach obowiązkowych. Ale tak naprawdę nie czuję różnicy między pozaszkolnymi, a tymi, z których jestem oceniany. Lubię szkołę. Taniec sprawia mi dużo przyjemności, moje umiejętności mnie cieszą. Prezentuję je na imprezach szkolnych, co sprawia mi wielką satysfakcję. Czas spędzony na kółku z języka angielskiego nie jest zmarnowany, uczę się wielu słówek, gramatyki i w ogóle jest ok. (…)”
Organizatorami imprezy byli: Dyrektor Szkoły mgr Zofia Tracz i nauczyciele, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Witeradów „Razem” z jego Przewodniczącą Jadwigą Zbieg, Sołtys Karolina Borkiewicz i Rada Sołecka oraz radny miejski Włodzimierz Kondek.
Imprezę wsparli liczni sponsorzy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gydcvsacsfgdffffff
gydcvsacsfgdffffff
11 lat temu

😆 🙂 😉 8) 😐 :-* 😳 🙁 😥 😮 😕 😡 😮 :zzz 😛 🙄 :sigh: 😀