Powiat
Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, organizowane przez powiat olkuski, trwały dwa dni. W czwartek, 11 listopada, odbyła się tradycyjna msza święta za Ojczyznę i składanie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Dzień wcześniej uczniowie „Mechanika” uroczyście objęli swoją opieką olkuski Pomnik Ofiar Komunizmu.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości, organizowane przez powiat olkuski, rozpoczęły się w środę, 10 listopada. W tym dniu rola animatorów tego wydarzenia przypadła uczniom i gronu pedagogicznemu Zespołu Szkół numer 1 imienia Stanisława Staszica w Olkuszu. Z okazji obchodów 120-lecia istnienia placówki w szkole przeprowadzony został konkurs literacki „Kapsuła czasu”. Zadaniem jego uczestników było napisanie pracy literackiej w dowolnej formie na temat: „Mechanik dzisiaj i za sto lat”. Najlepsza z prac została zakopana w środę wieczorem we wspomnianej kapsule czasu przed budynkiem „Mechanika”.
Następnie uczniowie przemaszerowali pod olkuski Pomnik Ofiar Komunizmu, znajdujący się przy ulicy Augustiańskiej. W tym miejscu nastąpiło jego uroczyste przekazanie w opiekę społeczności szkolnej ZS numer 1 przez przewodniczącego Terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Olkuszu. – Fakt, iż od tego momentu, ta szkoła będzie sprawować opiekę nad tak ważnym symbolem wydaje się czymś naturalnym biorąc pod uwagę jej 120-letnią historię. Ta szkoła zawsze była bowiem wiązana z wartościami, postawami patriotycznymi. To w tej szkole 1905 roku wybuchł pierwszy strajk. Strajk w obronie języka ojczystego – mówiła w trakcie uroczystości Aldona Nowicka, dyrektor ZS nr 1 w Olkuszu.
Po uroczystościach miał miejsce przemarsz społeczności szkolnej z biało-czerwoną flagą i pochodniami pod olkuski Kopiec Kościuszki na ślubowanie klas pierwszych i drugich. Miejsce to jest nieprzypadkowe, gdyż jego historia jest ściśle powiązana z historią „Mechanika”. W 1917 roku, z inicjatywy pierwszego dyrektora placówki, Stanisława Baca, uczniowie ówczesnej Szkoły Rzemieślniczej usypali zrównany przez rosyjskiego zaborcę Kopiec Kościuszki dla uczczenia 100. Rocznicy śmierci Naczelnika Insurekcji. Wydarzenie uświetniła laserowa prezentacja ukazująca drogę Polski do niepodległości z uwzględnieniem ścisłego związku szkoły z historią Olkusza, regionu i Polski oraz pokaz laserów przestrzennych.
Następnego dnia w całym kraju obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dzień 11 listopada to data symboliczna, upamiętniająca fakt, iż w 1918 r., po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita Polska wróciła na mapy świata.Czwartkowe obchody tradycyjnie zainaugurowała msza święta za Ojczyznę, która odbyła się w Bazylice pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego.
Tutaj, tuż po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, zabrał głos olkuski starosta. – Moja Polska, czy twoja Polska? Nie, to jest nasza Polska. Nikt z nas nie ma monopolu na prawdę i jedynie słuszną rację – mówił w trakcie swojego wystąpienia Bogumił Sobczyk. – Moja prawda nie zawsze będzie odebrana tak jak Twoja prawda. Ale musimy się szanować. Bo oboje jesteśmy wolni. Wolność to zaś siła i zdolność do mówienia słowa NIE. Nie dla przemocy, nie dla agresji i nie dla wojny. Być wolnym, to być u siebie. Razem. – podkreślał olkuski starosta.
Kulminacyjnym punktem uroczystości na rynku było złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Wśród delegatów nie zabrakło włodarzy i przedstawicieli gmin z terenu naszego powiatu. Biało-czerwone wiązanki złożyli również lokalni parlamentarzyści, przedstawiciele szkół, związkowcy zawodowi, służby mundurowe i harcerze. Po oficjalnej części obchodów nadszedł czas na część artystyczną, w ramach której odbyły się koncerty zespołów Małe Zedermanki oraz TeDeum.