Mieszkańcy gminy Wolbrom w minioną niedzielę wspólnie bawili się na gminnych dożynkach, które rozpoczął przegląd wieńców dożynkowych wykonanych przez gospodynie z 20 sołectw i Msza św. w podziękowaniu za tegoroczne plony. Podczas tegorocznych dożynek obchodzono II Małopolskie Święto Chleba, gromadzące wytwórców najlepszych wypieków w okolicy.    

 

Kolorowy korowód dożynkowy pod przewodnictwem orkiestry dętej przeszedł na plac przez Domem Kultury w Wolbromiu, gdzie odbywały się koncerty i imprezy towarzyszące. Wszyscy uczestnicy dożynek na pewno na długo zapamiętają wspólne bicie rekordu Polski na największego obwarzanka, które zapewni Wolbromowi wpis do księgi rekordów. Gigantyczny obwarzanek ważył 32,5 kg, miał obwód 430 cm, grubość 31 cm i został upieczony w piekarni Jacka Haberki. Mogli go skosztować wszyscy mieszkańcy obecni na Dożynkach i dla nikogo nie zabrakło. Tegorocznymi starostami dożynek byli: Alicja Pasich (gospodyni z Dłużca) i Józef Łysek (gospodarz z Jeżówki), którzy zgodnie z ceremoniałem przekazali wypieczony z tegorocznych zbóż chleb burmistrzowi Janowi Łaksie.

Zaproszonych gości bawiły występy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich Malwa, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, folkowej kapeli góralskiej, Kapeli Pomorzany i miejscowych artystów. Do północy uczestników imprezy zabawiał zespół TOP Music.

Po raz drugi już odbył się też konkurs na najlepszy chleb. W kategorii zawodowców wygrała walkowerem „Piekarnia u Jacka”. Wśród wypieków domowych rywalizacja była większa, bo jurorzy wybierali spośród wypieków zgłoszonych przez 13 instytucji, wśród których było 12 Kół Gospodyń Wiejskich (z Brzozówki, Chrząstowic, Gołaczew, Jeżówki, Kalisia, Kąpiel Wielkich, Kąpiołek, Miechówki, Poręby Dzierżnej, Sulisławic, Wierzchowiska i Zasępca) i jedna osoba prywatna – Irena Konieczna. Najlepszy chleb upiekły gospodynie z Miechówki, drugie miejsce zajęły panie z Chrząstowic, a trzecie miejsce zdobyły koła z Poręby Dzierżnej i Gołaczew.

Dożynki są jedną z niewielu imprez w ciągu roku, podczas których mieszkańcy mają możliwość degustacji przepysznych specjałów miejscowej kuchni. W Wolbromiu gości raczyło przysmakami LGD „Nad Białą Przemszą”, dla którego jedzenie przygotowały panie z miejscowych KGW.
Myśliwi z Koła Łowieckiego Sokół z Wolbromia zaprezentowali zdobyte trofea, a uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lgoty Wolbromskiej przygotowali wystawę rękodzieła artystycznego.

Organizatorzy imprezy w Wolbromiu dziękują za wsparcie wszystkim sponsorom. Patronat medialny objął „Przegląd Olkuski”.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:42367}{joomplu:42360}{joomplu:42340}{joomplu:42323}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze