DSCF1467

„Trzydziestolatkowie III”  to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się w ostatni piątek w olkuskim BWA. Jej twórców: Pawła Olchawę, Dorotę Kiermasz, Martę Zawieję i Krzysztofa Kolarza łączy podobny wiek – każdy z nich skończył 30 lat, ale nie przekroczył jeszcze 40. Wystawa jest ich wspólną inicjatywą. Olkuska prezentacja dzieł wspomnianych artystów jest trzecią z kolei wystawą, podczas której można zobaczyć obrazy wspomnianej czwórki artystów. Pierwsza z nich odbyła się w Miechowie, w tamtejszym BWA – z okazji 30-lecia istnienia instytucji, a kolejna w Grand Hotelu w Łodzi. Jednak to właśnie w Olkuszu artyści zaprezentowali najwięcej swoich prac.

Paweł Olchawa studiował w Krakowskiej Akademii Pedagogicznej na Wydziale Edukacji Artystycznej oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa, gdzie uzyskał dyplom w Pracowni Sitodruku dr. hab. A. Stępień oraz aneks malarski w Pracowni Malarstwa prof. J. Zduniewskiego. Obecnie pracuje jako specjalista ds. Wystawienniczych i wydawniczych w BWA „U Jaksy” w Miechowie. Olchawa z pewnością zajmuje się abstrakcjonizmem, ale można też znaleźć w tych pracach skłonność do realizmu. Jednym z motywów swoich prac artysta uczynił koło, które może być słońcem, księżycem, okiem Opatrzności. Zaprezentowane obrazy mają żywe kolory, niespotykaną głębię, tajemniczą przestrzeń, a przede wszystkim wiele symbolicznego wymiaru.

Dorota Kiermasz jest absolwentką ASP w Łodzi; dyplom obroniła na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Pracowni Malarstwa prof. R. Hungera i Pracowni Wklęsłodruku prof. K. Wawrzyniaka. Artystka tworzy obrazy abstrakcyjne, na których widzimy silnie zgeometryzowane kształty, o prostych liniach i kątach. W pracach zaprezentowanych na wystawie dominuje kolor czerwony, w towarzystwie innych, jaskrawych barw.

Marta Zawieja to również absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Grafiki Projektowej ASP w Poznaniu. Jest laureatką XXII konkursu im. Wł. Strzemińskiego, zajmuje się malarstwem, ilustracją oraz grafiką projektową. Na olkuskiej wystawie można było zobaczyć nie tylko namalowane przez artystkę martwe natury, ale również portrety kobiet.

Krzysztof Kolarz, czwarty z artystów, studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie; dyplom uzyskał w Pracowni Malarstwa prof. K. Wachowiaka. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzykrotnie uzyskał Stypendium Małopolskiej Fundacji „Sapere Auso” oraz dwukrotnie – Stypendium Fundacji im. Jana Pawła II. Podczas olkuskiej wystawy Kolarz zaprezentował obrazy przedstawiające roznegliżowane postacie kobiet i mężczyzn, ale namalowane w sposób bardzo subtelny, wyłaniające się z rozmazanych plam, zmysłowe, ukazane w niedopowiedzeniu, nie do końca odkryte.

Piątkowy wernisaż umiliły występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Olkuszu.
Wystawę można zwiedzać w olkuskim BWA przez najbliższe trzy tygodnie.

DSCF1462

DSCF1432

DSCF1445

DSCF1479

DSCF1475

DSCF1473

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze