Powiat

Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę rozstrzygającą o przyznaniu pomocy finansowej dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa małopolskiego, podejmujących prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach w ramach konkursu pn. „Kapliczki Małopolski 2022”. Wsparcie otrzymają dwa samorządy z powiatu olkuskiego.

Do tegorocznej edycji konkursu złożonych zostało 127 wniosków na ogólną kwotę oczekiwanej dotacji z budżetu województwa małopolskiego w niebagatelnej wysokości 2 930 324,45 zł.

Komisja konkursowa oceniająca wnioski zarekomendowała udzielenie dotacji w łącznej kwocie 550 tys. zł na realizację 52 zadań. Mimo iż regulamin konkursu dopuszczał wnioskowanie o maksymalną kwotę 35 tys. zł, żaden z wnioskodawców nie uzyskał takiej kwoty. Z terenu powiatu olkuskiego swoje projekty konserwatorskie do konkursu złożyły 4 gminy: Klucze, Olkusz, Trzyciąż i Wolbrom. Dofinansowanie zagwarantowano dwóm z nich.

Na liście wniosków ocenionych pozytywnie znalazła się Gmina Klucze, której na remont przydrożnej kapliczki sprzed I wojny światowej w Krzywopłotach samorząd wojewódzki zagwarantował dotację w wys. 14 tys. zł. Gmina wnioskowała o kwotę 24.607 zł.

Kolejne 12 tys. zł wsparcia finansowego trafi do Gminy Trzyciąż, która planuje renowację kapliczki domkowej w Michałówce. Zabytkowy obiekt wezwaniem św. Jana Nepomucena został ufundowany w roku 1740 przez mieszczan krakowskich Marcina i Annę Śladowsckich i jego remont wymaga znacznych nakładów finansowych. Wniosek na dotację w maksymalnej wielkości 35 tys. zł miał stanowić pomoc w na realizacji pierwszego etapu planowanych prac. Wobec otrzymania mniejszego niż zakładane wsparcia prace renowacyjne będzie trzeba rozłożyć na więcej etapów niż planowano pierwotnie.

Zgodnie z regulaminem konkursu dotacja z budżetu samorządu wojewódzkiego stanowi co najmniej 60 % ogólnej kwoty, jaka ma być wydatkowana na realizację prac przewidzianych w umowie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze