5 maja 1863r., a więc dokładnie 150 lat temu w trakcie bitwy pod Krzykawką poległ Francesco Nullo, włoski pułkownik, który bohaterską postawą zasłużył sobie na uznanie nie tylko w oczach swoich rodaków, ale także i mieszkańców ziemi olkuskiej. To właśnie Nullo, poświęcił własne życie i kraj dla walki o wolność innego narodu. Z racji okrągłej rocznicy śmierci wybitnego żołnierza i zarazem niezwykłego człowieka, na olkuskim cmentarzu odbyły się uroczystości upamiętniające osobę zarówno pułkownika rodem z Bergamo, jak również jego towarzyszy poległych z nim w otwartej walce z okupantem podczas Powstania Styczniowego.
Obchody 150. rocznicy śmierci Francesco Nullo miały niezwykle podniosły charakter. Oprócz sporej grupy mieszkańców Olkusza, uczestniczyli w nich też zaproszeni goście. W niedzielę, dla uczczenia pamięci swojego rodaka, w naszym mieście pojawił się m.in. Riccardo Guariglia – Ambasador Republiki Włoch, który objął honorowy patronat nad jubileuszowymi uroczystościami. Całe wydarzenie odbywało się w asyście wojskowej kompanii reprezentacyjnej 2 Korpusu Zmechanizowanego z Krakowa, a także orkiestry wojskowej z Bytomia. Wartę honorową przy grobie pułkownika Nullo pełnili za to Strzelcy podhalańscy z 2 Korpusu, których znakiem rozpoznawczym są długie peleryny i kłobuki. Ci sami żołnierze po podniosłym apelu poległych oddali salwę honorową. Zanim jednak oficer prowadzący uroczystość odczytał apel, głos zabierali urzędnicy oraz włoscy przedstawiciele. Część oficjalną obchodów 150. rocznicy śmierci pułkownika Nullo rozpoczął szef olkuskiego magistratu, Dariusz Rzepka. Burmistrz w swoim wystąpieniu zaznaczył, że postawa poległego wojskowego z Bergamo jest wzorem walki za „wolność naszą i waszą”, a postać włoskiego pułkownika jest uosobieniem tysięcy innych poległych osób walczących o niepodległość Polski w czasie Powstania Styczniowego. – Ci ludzie byli prekursorami czegoś, co dzisiaj stało się faktem, czyli zjednoczonej Europy. Nie tylko Europy państw, co przede wszystkim Europy narodów i wolnych ludzi – mówił gospodarz naszego miasta.
W dalszej kolejności przed mikrofonem stanął Jego Ekscelencja Riccardo Guariglia. W swoim wystąpieniu Ambasador Republiki Włoch podkreślił wielką rolą, jaką w zjednoczeniu Włoch odegrał jego rodak Francesco Nullo. Postać bohaterskiego pułkownika i pamięć o nim, jest też świetnym przykładem polsko – włoskiej jedności. Kontakty między Polską a Włochami już dawno nie były tak ciepłe – o tym również wspomniał Guariglia. Akcentów z południa Europy było zdecydowanie więcej. Swoje podziękowania i wyrazy szacunku w stronę Olkusza wyrazili choćby przewodniczący Rady Miejskiej Bergamo Guglielmo Redondi, czy Roberto Modenesi, asesor Urzędu Miasta Pontenure. Obecność przedstawicieli akurat tych dwóch włoskich miast nie mogła dziwić. Po pierwsze Francesco Nullo urodził się w Bergamo, a po drugie zarówno „mała ojczyzna” pułkownika, jak też Pontenure, są miastami partnerskimi Olkusza. Po przemowach przyszedł czas na tradycyjne złożenie kwiatów przy grobie bohatera obu narodów. W imieniu władz Olkusza i Bergamo wieńce złożyli: Burmistrz Dariusz Rzepka, przewodniczący Rady Miejskiej Bergamo Guglielmo Redondi, jak również vis a vis Redondiego – Jan Kucharzyk, z wiceprzewodniczącymi Rady, Leszkiem Osuchem i Marią Rzemieniuk. Delegacji było kilka, a wśród nich nie zabrakło też Posłów na Sejm, weteranów wojennych i historyków.
Druga część obchodów okrągłej rocznicy śmierci pułkownika Nullo odbyła się już pod dachem, w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Po krótkim przywitaniu ze strony burmistrza Rzepki nastąpiła ceremonia przekazania repliki sztandaru 50 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych im. Francesco Nullo, ufundowanego przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko Włoskiej. Ogromne wzruszenie wywołało symboliczne ucałowanie sztandaru przez prezesa tego Towarzystwa, Wiktora Burakowskiego. Równie wiele emocji towarzyszyło odznaczeniu miasta Olkusza orderem „Za zasługi dla Republiki Włoskiej”, przyznawanym przez prezydenta naszych południowych przyjaciół. Order szefowi olkuskiego magistratu wręczył Ambasador Riccardo Guariglia. Podobne odznaczenie kilka godzin później w Krzykawce, odebrał wójt gminy Bolesław Ryszard Januszek. Dla obu tych wyróżnień, ma się znaleźć honorowe miejsce w urzędniczych gablotach.
Gdy emocje już nieco opadły, na scenie MOK-u pojawił się wenecjanin, zakochany na zabój w Krakowie – Dave Nilaya. Włoch na co dzień mieszka i tworzy w stolicy Małopolski, a w Olkuszu wystąpił z zespołem „eM Band” z Jaworzna. Kolejnym kulturalnym punktem uroczystości była wystawa zatytułowana „Za Naszą i Waszą Wolność”, prezentująca polsko – włoskie braterstwo broni na przestrzeni dziejów. Otworzył ją nie kto inny jak prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko Włoskiej, Wiktor Burakowski.
Po zakończeniu uroczystości upamiętniających postać pułkownika Nullo w Olkuszu, wszystkie delegacje przeniosły się do Krzykawki, gdzie jak zwykle przeprowadzono rekonstrukcję bitwy, jaka 150 lat temu rozegrała się na tamtych terenach. Całość uzupełniły oficjalne przemówienia, jak również występy artystyczne Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i koncert „W krainie opery, operetki i musicalu” w wykonaniu solistów scen polskich.
Organizatorami obchodów 150 rocznicy śmierci pułkownika Francesco Nullo byli: Urząd Miasta i Gminy Olkusz. Urząd Gminy Bolesław, Urząd Miasta Sławków, Towarzystwo Przyjaźni Polsko Włoskiej, Centrum Kultury w Bolesławiu oraz Starostwo Powiatowe w Olkuszu.
Współorganizacja: PTTK oddział Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Centrum Kultury w Bolesławiu, Szkoła Podstawowa nr 4 w Olkuszu, sołectwo Niesułowice oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.
Partnerem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie, a patronat medialny objęła redakcja Przeglądu Olkuskiego.
Zobacz naszą fotogalerię: