28 września 2014 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu wyruszyli poznawać piękną Bawarię i Drezno. Wycieczkę zorganizował mgr Tadeusz Wajdzik. Opiekunami byli: mgr Beata Drzewiecka, mgr Aneta Kasprzyk, mgr Grzegorz Kaszewski oraz dr Piotr Kajda. Rano uczestnicy wycieczki dotarli do Prien i rozpoczęli zwiedzanie od rejsu statkiem po Jeziorze Chiemsee na wyspę Herreninsel, na której podziwiali wnętrze jednego z zamków Ludwika Szalonego, a właściwie Ludwika II Wittelsbach’a, który przydomek „Szalony” zyskał ze względu na „oryginalne” życie, jakie wiódł, dziwaczne przyzwyczajenia oraz miłość do budowania zamków. Następnie udali się do Garmisch Partenkirchen, miejscowości leżącej u podnóża Alp, najwyższego i zarazem najpiękniejszego łańcucha górskiego Europy.
Uczniowie podziwiali słynne skocznie, znane z Turnieju Czterech Skoczni, zabytkowe budynki miasta oraz wysokie szczyty Alp.
Kolejnym punktem trasy było – Füssen, miasto, w którym znajdują się dwa zamki Ludwika Szalonego, zwanego również Bajkowym Królem: zamek Hohenschwangu – letnią rezydencję króla Maksymiliana i jego rodziny, po śmierci króla mieszkał tam Ludwik wraz z matką. Czuł się więziony w murach ojcowskiej fortecy, więc wybudował zamek Neuschwanstein. Zamek nazywany „zamkiem z bajki’ jest obecnie inspiracją dla twórców z wytwórni „Walt Disney”. Wizyta w nich była ogromnym przeżyciem.
Następnego dnia wyruszono do Monachium – głównego ośrodka gospodarczego i kulturalno-naukowego południowej części Niemiec. Zobaczyli tam m.in.: Nowy Ratusz z grającym ruchomym zegarem, Kościół św. Michała, w którym znajduje się grobowiec Ludwika Bawarskiego, Kościół św. Piotra – najstarszy i najwyższy kościół parafialny Monachium, Marienplatz, wokół którego znajdują się najstarsze i najważniejsze zabytki miasta oraz aleję poświęconą Bajkowemu Królowi – Ludwigstraße. Atrakcją dla uczniów był powrót autokarem do hotelu położonego na wysokości 1580 m.n.p.m., gdyż wiązał się on z przejazdem przez fascynujący swoimi widokami austriacki Tyrol. Po zwiedzeniu Bawarii uczniowie udali się do Saksonii, gdzie ostatnią noc spędzili
w Miśni – mieście znanym na całym świecie, z miśnieńskiej porcelany.
Rankiem wyruszono na podbój Drezna – stolicy Saksonii, nazywanego „Florencją Północy”. Miasto to w nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku zostało całkowicie zniszczone przez wojska brytyjskie i amerykańskie. Odbudowano je, odnawiając stare, barokowe zabytki i przywracając mu dawny blask. Dla wielu uczniów było to jedno z najbardziej czarujących miejsc. Podziwiali starą barokową zabudowę miasta. Zwiedzili w Zwingerze jedną z najważniejszych Galerii świata – Galerię Obrazów Starych Mistrzów, podziwiając obrazy takich malarzy jak : Rafael Santi, Rembrandt, Rubens, Tycjan czy Sandro Botticelli. Wielkie wrażenie wywarła na nich piękna starówka z kościołem Hofkirche, zamkiem i odbudowanym w ostatnich latach kościołem Frauenkirche. Tarasy Brühla, piękna starówka, drezdeński rynek i wąskie uliczki dokoła niego mają swój klimat. Drezno to nie tylko zabytki, ale także wspaniali ludzie, których można spotkać na ulicy: śpiewacy, muzycy, malarze. Drezno – „Florencja nad Łabą” ma w sobie „to coś” czego nie znaleźli uczniowie dotychczas w żadnym innym mieście. Oczarowani urokiem Drezna, nie chcieli wracać do domów. Pięć dni to zdecydowanie za mało, dlatego już myślą o kolejnej wycieczce
Oliwia Dziubdziela – kl. 2g I LO Olkusz
Tadeusz Wajdzik – naucz. j. niem.I LO Olkusz
Tadek tym razem na trzeźwiucha?