sesja_budzetowa_fot2

133 mln 200 tys. złotych dochodów i 135 mln 900 tys. złotych wydatków – takie założenia widnieją w przyszłorocznym budżecie Miasta i Gminy Olkusz. Został on przyjęty jednogłośnie przez miejskich radnych. Budżet jest oszczędny i dokładnie przemyślany, bo jak podkreślali radni – w tym roku prace w komisjach doprowadziły do wypracowania wspólnych założeń.

– W 2008 roku wydatki były niższe od dochodów i nie było potrzeby spłacania deficytu. W kolejnych latach sytuacja się zmieniła. Jest to o tyle istotne, że ustawa o finansach publicznych obliguje nas do pokrywania wydatków bieżących z uzyskanych dochodów. To powoduje, że samorządy muszą się trzymać dyscypliny – mówił burmistrz Dariusz Rzepka.

Tradycyjnie największe wydatki pochłonie oświata. W łącznej kwocie 55 mln złotych. Subwencja z budżetu państwa stanowi tylko 29 mln 900 tys. złotych.  – Z każdym rokiem coraz więcej dopłacamy do oświaty. Intencja ustawodawcy była taka, że subwencja z budżetu państwa ma pokrywać przynajmniej wydatki bieżące. Gdyby państwo finansowało oświatę w zakresie zatrudniania pracowników dydaktycznych, my pokrywalibyśmy tylko wydatki majątkowe, które i tak leżą po naszej stronie. I z tym byśmy sobie poradzili – uważa Rzepka.

Do największych wydatków majątkowych zalicza się kontynuacja rewitalizacji starówki (9 mln 150 tys. zł, z czego 5 mln 627 tys. zł pokryje unijna dotacja), budowa obwodnicy ( 4 mln 795 tys. zł), budowa przedszkola przy szkole Podstawowej nr 5 ( 2 mln 100 tys. zł). Najwięcej pieniędzy do miejskiej kasy ma wpłynąć z podatków PIT i CIT (27,7 %) oraz opłat lokalnych (29,1 %). – Minister finansów zapowiedział wzrost dochodów z podatków państwowych o 5 mln złotych niż obecnie. Wydaje się, że to są zbyt optymistyczne prognozy – zauważył burmistrz Rzepka. W przyszłym roku miejski budżet zasili 10 mln 400 tys. złotych dotacji z Unii Europejskiej.

Radni podkreślali, że chociaż wiele inwestycji nie znalazło się w przyszłorocznych planach, to w tak trudnym okresie dla samorządów trudno o lepszy budżet. – Budżet to próba pogodzenia potrzeb i możliwości. Nie wszystkie potrzeby zgłaszane przez nas się w nim znalazły. Liczymy, że w trakcie realizacji budżetu część naszych uwag zostanie do niego wprowadzona. Mamy nadzieję, że opatrzność będzie dawać dużo pieniędzy – tak w imieniu klubu radnych Wspólnoty Samorządowej „Przymierze” przyszłoroczne finanse ocenił Wojciech Gleń.

– Żaden budżet nie jest idealny Spodobało mi się, że w komisjach pracował jeden, 23 – osobowy klub radnych. Przyjmujemy deklaracje burmistrza o dyscyplinowaniu wydatków i po raz kolejny udzielimy mu kredytu zaufania – to zdanie radnych z Platformy Obywatelskiej, wygłoszone przez Józefa Sareckiego.

W ubiegłym roku lewica wstrzymała się od głosowania nad budżetem. Tym razem radni docenili, że podczas obrad w komisjach udało się wypracować wspólne stanowisko, adekwatne do niełatwego okresu gospodarczego. – Poprzemy budżet, bo lepiej nie będzie. Lepiej to już było. Wymagać możemy tylko, by środki do jakie mamy do dyspozycji były jeszcze trafniej wykorzystywane. Należy zwrócić baczną uwagę, jak w najbliższych latach będą się kształtować wydatki w stosunku do dochodów. Zdaje sobie sprawę, że może nie być więcej pieniędzy. Życzenia życzeniami, a rzeczywistość rzeczywistością. Jeśli nie zmieni się ustawa o finansach publicznych, będzie coraz gorzej. Koniecznie musimy też przeanalizować kwestie związane z oświatą, bo to ona generuje największe koszty – uważa Janusz Dudkiewicz.

Według założeń wskaźnik zadłużenia gminy sięgnie 37,6%. Próg określony w ustawie o finansach publicznych to 60 procent. – Niepokojące jest zadłużenie na poziomie 50 mln złotych.  W przyszłości musimy bardziej zaciskać pasa, ale klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zagłosuje „za” z uwagi na dobro mieszkańców. Mamy nadzieję, że znajdzie się więcej środków na modernizację ul. Jana Pawła II oraz na promocję miasta – powiedział Łukasz Kmita.

– Budżet był solidnie omówiony na komisjach. Można go określić jako trzy raz „o” – oszczędności, oszczędności i jeszcze raz oszczędności. Te słowa nabierają szczególnego znaczenia w czasach kryzysu. Musimy oszczędzać, ale nie kosztem jakości. Najbardziej w budżecie brakuje mi budowy nowych parkingów, ale liczę, że jednak uda się zrealizować takie inwestycje – stwierdził Andrzej Drapacz.

Wyjątkowo trudny budżet – tak określił go burmistrz Dariusz Rzepka. Wyjątkowe było też głosowanie, podczas którego każdy z radnych zagłosował za niełatwą polityką finansową gminy.

19
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
19 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
2 Autorzy komentarzy
Robin HoodOlkuszaninekczubbusTemida. Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Miastowy
Miastowy

Cytuję Kmita: [quote]…W przyszłości musimy bardziej zaciskać pasa, ale klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zagłosuje „za” z uwagi na dobro mieszkańców. Mamy nadzieję, że znajdzie się więcej środków na modernizację ul. Jana Pawła II oraz na promocję miasta – powiedział Łukasz Kmita. [/quote]Ciekawe jaki procent z budżetu miasta przeznaczą w nadchodzącym roku „bogobojni” wystraszeni piekłem radni na rzecz biednych, opływających „nędzą” olkuskich kościołów? Ciekawe, ile czasu ze swojej pracy przeznaczą w tym roku radni i burmistrzowie na zajmowanie się sprawami bezproduktywnego kościoła, za który to czas mają płacone z podatków – także Apostatów, Ateistów i niewierzących w kościół?Dla przyzwoitości i… Czytaj więcej »

Fazi
Fazi

Ciekawe ile z tego bochenka wykroją dla siebie fundacje obrony tego i owego, stowarzyszenia zamek , strażacy, strzelcy i tym podobni. No i jak to jest w budżecie zapisane ? Parazytologia ?

Odźwierny
Odźwierny

[quote name=”Adam K. „]Ciekawe ile z tego bochenka wykroją dla siebie fundacje obrony tego i owego, stowarzyszenia zamek, strażacy, strzelcy i tym podobni. No i jak to jest w budżecie zapisane? Parazytologia?[/quote]Takie lub siakie fundacje i stowarzyszenia to niezły sposób na wyłudzanie kasy, utrzymanie siebie i rodziny, a dla świętego spokoju resztą która zostaje obdziela się nielicznych potrzebujących. Pracuję w jednej z olkuskich firm, drzwi nie zamykają się od rana, szwędają się różni żebracy począwszy od proboszczów, a na coraz bardziej pomysłowych Dobromirach skończywszy. Czy podobne wydatki są zapisane w budżecie miasta? Nie sądzę, ta władza szasta kasą bez opamiętania,… Czytaj więcej »

Młody
Młody

W artykule omówiono 71 mln ze 136 mln wydatków. Czy pozostałe 65 mln nie są istotne ani warte omówienia ? Jak myślicie jakie to są te tajemne wydatki ?

APOSTATA
APOSTATA

[quote name=”Młody”]W artykule omówiono 71 mln ze 136 mln wydatków. Czy pozostałe 65 mln nie są istotne ani warte omówienia? Jak myślicie jakie to są te tajemne wydatki?[/quote]To proste.1/ Niepotrzebne całoroczne oświetlenie kościoła im. Andrzeja.2/ Remont tyle co wyremontowanych organów Hummla.3/ Budowa kolejnych przykościelnych parkingów.4/ Imprezki na rynku z okazji trzech króli, świąt wielkanocnych, majówek itd5/ 10 Imprezek na rynku z udziałem strzelców, kato-rycerzy i innych przebierańców.6/ 10 kolejnych imprezek kościelnych.7/ Dni Olkusza… o przepraszam, Dni Olkusza nie będzie, będą dni watykanu!8/ Tydzień kultury religijnej w MOK.9/ Przegląd pieśni religijnej w SP 210/ Targi religijne i kościelne.10/ Przegląd twórczość religijnej… Czytaj więcej »

APOSTATA
APOSTATA

[quote name=”Młody”]W artykule omówiono 71 mln ze 136 mln wydatków. Czy pozostałe 65 mln nie są istotne ani warte omówienia ? Jak myślicie jakie to są te tajemne wydatki ?[/quote]poprawka! To proste: 1/ Niepotrzebne całoroczne oświetlenie kościoła im. Andrzeja.2/ Remont tyle co wyremontowanych organów Hummla.3/ Budowa kolejnych przykościelnych parkingów.4/ Imprezki na rynku z okazji trzech króli, świąt wielkanocnych, majówek itd5/ 10 Imprezek na rynku z udziałem strzelców, kato-rycerzy i innych przebierańców.6/ 10 kolejnych imprezek kościelnych.7/ Dni Olkusza… o przepraszam, Dni Olkusza nie będzie, będą dni watykanu!8/ Tydzień kultury religijnej w MOK.9/ Przegląd pieśni religijnej w SP 211/ Targi religijne i… Czytaj więcej »

ŁUKASZ KMITA - radny
ŁUKASZ KMITA - radny

Widzę, że środowiska antyklerykalne na tym forum przodują. Może nie środowiska, bo to by była przesada, ale środowisko. W zasadzie grupa 2-3 osób rożnie się podpisująca. Patrząc na to wasze „gęganie” antykościelne odpowiadam: proboszczowi parking pod kościołem potrzebny nie jest,. Potrzebny jest wiernym – mieszkańcom Miasta i Gminy Olkusz, którzy przyjeżdżają na nabożeństwa. W myśl zasady, która tu wypisujecie na tym forum w Olkuszu należałoby zburzyć wszystkie świątynie… bo przecież niepotrzebne. Drogi APOSTATO. Zacznij się leczyć z nienawiści do ludzi. Wszelkie epitety, ze jestem „sługą Watykanu”, „rzecznikiem parafii” ministrancikiem itp. dają mi jeszcze więcej poweru do pracy na rzecz Mieszkańców,… Czytaj więcej »

APOSTATA
APOSTATA

[quote name=”ŁUKASZ KMITA – radny”]…Parking potrzebny jest wiernym – mieszkańcom Miasta i Gminy Olkusz, którzy przyjeżdżają na nabożeństwa…[/quote] Panie Kmita, ja i coraz więcej Apostatów, Ateistów i ludzi niewierzących w kościół na msze nie chadzamy, więc przykościelne parkingi są nam zbędne. Jeżeli chcesz pan budować parkingi dla wiernych, to niech zainteresowani zrobią sobie na te i inne rzeczy ściepę. Wiara jest ich hobby i niczym więcej, mało nas to hobby interesuje i nigdy nie pozwolimy na to, aby zachcianki wiernych finansować z naszych podatków. Pan jesteś kościelnym sługusem, bezmyślnym do tego, i widać to wyraźnie po pańskich wpisach. Niech olkuskie… Czytaj więcej »

Ł. KMITA
Ł. KMITA

Panie Apostata… Po proszę postawić samochód na parkingu pod kościołem i nie isc na msze tylko do lasu. Z tego co wiem, nie ma tam zakazu zatrzymywania pojazdów z tabliczka (nie dotyczy uczestników nabożeństw). jako sługus Olkusza mówię Panu… nic mnie w taki dobry humor nie wprawia (w dodatku jestem na urlopie) jak czytanie Pańskich komentarzy o mnie. I dziękuje za postawienie diagnozy o moich zainteresowania… zapomniał Pan dodać, o dewotkach itp. Rozumiem, że Pana frustracja bierze się z tego, że pewnie Pan kiedyś kandydował do Rady Miejskiej lub powiatu a może na sołtysa. I dostał Pan 2 głosy… a… Czytaj więcej »

APOSTATA
APOSTATA

[quote name=”Ł. KMITA”]…współczuje i polecam wizyte u jakiegoś psychiatry, bo na psychologa z pewnością jest już za późno. Niech Nowonarodzone Dziecię zmieni Pański umysł…[/quote]Wystarczy, że dziecię, które rodzi się już ponad 2000 razy i urodzić nie może zmieniło pański umysł, widać, że na trwałe, ja to dopiero panu współczuję :). Świat bez bozi jest cudowny, przede wszystkim PRAWDZIWY, nie okraszany kościelnymi kłamstwami, fałszem i obłudą, którymi się brzydzę. Zmiana mi nie grozi. Nie zamienię PIĘKNEGO i PRAWDZIWEGO Świata rządzonego przez Naturę i Człowieka na świat pełen kłamstwa i ciemnoty rządzonego przez abstrakcyjnego wymyślonego przez kler „króla”. Nigdy! :). Spokojnych dni… Czytaj więcej »

adam k
adam k

Niech się pan panie radny o ten budżet tak nie martwi – coś tam jeszcze po drodze sprzedacie i jakoś to będzie, najwyżej następny kredyt na spłatę starych odsetek weźmiecie – w końcu inwestycje są priorytetem, bez nich nie ma … pan wie czego bez nich nie ma. A długi kiedyś dzieci spłacą , pan ma dzieci , panie radny ?

Ł. Kmita
Ł. Kmita

A długi kiedyś dzieci spłacą , pan ma dzieci , panie radny ?
Pan Radny dzieci nie ma. Nie ma też jeszcze żony. To znaczy, że jestem gorszym Mieszkańcem Olkusza niż Pan Adam K.?
Ale Łukasz Kmita chciałby w przyszłości założy rodzinę i mieszkać w Olkuszu. Bo kocham to miasto.
Problem zadłużenie jest niewątpliwie b. poważny – i gdyby Pan chodził na sesje to by Pan wiedział, że jestem bardzo krytyczny wobec dalszego zadłużania miasta.

Temida.
Temida.

Panu Łukaszowi gratuluję odporności na pomyje.Pomyjodawcom życzę argumentów,będzie wtedy z obu stron po męsku.

bus
bus

Poprzemy budżet, bo lepiej nie będzie mówi Dutkiewicz Wspaniała perspektywa dla nas mieszkańców. Facet ani ty ani żaden z radnych nie macie żadnych pomysłów na rozwój tego miasta na wykorzystanie jego położenia dwa blisko połozone lotniska Kraków Katowice dobre połączenie. Hoteli w Krakowie nie ma gdzie budować. (Może Ryszka opchnie teren) Ale do kogo ja to piszę. Rzepka, Kucharzyk, Dutkiewicz bujaja się po samorządzie od 20 lat i mówia jest coraz gorzej. Kto do tego doprowadził? Pewnie krasnoludki.

Fazi
Fazi

Pisze pan radny Kmita że jest bardzo krytyczny wobec zadłużania miasta – widocznie jednak koniunkturalizm zwyciężył, bo podniósł pan ręka za !

czub
czub

Witam,
Odnośnie budżetu zastanawiam się nad planowanymi wydatkami na przygotowanie miejsca do grillowania na Osiedlu Młodych, po co taki wydatek? Czy na wszystkich osiedlach olkuskich będzie przygotowywane takie miejsce? Kolejny wydatek, który mnie frapuje, to zakup projektu budowlanego Wiejskiego Domu Kultury, Edukacji i Sportu – gdzie przewidziana jest budowa tego obiektu?
Chciałbym też się odnieść do sprzedaży budynku dawnego Ośrodka Pomocy Społecznej, o której wspomina Dziennik Polski, dlaczego nie podjęto działań na rzecz stworzenia w tym obiekcie Inkubatora Przedsiębiorczości lub adaptacji tego budynku na mieszkania?
Z ukłonami

Ł. Kmita
Ł. Kmita

Przy decyzji o wyemitowaniu obligacji nie byłem „za” Panie Adamie K. Decyzje Radni podejmowali w listopadzie na sesji. I była to decyzja o emisji 2 tur: na rok 2011 i 2012. Polecam więcej wiedzy, no chyba że Pan woli spekulować i insynuować niż szukać prawdy.

Olkuszaninek
Olkuszaninek

[quote name=”Ł. Kmita”]
Ale Łukasz Kmita chciałby w przyszłości założy rodzinę i mieszkać w Olkuszu. Bo kocham to miasto…[/quote]

Dziwna deklaracja, bo z tego co można zaobserwować wynika, że radny Kmita kocha tylko Watykan! 😆 😆 😆

Robin Hood
Robin Hood

[quote name=”Ł. Kmita”]Pan Radny dzieci nie ma. Nie ma też jeszcze żony. To znaczy, że jestem gorszym Mieszkańcem Olkusza niż Pan Adam K.? Ale Łukasz Kmita chciałby w przyszłości założyć rodzinę i mieszkać w Olkuszu. Bo kocham to miasto.[/quote]
Czy Pan Kmita żonę w Olkuszu znajdzie? Szczegołnie po tym, jak zapisał się do zakutych rycerzy dla których kobiety są tylko służącymi i gosposiami od prania szmat, sprzątania, gotowania, mycia garów oraz wychowywania dzieci!? Chociaż kto wie, może jaka dzierlatka na takiego średniowiecznego rycerza poleci, kto wie? 😉