parafiada2013

Stadion, Teatr i Świątynia – ta starogrecka triada jest przewodnim symbolem współzawodnictwa podczas każdej Parafiady, a więc cyklicznej imprezy łączącej w sobie elementy sportu, wiedzy i muzyki. Żadnego z tych trzech filarów nie zabrakło również podczas V Parafiady Regionalnej w Bukownie. Na przestrzeni czterech dni, przeszło pół tysiąca jej uczestników, doskonale się bawiąc, rywalizowało o prymat w różnych dyscyplinach, zarówno tych drużynowych jak i indywidualnych.

Przez cztery dni, między 16. a 19. maja w bukowieńskiej Parafiadzie udział wzięło dokładnie 539 uczestników, reprezentujących 21 różnych placówek z dwóch województw – Małopolskiego i Śląskiego. Do tych liczb warto dodać jeszcze przeszło 40 opiekunów i ponad 50 sędziów oraz wolontariuszy. Od razu widać, z jak dużą imprezą mamy tutaj do czynienia. Sama Parafiada poprzez rywalizację sportową i artystyczną ma promować katolickie wychowanie młodzieży w duchu sportu, sztuki i wiary. Inicjatorem Stowarzyszenia Parafiada w 1989r. był zakonnik pijarski Józef Joniec, który przez długi okres był również jego prezesem. Ojciec duchowny – symbol Parafiady, zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010r. To właśnie on dał przykład i natchnienie dla zmagań wśród ludzi młodych, którzy często zapominają o zasadach fair play.

Parafiady od zawsze stawia się za wzór rywalizacji, w której wygrywa najlepszy, gdzie układy i znajomości nie grają roli. Zaczęło i skończyło się na filarze „Świątynia”. 16. maja parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Bukownie, która była jednym z głównych organizatorów imprezy, obchodziła swoje święto. Wszyscy uczestnicy bukowieńskich zmagań wzięli udział w odpustowej Mszy św., która była zarazem wstępem do parafiadowych konkurencji. Na zakończenie imprezy, w niedzielę 19 maja także odprawiono Eucharystię, po której nastąpiła ceremonia wręczenia najważniejszych trofeów.

Drugi z filarów Parafiady „Stadion” zrealizowano na obiektach Zespołu Szkół nr 1. Do turniejów piłkarskich i siatkarskich, jak również pływania, biegu na 60 metrów, skoku w dal, tenisa stołowego i rzutek, przystąpiło w sumie 338 zawodników. W niektórych przypadkach o końcowym sukcesie decydowały znikome różnice punktowe czy czasowe. Za ambitną postawę, organizatorzy rozdali 61 kompletów medali. Dzień po rozgrywkach sportowych, przyszedł czas na realizację trzeciego punktu każdej Parafiady, jaką jest „Teatr”. W tym wypadku miejscem zmagań był budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie przed publicznością, sędziami i jurorami zaprezentowało się 201 młodych artystów. Cała grupa wzięła udział w jedenastu różnego typu konkursach – trzech plastycznych (w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną), dwóch sprawdzających wiedzę uczestników, trzech wokalnych, a także w konkurencjach warcabowych, origami i dekoracyjnych. Oprócz części konkursowej, wszyscy uczestnicy Parafiady mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych, m.in. w grze na ukulele czy modelowania w masie plastycznej. Ponadto bukowieński MOK udostępnił swoją Piwnicę Alternatywną, gdzie można było pograć w bilard i piłkarzyki.

Z pewnością jednym z najważniejszych punktów tegorocznej Parafiady był Wielki Wyścig Kolarski im. Ojca Józefa Jońca, skierowany do miłośników ścigania się na jednośladach w wieku gimnazjalnym i uczniów ze szkół średnich. Na zwycięzcę czekał bon na zakup profesjonalnego roweru. Inicjatora Stowarzyszenia Parafiada, uczczono również w trakcie konkursu piosenki dla dzieci o nazwie „Śpiewamy i gramy ojcu Józefowi”. Tutaj do muzycznej rywalizacji stanęli już najmłodsi uczniowie, z pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Organizację akurat tego konkursu hojnie wsparła warszawska fundacja „Bo Warto”.

Atrakcji na przestrzeni czterech dni w Bukownie było pod dostatkiem. Każdy z uczestników Parafiady miał możliwość zaprezentowania swoich talentów, w wybranej przez siebie dyscyplinie. Jak pokazuje liczba uczestników, potrzeba organizacji podobnych imprez jest ogromna. I nie są to turnieje typowo kościelne, co w dzisiejszych czasach bardzo w oczy kole, ale typowo młodzieżowe, które wspierają młodych ludzi w realizacji ich planów i marzeń.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:39362}{joomplu:39356}{joomplu:39340}{joomplu:39320}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Tosia
Tosia
11 lat temu

Dodam, bo może nie zauważył Pan/ Pani, że Parafiade organizowały trzy instytucje: ZSł nr 1, MOK i Parafia św. A. Boboli przy wsparciu Stowarzyszenia Parafiada i Ministerstwa Sportu. Każdy dał coś od siebie. Cieszmy sie tym, ze coś robimy wspólnie dla dzieci i młodzieży 🙂

S.S
S.S
11 lat temu

Wszystko to bardzo piękne, ale chciałem zapytać dlaczego za moje pieniądze? Kościół rzym-kat w Polsce nie jest biedny – ma swoje obiekty, ma zwroty majątków zagrabionych po 1945 r. – dlaczego więc trzeba mu jeszcze udostępniać salę w ośrodku kultury? U siebie nie dało się tego zrobić? No chyba, że organizatorzy zapłacili za wynajem sali, media i pracę osób z MOK Bukowno….