24 marca młodzież z olkuskich szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w wykładach: „Od jaskini do galerii. Oblicza sztuki na przestrzeni wieków” oraz „Film jako przestrzeń kultury”. Spotkania zostały zorganizowane przez olkuską Bibliotekę w ramach Wykładów Otwartych Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykłady poprowadziła dr Elżbieta Wiącek.
Pierwszy z wykładów poświęcony był sztuce, różnemu jej postrzeganiu na przestrzeni wieków oraz funkcjom, jakie sztuka pełniła w różnych epokach począwszy od paleolitu. Drugi wykład poświęcony był filmowi. Uczestnicy spotkania na podstawie oglądanych fragmentów filmu „Persepolis” dowiedzieli się, czy film jest zwierciadłem kultury, w jaki sposób przekazywane są w filmie treści kulturowe, jak są obrazowane pozawizualne znaki w filmie.
Dr Elżbieta Wiącek obroniła doktorat w 2004 na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2001-2005 była wykładowcą w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Obecnie jest pracownikiem naukowym w Instytucie Studiów Międzykulturowych UJ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Zainteresowania badawcze dr Wiącek to: semiologia komunikatów audiowizualnych, antropologia filmu (dzieło filmowe, jako tekst kultury i zwierciadło społecznych przeobrażeń), mitologia – reinterpretacje i mity współczesne, zagadnienia korespondencji sztuk i wielokulturowości w sztuce, estetyka postmodernistyczna.
Wykłady otwarte Instytutu Studiów Międzykulturowych UJ są formą realizacji misji edukacyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 2014 odbywa się druga edycja tego cyklu wykładów, wygłaszanych przez specjalistów z zakresu nauk społecznych i humanistycznych w małopolskich instytucjach edukacyjnych i kulturalnych dla uczniów starszych klas szkół ponadgimnazjalnych.
Tekst nadesłany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu