family 2

82 osoby wzięły udział w olkuskich, regionalnych eliminacjach XI Mistrzostw Polski Family Cup 2017. Areną pływackich zawodów był tradycyjnie kryty basen przy Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Kochanowskiego.

Mistrzostwa Polski w Pływaniu Family Cup to rywalizacja przeznaczona dla usportowionych rodzin, w których amatorzy zmagań w wodzie mogą wystartować w jednej z 21 kategorii indywidualnych z podziałem na płeć i wiek, a także w sztafecie familijnej, będącej od samego początku trwania imprezy najbardziej widowiskowym punktem corocznych zawodów.

Dystanse do pokonania przez zawodników są różne, w zależności od wieku pływaka. Najmłodsze dzieci mają do przepłynięcia 12,5 metra, natomiast w pozostałych kategoriach indywidualnych, każdy ze startujących ma do pokonania 25 metrów. Dodatkową atrakcją jest konkurencja polegająca na przepłynięciu 100 m stylem zmiennym, kolejno: motylkiem, grzbietem, klasykiem i kraulem.

Po zakończeniu rywalizacji indywidualnej przeprowadza się zmagania w sztafetach rodzinnych, gdzie drużyny liczą po trzy osoby i mają do przepłynięcia 4×25 m. Jeden z uczestników sztafety dystans pokonuje dwukrotnie.

family 3

Mimo że każde eliminacje regionalne wiążą się ze zdobywaniem punktów do klasyfikacji generalnej, to jednak główną ideą imprezy jest dobra zabawa.

Najmłodsi z zawodników podczas olkuskich eliminacji mieli po trzy lata. Rocznik 2014 dzielnie reprezentowali Julia Jakubczyk z Będzina oraz Gniewosz Janiszewski. Najstarszym uczestnikiem zawodów był natomiast 68-letni olkuszanin Eugeniusz Podlaszewski.

Na zwycięzców poszczególnych kategorii czekały pamiątkowe puchary i dyplomy, a wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody rzeczowe. Współorganizatorem wydarzenia obok Stowarzyszenia Family Cup był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu, który zadbał nie tylko o upominki, ale także słodki poczęstunek dla zawodników. 

Family Cup to cykl imprez sportowych w sześciu konkurencjach. Oprócz pływania usportowione rodziny stają do walki w narciarstwie biegowym, alpejskim, snowboardzie, kolarstwie górskim oraz tenisie ziemnym. Zawody, dzięki umowom z poszczególnymi związkami, mają oficjalny status Mistrzostw Polski Amatorów. Są także objęte honorowym patronatem Prezydenta RP, który rokrocznie funduje Puchar Dla Najbardziej Usportowionej Rodziny w Polsce.

family 1

Fot. MOSiR Olkusz

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze