noc_w_biblotece_mr

Już po raz piąty Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, tym razem pod hasłem „Baśnie z czterech stron świata”. Do udziału w imprezie zapraszane są znane i lubiane osobistości lokalnej społeczności, mające autorytet i znakomity kontakt z dziećmi.

Celem akcji jest uświadomienie wszystkim dorosłym, a zwłaszcza rodzicom, potrzeby codziennego czytania dzieciom ciekawych książek. Jest to najlepsza strategia wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka.
W tym roku, od 31 maja do 12 czerwca 2012 r. w olkuskiej Bibliotece dzieciom czytali: Włodzimierz Łysoń – z-ca Burmistrza Miasta i Gminy w Olkuszu, Dariusz Murawski – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji  w Olkuszu, Grażyna Praszelik – Kocjan – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury  w Olkuszu, Bożena Krok – dyrektor Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu, Tatiana Redel – dyrektor Centrum Języków Obcych IMPULS – Centrum Helen Doron w Olkuszu, Andrzej Feliksik –  dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu, Tomasz Tomsia – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu, Jarosław Medyński – Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Zaproszeni Goście czytali baśnie różnych narodów, zamieszczone w książkach Wandy Markowskiej i Anny Milskiej „Baśnie z czterech stron świata” oraz „Baśnie z dalekich wysp i lądów”.  Poza tym dzieci rozwiązywały też różne ciekawe zadania i zagadki związane ze znanymi im baśniami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali słodki poczęstunek oraz zakładki i naklejki z logo Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, a szkoły i przedszkola pamiątkowe dyplomy.

31 maja 2012 r., na inauguracyjnym „Spotkaniu z baśniami z czterech stron świata”, dzieci obejrzały również spektakl teatralny „Podróż do błękitnego zamku”, w wykonaniu będzińskiego Teatru Wielkie Koło im. J. Łabacza.

1 czerwca 2012 r. z kolei, od godz. 18.00 do 23.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu, w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, zorganizowana została Noc w Bibliotece. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu. W imprezie wzięło udział 30 dzieci w wieku od 8 do 10 lat.

Zajęcia  poprzedzone były spotkaniem z Joanną Krzyżanek – znaną i lubianą autorką wspaniałych książek dla najmłodszych. Za jej przyczyną dzieci przeniosły się do świata kulinarnych specjałów. Były czekoladowo – truskawkowe opowieści o przygodach Cecylki Knedelek i jej przyjaciółki gąski Walerii oraz rozmowy o dobrych manierach. Dzieci wzięły również udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Autorkę i przyrządziły przepyszne czekoladowo – waflowe koty. Dodatkową atrakcją dla uczestników Nocy w Bibliotece był pokaz iluzji i magii w wykonaniu krakowskiego iluzjonisty – Marka Lorka. Uczestnicy spotkania wzięli również udział w grach i zabawach integracyjnych, połączonych z głośnym czytaniem utworów z klasyki literatury dziecięcej. Pięć „baśniowych” drużyn miało do wykonania wiele ciekawych zadań. Zareklamowanie w atrakcyjnej formie swojej baśni, zjedzenie jabłka Śnieżki, rozwiązywanie multimedialnych zagadek i baśniowych zadań matematycznych, nawlekanie igły, układanie lodowej łamigłówki Kaja czy pantomimiczne przedstawienie baśniowych postaci – to tylko niektóre z nich. Uczestnikom spotkania zapewniono kolację, na zakończenie zaś wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Centrum Helen Doron w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

4 czerwca 2012 r. natomiast najmłodsi czytelnicy olkuskiej Biblioteki spotkali się z Edytą Zarębską – Lubelską bajkopisarką i ilustratorką książek dla dzieci. Autorka zadebiutowała napisaną wierszem książką „Opowieści Babci Gruni”, do której własnoręcznie wykonała ilustracje. Edyta Zarębska jest również współzałożycielką wydawnictwa „Bociuś”. W 2007 r. autorka zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren za książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. W olkuskiej Bibliotece Edyta Zarębska opowiedziała dzieciom o początkach swojej kariery pisarskiej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o procesie powstawania książki oraz o osobach zaangażowanych w przygotowanie wydawnictw. Autorka zadawała dzieciom także rysowane zagadki.

Autorce na spotkaniu towarzyszył mąż Robert, który przygotował oprawę muzyczną spotkania, czytał utwory Autorki oraz wspólnie z dziećmi odśpiewał piosenkę poświęconą bibliotekom pt. „Mądra Rzeka”, do której tekst i muzykę napisali Państwo Zarębscy. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę kolorowankę z autografem autorki.

W spotkaniach organizowanych przez olkuską Bibliotekę w Tygodniu Czytania brały udział dzieci z Przedszkoli nr 4, 7 i 13 oraz Niepublicznego Przedszkola „Delfin” w Olkuszu, a także uczniowie szkół z powiatu olkuskiego: Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 2 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 3  w Olkuszu,  Szkoła Podstawowa Nr 4 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 5 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa Nr 9 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa nr 10 w Olkuszu, Szkoła Podstawowa w Osieku, Szkoła Podstawowa w Zawadzie, Szkoła Podstawowa w Sienicznie, Szkoła Podstawowa w Chechle, Szkoła Podstawowa w Bydlinie oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Witeradowie.

W ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zorganizowano również wiele ciekawych imprez, spotkań i konkursów dla dzieci w Filiach PiMBP nr 3 i nr 5 w Olkuszu oraz w Filiach w Zedermanie, Witeradowie, Kosmolowie, Braciejówce i Gorenicach. Ogółem w XI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom wzięło udział  1814 osób.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Robert
Robert
10 lat temu

Noc w bibliotece – fajna sprawa…wiem, że dzieciom się bardzo podobało, widać było po uśmiechniętych buziach 🙂 Gratulacje dla organizatora.