P1160324

 
Za nami jubileuszowa, dziesiąta edycja Olkuskiej Nocy Teatru. Impreza organizowana przez grupę teatralną Glutaminian Sodu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu po raz kolejny spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W niedzielny wieczór na scenie olkuskiego MOK-u zaprezentowały się cztery grupy artystyczne.

Koniec marca kojarzy się wszystkim ze zmianą czasu na letni oraz początkiem kalendarzowej wiosny. Na koniec marca przypada także Międzynarodowy Dzień Teatru hucznie obchodzony także w Srebrnym Grodzie. Z tej okazji członkowie grupy teatralnej „Glutaminian Sodu” organizują wydarzenie teatralne, w ramach którego prezentują swój premierowy spektakl.

Oprócz gospodarzy na deskach olkuskiego MOK-u prezentują się także inne zespoły. Impreza od samego początku wzbudza ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców. Nie inaczej było w tym roku. Bilety na X Olkuską Noc Teatru rozeszły się błyskawicznie.

Tegoroczna edycja wydarzenia nosiła podtytuł „Z głową w chmurach”. Jako pierwsi przed zgromadzoną publicznością wystąpił „Glutaminian sodu” ze sztuką „Klechda” na motywach powieści Francois Rablais „Gargantua i Pantagruel”. Olkuscy artyści przygotowali spektakl bogaty w śpiew i wykonywaną na żywo muzykę, w którym ukazany został beztroski świat pełen humoru. Była to opowieść o perypetiach nieokrzesanego olbrzyma Gargantui oraz dzielnego brata Jana Łamignata.

P1160731

W drugiej części wydarzenia na scenie pojawili się artyści Teatru tańca DyeMotion, składającego się z tancerzy i akrobatów o zróżnicowanym warsztacie i stylu. Reprezentanci Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie zaprezentowali olkuskim widzom spektakl „Materia”, w którym główne role odgrywają figury akrobatyczne, światło i kolory.

Teatr Tetraedr z Raciborza przedstawił z kolei spektakl „Blaszany bębenek” na podstawie słynnej powieści Güntera Grassa. Jej akcja toczy się w latach 30 ubiegłego wieku i jest to historia cierpiącego na „przewlekłą trzyletność” Oskara, niezwykle wnikliwego obserwatora świata. Bohater opowieści jest świadkiem historycznych zmian, z których wychwytuje znaki zwiastujące nieszczęście.

Jubileuszową Olkuską Noc Teatru zamknął występ „Grupy Ludzi” – krakowskiego kolektywu improwizatorów-komików, eksperymentujących z formatami scenicznymi. Zespół ten specjalizuje się w występach, bez przygotowanego wcześniej  scenariusza. Jedną z głównych ról odgrywa w nim widownia, która nadaje ton spektaklu i inspiruje jego treść. Dzięki temu każde ich przedstawienie jest niepowtarzalne, a opowiadane przez nich historie zaskakują nagłymi zwrotami akcji. Nie inaczej było i tym razem.

P1160791

Gdy opadła kurtyna wszystkie zespoły zostały nagrodzone zasłużonymi brawami. Oprócz scenicznych występów olkuskiej młodzieży, na słowa uznania zasługuje także wystrój budynku MOK-u, przygotowany przez artystów z tutejszej pracowni plastycznej. Inspiracją dla ich działań były prace belgijskiego malarza i surrealisty René Magritte’a.

X Olkuska Noc Teatru okazała się kolejnym sukcesem, który na długo zapisze się w pamięci widzów. Olkuskiej publiczności pozostaje więc czekać na kolejną odsłonę imprezy.

{joomplu:84355}{joomplu:84344}{joomplu:84314}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze