Decyzją Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu wraz z czwórką nauczycieli, którzy wrócili z podróży do Hiszpanii profilaktycznie, dla uspokojenia lokalnej społeczności, została skierowana na 14-dniową kwarantannę. Żaden z uczestników wyjazdu po powrocie nie wykazywał objawów chorobowych.

Około 20-osobowa grupa uczniów, którzy pod opieką czwórki opiekunów – nauczycieli SP 1 wróciła z wymiany młodzieżowej z Kordoby, gdzie jak dotąd nie zanotowano zachorowań na COVID-19, wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Według przekazów samych uczestników, grupa przyleciała do Polski samolotem i miała przesiadkę na lotnisku w Niemczech, gdzie zachowano daleko idące środki ostrożności i uczniowie w oczekiwaniu na kolejny lot przebywali w izolowanym pomieszczeniu, nie mając zbędnego kontaktu z osobami postronnymi. Niemniej jednak, zawiadomiona o sytuacji Powiatowa Inspektor Sanitarna Agata Knapik zdecydowała, że dla uspokojenia nastrojów społecznych, zarówno dzieci, jak i nauczyciele zostaną zobowiązani do pozostania w domach na okres potencjalnego rozwoju choroby, czyli zalecane 2 tygodnie. Mimo iż członkowie ich rodzin nie zostali przez powiatowy Sanepid objęci obowiązkową kwarantanną, tylko otrzymali szczegółowe zalecenia jak mają postępować, dorośli zdecydowali, że profilaktycznie nie poślą do szkół i przedszkoli swoich pozostałych dzieci i sami również zostaną w domach, biorąc urlopy lub opiekę nad dziećmi.

Koronawirus, oprócz wciąż jednak jeszcze w Polsce rzadkiej, niebezpiecznej choroby, wywołuje dodatkowo wiele złych emocji, a nawet panikę. Zjawisko to jest trudne do opanowania, ale w każdej sytuacji warto zachować zdrowy rozsądek. Oczywiście trzeba zachować ostrożność, sensowne wydaje się w obecnej sytuacji ograniczenie wyjazdów zagranicznych do miejsc szczególnego ryzyka (młodzież z Wolbromia wyjeżdżała w zupełnie innej niż dzisiejsza sytuacji, kiedy wirus zagrażał głównie ludziom na Dalekim Wschodzie). Warto też ograniczyć przebywanie w zatłoczonych centrach handlowych i sklepach, a mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami, które wykazują podstawowe objawy zakażenia, takie jak kaszel, duszności i gorączka, to najlepsza profilaktyka, zresztą nie tylko wobec najsławniejszego obecnie wirusa.

Cóż, grupa wycieczkowiczów z Wolbromia wraz z rodzinami na razie „dmucha na zimne”, ograniczając potencjalną możliwość rozprzestrzenienia choroby poprzez nieopuszczanie domów, co lokalna społeczność powinna docenić i uszanować, zamiast siać szkodliwe plotki. Lekarze i fachowcy od epidemiologii apelują – zachowajmy spokój, bądźmy odpowiedzialni i nie potęgujmy negatywnych emocji!

fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze