wielkanoc01

Wielkanoc, to najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto. Wiąże się z nią wiele ciekawych zwyczajów i tradycji . Polakom Wielkanoc kojarzy się ze święconką, kolorowymi pisankami, pysznymi babkami i mazurkami oraz śmigusem-dyngusem. Wiele regionów Polski może poszczycić się również pięknymi i różnorodnymi zwyczajami oraz tradycjami ludowymi. Pogrzeb żuru i śledzia, Judzaszki, Pucheroki, chodzenie po dyngusie – to tylko niektóre z nich.

Inne europejskie państwa także mają bardzo bogatą tradycję i interesujące zwyczaje związane z Wielkanocą. W jaki sposób obchodzone są te piękne święta w Polsce, a jak u naszych europejskich sąsiadów? Tego wszystkiego można się dowiedzieć na zajęciach organizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.

Zajęcia: „Wielkanoc w Polsce”, „Dawne zwyczaje i obrzędy wielkanocne” oraz „Wielkanoc w Europie” są przeznaczone dla uczniów przedszkoli oraz szkół podstawowych.  Zajęcia mają formę prezentacji multimedialnej, podczas której uczniowie poznają najważniejsze polskie zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą oraz najciekawsze zwyczaje Wielkanocne w wybranych krajach Unii Europejskiej, a poprzez różne ciekawe zadania utrwalają zdobyte wiadomości i umiejętności.

Co więcej, uczniowie uczą się też szacunku dla polskich zwyczajów i tradycji świątecznych, będących cząstką wielkiego dziedzictwa kultury polskiej, które warto ocalić od zapomnienia, a  także uczą się szacunku dla odmienności kulturowej innych narodów.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze