1

Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna organizuje Ogólnopolskie Turnieje Maszyn Wodnych i Wiatrowych od 2012 roku. Konkursy są kierowane do uczniów szkół podstawowych oraz średnich i odbywają się dwa razy w roku: wodny wiosną, wiatrowy jesienią. Zadaniem uczestników jest zbudowanie turbiny przetwarzającej energię wiatru lub wody na energię mechaniczną. Dzięki swojemu praktycznemu charakterowi, konkurs pozwala uczestnikom poszerzyć wiedzę z zakresu fizyki, mechaniki oraz odnawialnych źródeł energii.

Z Olkusza wystartowały cztery drużyny (skład drużyn od jednej do trzech osób) wszystkie pod opieką nauczycielki fizyki mgr Moniki Bzdyry. Radosław Wiśniewski uczeń klasy VII b Szkoły Podstawowej nr 5 zajął pierwsze miejsce w etapie rejonowym z wynikiem 8,422 s w konkurencji MOC (który odbył się w Katowicach 15.03.2019 r.). Wynik, który uzyskał Radosław w swojej kategorii wiekowej był lepszy od wyniku uzyskanego przez drużynę, która wygrała zeszłoroczny turniej w Piasecznie.

2

W Turnieju Maszyn Wodnych turbiny wykonane przez zawodników konkurują w dwóch niezależnych kategoriach „MOC” i „WYDAJNOŚĆ”. Zadaniem turbiny wykonanej przez uczniów jest podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „MOC” wygrywa zespół, który wykona zadanie w najkrótszym czasie. W konkurencji „WYDAJNOŚĆ” zwycięża drużyna, która zużyje najmniej wody.

W dwóch ostatnich Turniejach wzięło udział łącznie blisko 2000 uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy zbudowali 330 turbin wiatrowych i wodnych. Liczby te przedstawiają jedynie osoby przyjeżdżające na eliminacje. Jednak w przygotowania do konkursu zaangażowane jest szersze grono uczniów i pracowników szkolnych, nauczycieli, dyrektorów, a także rodziców.

3

Uczestnictwo w turnieju ma poprzez naukę i zabawę zachęci uczniów do:
– poszerzania wiedzy z zakresu energetyki, w szczególności tematyki OZE (odnawialne źródła energii)
-zainteresowania zagadnieniami technicznymi (fizyka, technika, mechanika)
-współzawodnictwa i doskonalenia umiejętności majsterkowania
-dzielenia się własnymi spostrzeżeniami i innowacyjnymi rozwiązaniami z rówieśnikami.

Wielki Finał odbędzie się 6 kwietnia w Piasecznie.

Monika Bzdyra

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze