paragraf blacha

Każdego roku przed świętami policjanci przyjmują więcej zgłoszeń o kradzieżach i oszustwach internetowych. Nie trudno się temu dziwić. W tym czasie jesteśmy zaabsorbowani gorączką świątecznych wyjazdów i zakupów. Często tracimy czujność, co może doprowadzić do wielu przykrych zdarzeń. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Ofiarą przestępstwa często stajemy się ze względu na naszą łatwowierność, lekkomyślność i pośpiech. Pozostawianie – choć na chwilę – w samochodzie cennych rzeczy m.in. nawigacji, telefonu, torebki czy dokumentów, jest okazją i łatwym łupem dla złodzieja.

Policjanci zwracają szczególna uwagę na kieszonkowców. Nie brakuje ich w sklepach, na targowiskach, na ulicy, czy w autobusach. Tłok, który panuje w takich miejscach jest wielką pożywką dla przestępców. Uważajmy na osoby podejrzanie zachowujące się. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani przez kieszonkowców, którzy czekają tylko na naszą nieuwagę. Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

  • Sprawdzajmy, czy nie jesteśmy obserwowani w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.
  • Wsiadając do autobusu lub do minibusu przede wszystkim zachowajmy uwagę i czujność, zwłaszcza gdy jest tłoczno.
  • Nie wkładajmy wartościowych rzeczy do zewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki.
  • Nie sprawdzajmy co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.
  • Gotówkę nośmy w kilku różnych miejscach. Dzięki temu nie stracimy wszystkich pieniędzy.
  • Kobietom odradzamy przechowywania dużej ilości gotówki w torebkach. Złodziej może przeciąć pasek lub torebkę a potem spenetrować jej zawartość.
  • Nie nośmy portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bowiem łatwo ją przeciąć.

Coraz chętniej kupujemy prezenty przez Internet. W serwisach aukcyjnych i na portalach ogłoszeniowych nie brakuje nieuczciwych sprzedawców. Osoby te w szybki i łatwy sposób osiągają zyski. Często oferują bezwartościowe towary lub pochodzące z przestępstwa. Podczas internetowych transakcji należy być ostrożnym. Tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Zanim dojdzie do zakupu, najpierw sprawdźmy jak długo prowadzona jest działalność sprzedawcy, czy osoba ta jest zarejestrowana i czy odbiera telefony i odpowiada na maile. Czytaj komentarze o sprzedawcy i o oferowanych przez niego produktach. Najlepiej korzystaj ze sprawdzonych i znanych portali, które zapewnią ubezpieczenie od dokonywanych transakcji. Sprawdzaj czy sprzedawca daje możliwość zapłaty przy odbiorze. Zawsze zwracaj uwagę na cenę oferowanego produktu. Jeśli jest ona „wyjątkowo” korzystna, w porównaniu do cen, jakie podają sklepy lub inni sprzedawcy, to powinno wzbudzić Twoją czujność. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że możesz stać się ofiarą oszustwa a oferowany towar może być bezużyteczny albo w ogóle nie otrzymasz zamówionego produktu.

Policjanci ostrzegają również przed włamaniami do mieszkań i domów jednorodzinnych. Pamiętajmy o ich zabezpieczeniu, czy też dodatkowym wzmocnieniu, np. poprzez zamocowanie dodatkowych zamków, rolet antywłamaniowych. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników np. korespondencji w skrzynce pocztowej itp. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy okres, przekażmy swój najcenniejszy dobytek na przechowanie komuś godnemu zaufania.

Pamiętaj, że najlepszy sposób ochrony mieszkania, to czujni sąsiedzi, współdziałajmy z nimi, świadczmy sobie wzajemne usługi przy pilnowaniu mieszkania.

KPP Olkusz

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze