zss

Mieszczący się przy ul. Kochanowskiego, a prowadzony przez powiat Zespół Szkół Specjalnych, który od nowego roku szkolnego miał zmienić adres na ul. Żeromskiego, raczej pozostanie w dotychczasowym miejscu. Koncepcja przeprowadzki placówki okazała się niemożliwa do zrealizowania w ciągu kilku miesięcy. Wyłonienie projektanta, wykonanie dokumentacji projektowej oraz prace budowlane – to wszystko musiałoby być zrealizowane do połowy lipca. Władze powiatu po „analizie ryzyka” rozmawiają z burmistrzem Olkusza o możliwości dalszego bezpłatnego użyczania segmentu gminnego budynku przy ul. Kochanowskiego na potrzeby ZSS. O nieprzedłużaniu umowy dzierżawy władze powiatu wiedziały od ponad roku. Co zrobiono w tym czasie?

Chociaż szkoła specjalna funkcjonuje w mieście od ćwierćwiecza, to nigdy nie miała własnej siedziby. Od 15 lat placówka mieści się w segmencie zespołu szkół przy ul. Kochanowskiego. Miejsce to jest bezpłatnie użyczane powiatowi przez gminę Olkusz. Uczy się tam prawie setka dzieci i młodzieży. Rodzice uczniów są zadowolenia z poziomu kształcenia w ZSS i oczekują od władz powiatu, by te zapewniły ich pociechom godną siedzibę.
 
W lutym ubiegłego roku burmistrz Dariusz Rzepka poinformował starostę Jerzego Kwaśniewskiego o zamiarze nieprzedłużania bezpłatnej dzierżawy segmentu dla ZSS. Wiązało się to z planami przeniesienia tam jednej ze szkół prowadzonych przez gminę (SP nr 10 lub Gim. nr 2) z budynku przy ul. Żeromskiego. Władze powiatu miały kilka koncepcji na temat dalszych losów ZSS, ale nie od razu. Pomysły pojawiły się dopiero późną jesienią. Wymiana pism pomiędzy powiatem a gminą zakończyła się w grudniu podtrzymaniem stanowiska burmistrza w sprawie użyczania segmentu przy ul. Kochanowskiego tylko do końca roku. Wówczas zarząd powiatu zaproponował utworzenie zespołu szkół z Gimnazjum nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego. Gdyby powstała taka placówka prowadzona przez powiat, wówczas ZSS miałby zostać przy ul. Kochanowskiego. Władze miasta nie były zainteresowane takim rozwiązaniem. Starosta uzasadniał już wcześniej, że „Powiat Olkuski nie dysponuje dostosowaną do potrzeb funkcjonowania szkoły specjalnej nieruchomością. Procedura związana z ewentualną zmianą lokalizacji Zespołu Szkół Specjalnych wiąże się z opracowaniem koncepcji, projektu adaptacyjnego oraz realizacji procesu budowlanego w wyniku zamówienia publicznego wraz z pozwoleniem na użytkowanie tych pomieszczeń dla tej szkoły. Wykonanie wszystkich tych prac wykroczy poza 2013 rok. Niebagatelne znaczenie w tego typu przedsięwzięciu mają również duże koszty, jakie należałoby ponieść w trakcie jego prowadzenia”.

Później pojawił się pomysł, że ZSS przeniesie się do pomieszczeń po II LO, gdyby Rada Powiatu zgodziła na likwidację tej szkoły średniej. Planowana likwidacja nie spotkała się z aprobatą większości radnych, czas mijał i w styczniu nieoczekiwanie podjęto decyzję o dostosowaniu pomieszczeń w budynku przy ul. Żeromskiego pod potrzeby szkoły specjalnej. Na specjalnie zwołanej Komisji Oświaty w ZSS, na którą licznie przybyli rodzice i nauczyciele, starosta Jerzy Kwaśniewski mówił, że „(…) jeśli uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji Gimnazjum nr 2 stanie się uchwała właściwą, przeniesiemy szkołę specjalną do dwóch kondygnacji w budynku, gdzie obecnie mieści się II LO. Prowadzimy rozmowy z architektem, by dostosować tam sale do potrzeb ZSS. Chcemy, by warunki były nie gorsze niż te, które są w szkole przy ul. Kochanowskiego. Jeśli tak się stanie, liceum częściowo przeniesie się do sal po gimnazjum. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci z ZSS, by nareszcie byli na swoim, czyli na powiatowym. Chcemy też dokonać podziału geodezyjnego nieruchomości przy ul. Żeromskiego. Burmistrz też jest na to gotowy. Ten zarząd powiatu podejmuje się rzeczy, które przez lata były zaniedbywane. Dostosujemy się do waszych potrzeb”. Władze miasta przedłużyły umowę dzierżawy do końca czerwca tego roku. W lipcu placówka miała zostać przeniesiona do nowej siedziby. Starosta pytany co będzie, gdy Gimnazjum nr 2 zostanie, twierdził, że zarząd powiatu ma różne warianty na różne okoliczności. Na marcowej sesji, gdy radni zaczęli dopytywać o pewne rozbieżności na temat zmiany zagospodarowania budynku przy ul. Żeromskiego, wicestarosta Henryk Kieca wyjaśniał, że nowa koncepcja nie przewiduje wchodzenia do pomieszczeń Gimnazjum nr 2.

Szkolna społeczność ZSS od początku podkreślała, że chcą się przeprowadzić do budynku będącego własnością powiatu, bo „bycie na swoim” umożliwia im staranie się o różnego rodzaju dofinansowania. Nigdy jednak nie chcieliby przenosić się w nowe miejsce kosztem innej szkoły. Starosta zapewniał, że takiej sytuacji nie będzie. Czas płynął, koncepcja była w fazie realizacji, a problem zaczął się na etapie wyłonienia projektanta. W międzyczasie zmieniła się też sytuacja z likwidacją Gimnazjum nr 2, ponieważ większość radnych nie zgadza się na przeniesienie tej placówki do Gimnazjum nr 1.

Co zatem dalej z ZSS? –  Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 8. maja 2013 roku zdecydował o podjęciu rozmów z Gminą Olkusz na temat ustalenia zasad i trybu realizacji zmian organizacyjnych polegających na zmianie siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu. Zarząd Powiatu po analizie ryzyka, głównie związanego z terminem dostosowania budynku przy ul. Żeromskiego do potrzeb Zespołu Szkół Specjalnych oraz w związku z możliwą zmianą stanowiska Gminy Olkusz w sprawie przeniesienia Gimnazjum Nr 2 podejmie negocjacje na temat możliwości przedłużenia terminu użyczenia Zespołowi Szkół Specjalnych nieruchomości przy ul. Kochanowskiego –  taką informację otrzymaliśmy od rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Olkuszu Ewy Klich. Po kolejnym posiedzeniu Zarządu Powiatu w ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o podpisaniu umowy z wykonawcą dokumentacji projektowej „dla dostosowania I piętra, parteru i piwnic segmentu „G” kompleksu budynków szkolnych, użytkowanego przez II Liceum Ogólnokształcące, na pomieszczenia dydaktyczno – administracyjne i pomocnicze dla Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu”.  – Rozmowy z burmistrzem na temat przedłużenia dzierżawy segmentu przy ul. Kochanowskiego dla ZSS są prowadzone. Jednocześnie są kontynuowane działania dotyczące przeniesienia placówki na ul. Żeromskiego, czyli wykonanie dokumentacji projektowej. Gdy będzie już gotowy kosztorys, trzeba będzie zabezpieczyć środki na wykonanie prac, co oczywiście musi zostać uchwalone przez Radę Powiatu – mówi Ewa Klich.

Co na to władze miasta? – Biorąc pod uwagę, że nie ma zgody na likwidację Gimnazjum nr 2, a Starostwo Powiatowe wnioskuje o możliwość udostepnienia pomieszczeń dla ZSS jeszcze na rok, przychylimy się do tej prośby – mówi burmistrz Dariusz Rzepka.

Uczniowie ZSS pozostaną w dotychczasowej siedzibie. Czy ich sytuacja zmieni się w przyszłym roku, czy też na własne lokum będą musieli poczekać dłużej?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
?
?
10 lat temu

do barszczewski:
a u Orkisza i Piasnego biją murzynów … i co z tego wynika ?
Niestety zastane patologie i niegospodarności wymagają ofiar. Winni są ci którzy czyszczą czy ci co nawalili ? Mam nadzieję że za kilka lat problemy olkuskiego szpitala jak i te zwiazane z szkołami pójdą w niepamięć a z nimi populiści z zimnodoła i orkiszowiniści.

barszczewski
barszczewski
10 lat temu

[quote name=”Rodzic14″]Niech P. Górnik P. Grabowska czy P. Dyrektor wytłumaczy rodzicom i pozostałym nauczycielom co sie stało , , po raz kolejny starosta i w/w nie zdali egzaminu , przepowiadam juz teraz , ta szkoła może pójść do likwidacji , zapewnienia P. starosty sa warte funta kłaków , a miało być tak pięknie ! :lol:[/quote]
Rodzicu Szkoły Specjalnej na pocieszenie nie Ty sam jeden zaufałeś Panu Staroście. Zaufali kiedyś Pacjenci szpitala, po prywatyzacji też miało być lepiej i piękniej. Zaufali też wykonawcy powiatowych inwestycji, swoich pieniędzy pewnie już nie zobaczą. Zaufali mu kiedyś radni powiatowi, teraz niektórzy poszli ponoć po rozum do głowy. Co z tego, że wszystkich wyrolował „bez mydła”? Ważne, że powiatowy biznes dalej się kręci, a wypłata regularnie wpływa na starościane konto. C’est la vie.

Rodzic14
Rodzic14
10 lat temu

Niech P. Górnik P. Grabowska czy P. Dyrektor wytłumaczy rodzicom i pozostałym nauczycielom co sie stało , , po raz kolejny starosta i w/w nie zdali egzaminu , przepowiadam juz teraz , ta szkoła może pójść do likwidacji , zapewnienia P. starosty sa warte funta kłaków , a miało być tak pięknie ! 😆

Dalila
Dalila
10 lat temu

Śmiechu warte ale co sobie posiedzieli poradzili , no cóz zajęcie mieli, czas zajmowali i umysły ludziom. Wniosek – jest jak zawsze, a miało być inaczej.

xyz
xyz
10 lat temu

Masakra! Bawią się w różne strony, raz tak…a raz siak… jak akurat pasuje powiedzieć żeby było dobrze 😥 Teraz nie mówi starosta, bo i po co? i tak nie wiedział co powiedzieć… teraz mówi „rzecznik”… nie dała się wyprowadzić ze starostwa na początku kadencji, to teraz mówi… od lat kręci pod siebie i… mówi… złotousta taka jest 😛