Bolesław

Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” podpisały umowę na realizację budowy kogeneracyjnego bloku gazowego. Inwestycja umożliwi w przyszłości produkcję własnej energii elektrycznej i cieplnej. Będzie ona wykorzystywana na pokrycie bieżącego zapotrzebowania przedsiębiorstwa.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach, wraz z zamknięciem kopalni „Pomorzany”, ZGH „Bolesław” zakończyły wydobycie rud cynku i ołowiu. Zaprzestanie eksploatacji i wyłączenie pomp odwadniających wyrobiska przyczyniło się do zmniejszenia zużycia prądu przez zakład. Nadal jest ono jednak niebagatelne. Chcąc ograniczyć emisję dwutlenku węgla, która jest istotnym elementem kosztowym, spółka podjęła decyzję o budowie nowego źródła kogeneracyjnego wykorzystującego jako paliwo gaz ziemny.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej zakładu, przedmiotem inwestycji jest budowa na terenie huty „Bolesław” zasilanego gazem ziemnym, nowego źródła energii tzw. wysokosprawnej kogeneracji, w którym produkowana będzie energia elektryczna oraz ciepło w postaci pary i gorącej wody. Elektrociepłownia wyposażona zostanie w trzy silniki gazowe wraz z generatorami o sumarycznej mocy elektrycznej ok. 12,9 MWe oraz w komplet wytwornic pary i wymienników ciepła gwarantujących osiągnięcie nominalnej sprawności bloku powyżej 80%. Nowa jednostka umożliwi produkcję energii elektrycznej w ilości 100 GWh/rok i ciepła w ilości 380 TJ/rok, co stanowić będzie odpowiednio 30% i 60% aktualnego zapotrzebowania zakładu na powyższe media.

Jak informują władze spółki, zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na energię elektryczną to około 50 MW. Nowy blok, oprócz prądu, zapewni także produkcję pary wodnej i ciepłej wody na potrzeby pobliskiej huty. – Pozwoli nam to wyeliminować z procesu technologicznego starą kotłownię opalaną miałem węglowym, która stanie się źródłem uzupełniającym i rezerwowym. Mając własne źródło energii i pary wodnej dbamy także o bezpieczeństwo naszej firmy – tłumaczył niedawno portalowi WNP.PL Bogusław Ochab, prezes ZGH Bolesław.

Budową bloku zajmie się konsorcjum firm na Introl-Energomontaż i TEDOM Poland. Inwestycja ma zostać zrealizowania w ciągu 1,5 roku i będzie kosztować 64,5 miliona złotych.  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel dofinansowanie w kwocie 18 milionów w ramach wykorzystania funduszy norweskich, przeznaczonych na aktywną ochronę środowiska.

ZGH Bolesław jest jedynym w Polsce producentem czystego cynku. Obecnie w procesie produkcyjnym prowadzonym na terenie huty wykorzystywane się wsady obce, w tym także surowce pochodzące z recyklingu. Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej Stalprodukt.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
raff77
raff77
2 lat temu

A czy ZGH planuje wybudować ten stok narciarski w Bolesławiu? Czy termat już nieaktualny?