Chorym na nowotwór czasem trudno mówić głośno o swoich problemach. Nie jest łatwo przełamać się i wyjść do ludzi, oswoić się ze swoją chorobą, jednym słowem normalnie żyć. Co może pomóc takim osobom? Grupy wsparcia. Na pomysł założenia klubu „Zielone Światło” przy Stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich” wpadł Grzegorz Ludwiczak, który od 10 lat zmaga się z nowotworem. Sam najlepiej wie, że do zmierzenia się z własnym bólem i zaistniałą sytuacją trzeba po prostu dojrzeć. I dlatego chce to ułatwić innym.

– Osoby chorujące na raka, bądź ich rodziny i przyjaciele, doświadczają wielu trudnych do zniesienia myśli i uczuć związanych z chorobą. Zdarza się, że nie mają z kim o tym porozmawiać. Lekarze mają zbyt wielu pacjentów, by każdemu poświęcić tyle czasu, ile potrzebuje, a w szpitalu często brakuje psychologa. Diagnoza raka wywołuje wśród bliskich osób chorych lęk, który sprawia, że często unikają tego tematu lub stają się nadmiernie współczujący i troskliwi. Chcemy poprawić ich jakość życia. Wielu z nich jest przekonanych, że rak to wyrok. Chcemy rozwijać świadomość, że nowotwór jest chorobą, z którą można żyć i można wyzdrowieć. Droga do zdrowia dla każdego jest inna, dlatego chcemy towarzyszyć chorym w jej poszukiwaniu, wspierać ich w budowaniu nadziei na powrót do zdrowia oraz pomóc odnaleźć radość i chęć życia. Nowotwór może być szansą na dokonanie istotnych zmian w życiu, na wewnętrzną przemianę – twierdzi Grzegorz Ludwiczak.
Plany pomysłodawcy utworzenia grupy wsparcia są dalekosiężne. Chętni do uczestniczenia w spotkaniach będą mogli porozmawiać o interesujących ich sprawach nie tylko we własnym gronie. Do klubu zapraszani będą eksperci z dziedziny onkologii. – Zamierzam nawiązać kontakt z psychologiem onkologicznym, dietetykiem, innymi specjalistami. Chciałbym, aby chorzy i ich bliscy mogli podzielić się swoją wiedzą na temat metod leczenia, szpitali czy lekarzy, ale także mieć dostęp do fachowej informacji na temat chorób nowotworowych. Chcę również zaproponować kontakt ze sztuką i rekreacją, stąd pomysły na zajęcia tai-chi czy wieczory muzyczne. Liczę też na propozycje tematów naszych spotkań od samych zainteresowanych – opowiada Grzegorz Ludwiczak.
Pierwsze spotkanie klubu,,Zielone Światło” odbędzie się 16. lutego o godz. 18.00 w Klubie „Przyjaźń” na olkuskim osiedlu Pakuska (ul. Legionów Polskich 14). Grupa będzie mieć charakter otwarty, czyli w każdym momencie będzie można do niej dołączyć.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Dominika BRILL, W-wa
Dominika BRILL, W-wa
12 lat temu

NOWOTWÓR/INFO. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

CHLEB ANTYMIAŻDŻYCOWY-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO.

PRZEPIS ten, jest zamieszczony na stronie internetowej; *****
Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL

Pacjent
Pacjent
13 lat temu

Brakuje takich możliwości spotkań z ludźmi chorymi, porozmawiania, pośmiania się, wyjścia z domu. Pójdę napewno.

Pozytywna
Pozytywna
13 lat temu

Super inicjatywa, nie tylko dla chorych, ale i ich bliskich. fakt – rak to nie wyrok. Bierzmy udział w takich spotkaniach, warto.

Ewa
Ewa
13 lat temu

No i spoko coś się dzieje.