W sobotę, 28 stycznia zmarł Kazimierz Czarnecki – Honorowy Obywatel Olkusza. Miał 95 lat. Pogrzeb zasłużonego społecznika odbędzie się w piątek 3 lutego o godzinie 15:00 na olkuskim cmentarzu.

Kazimierz Czarnecki urodził się 8 stycznia 1923 r. Kilka lat swojej młodości (1941- 45) stracił w hitlerowskich więzieniach i obozach pracy w Hermansdorf, Ratwitz, Markstadt i Auschwitz.

Po wojnie całe swoje zawodowe życie związał z Olkuską Fabryką Naczyń Emaliowanych. Pracował tam przez 36 lat. Był działaczem związkowym i instruktorem nauki zawodu w Szkole Przyzakładowej. Dał się poznać jako organizator turystyki oraz akcji socjalnych i kulturalnych. Będąc Przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, współuczestniczył w wydaniu pierwszej dużej monografii o Ziemi Olkuskiej.

Ciesząc się zaufaniem lokalnej społeczności, wielokrotnie pełnił funkcję radnego Miejskiej Rady Narodowej i ławnika. W latach 1970-1975 r. pełnił także funkcję posła na Sejm VI kadencji.

W 1982 r. Kazimierz Czarnecki założył w Olkuszu koło Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W roku 1989 był inicjatorem otwarcia w Olkuszu biura Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.

Pomógł wielu byłym więźniom dojść swoich praw odszkodowawczych. Wraz z kolegami z olkuskiego Koła Więźniarskiego podjął uchwałę o  budowie pomnika poświęconego mieszkańcom Ziemi Olkuskiej pomordowanym w więzieniach śledczych i obozach koncentracyjnych w czasie okupacji hitlerowskiej. Pomnik ten odsłonięto na starym cmentarzu 19 czerwca 2005 roku.

Za swoją działalność został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oświęcimskim, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem 30-lecia i 40-lecia Polski Ludowej, Odznaką Zasłużonego Działacza Związku Zawodowego Metalowców, Złotymi Medalami Zza Zasługi Dla Rozwoju Ziemi Krakowskiej oraz Dla Województwa Katowickiego, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa, Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jego nazwisko zostało wpisane w 1976 r. do Księgi Zasłużonych Dla Ziemi Olkuskiej, a w 1980 r. do Księgi Ludzi Zasłużonych Dla Województwa Katowickiego. W 2003 r. Rada Miejska w Olkuszu nadała mu tytuł Honorowego Obywatela naszego miasta.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Spełnione życie
Spełnione życie
7 lat temu

Z Panem Kazimierzem Czarneckim miałam szczęście pracować społecznie ponad wszelkimi podziałami. Był dla mnie wzorem społecznika i nie jeden mógłby uczyć się od niego jak należy wypełniać służbę publiczną.We wszystkich jego czynach na pierwszym miejscu był człowiek.Zawsze robił więcej niżby mógł. Pracował nie tylko dla utrzymania rodziny, działał dużo dla społeczeństwa, Nie oczekiwał przy ty splendorów czy korzyści materialnych. Był uczciwym, mądrym, pogodnym i pełnym humoru człowiekiem. Pozostawił po sobie życzliwą pamięć i materialny ślad dla przyszłych pokoleń w postaci pomnika upamiętniającego martyrologię mieszkańców ziemi olkuskiej podczas II wojny światowej. Kamienie z nazwiskami pomordowanych po wsze czasy przywoływać będą pamięć o tragicznych czasach naszej ojczyzny , na które przypadła młodość Pana Kazimierza i niewątpliwie ukształtowała jego mocny charakter i postawę życiową. Po spełnionym i uczciwym życiu niech odpoczywa w pokoju.

Jan Durański
Jan Durański
7 lat temu

Pana Kazimierza znałem prawie pół wieku. Poznałem podczas związkowych wyjazdów w Olkuskiej Emalierni w latach osiemdziesiątych .Także w działalności społecznej na Osiedlu Tysiąclecia w tym okresie. Potem, jeszcze wiele razy nasze drogi się spotykały. Był człowiekiem mądrym i uczynnym. Panie Kazimierzu; po pięknym i pracowitym życiu Odpoczywaj w Pokoju Wiecznym. Wyrazy współczucia dla całej Rodziny.

Pro memoria ...
Pro memoria ...
7 lat temu

Ponad piętnaście lat temu, jesienią 2001 roku, na oświęcimskim rynku odsłonięto dwie tablice upamiętniające mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Pierwsza poświęcona jest pamięci Żydów – mieszkańców Oświęcimia zamordowanych przez Niemców. Druga tablica upamiętnia Polaków, którzy nieśli z narażeniem życia pomoc więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Pomocy tej doznał również pan Kazimierz Czarnecki i inni olkuszanie więzieni wraz z Nim w obozie w Monowicach. Pan Czarnecki przyjechał wówczas na uroczystość do Oświęcimia na czele delegacji z Olkusza, w skład której wchodzili także: Witold Bonecki, Rozalia Kluczewska i Roman Ślęzak.

Tablicę poświęconą Polakom ufundowały wtedy władze samorządowe oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Natomiast tablicę poświęconą zamordowanym żydowskim mieszkańcom Oświęcimia ufundowało ze społecznych składek Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej.

Piotr
Piotr
7 lat temu

P. Osuch, jakie to ma znaczenie… 94, 95 ..
Odszedl dobry czlowiek.
Nalezy mu sie szacunek.

Osuch
Osuch
7 lat temu

Jakie 95 lat? 94 lata !!!!
Ktoś u Was liczyć nie umie?

Adam Cyra
Adam Cyra
7 lat temu

Bardzo wielka strata, wyrazy szczerego współczucia dla Rodziny.
Z panem Kazimierzem Czarneckim współpracowałem przy budowie pomnika na Starym Cmentarzu w Olkuszu.
Pomnik ten, odsłonięty 12 czerwca 2005 roku, poświęcony jest mieszkańcom Ziemi Olkuskiej zamordowanym w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych, zarówno Polakom jak i Żydom.
Pan Czarnecki, jako prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych – Koło Nr 2 w Olkuszu, zachęcił mnie również do napisania książki „Mieszkańcy ziemi olkuskiej w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych”, wydanej w 2005 roku.
Warto także przypomnieć, że dzięki pomocy pana Czarneckiego, kilkanaście lat temu, Anna Rzemieniuk, uczennica Gimnazjum Nr 4 im. C.K. Norwida w Olkuszu, napisała pracę konkursową na temat olkuskich Żydów, która w konkursie ogólnopolskim zdobyła pierwszą nagrodę (laureatkę konkursu przyjął w Belwederze ówczesny prezydent A. Kwaśniewski).
Współpraca z panem Czarneckim wiele mnie nauczyła, budząc dla Niego podziw i ogromny szacunek.

Ania
Ania
7 lat temu

Kochany Wujek, dobry człowiek. Ostatni brat mojej Mamy. Kochany i szanowany w całej rodzinie.

Bardzo smutno ...
Bardzo smutno ...
7 lat temu

Wyrazy szczerego żalu i współczucia Rodzinie. Odszedł Człowiek, który jako więzień niemieckich obozów na trwale wpisał się do historii martyrologii olkuszan i zachowania pamięci o niej.

iza
iza
7 lat temu

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!