kasa2

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wolbomiu radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmiany stawek podatków od nieruchomości. Zaproponowany przez burmistrza Jana Łaksę znaczący ich wzrost nie został zaakceptowany nawet przez w pełni do tej pory dyspozycyjną grupę radnych koalicyjnych. W trakcie burzliwej dyskusji nad projektem uchwały pojawiły się krańcowo rozbieżne propozycje zmian, ilustrujące coraz wyraźniejszy podział Rady na trzy frakcje. Radny Kazimierz Pacia zaproponował pozostawienie stawek na dotychczasowym poziomie, radny Augustyn Sikora zwiększenie ich do… maksymalnie możliwych rozmiarów, a klub radnych koalicyjnych „Gmina Wolbrom Jedność” ich umiarkowany wzrost. Zwyciężyła propozycja koalicji. Podatki od większości nieruchomości od przyszłego roku nieznacznie wzrosną.

Skarbnik Jan Turek i przewodniczący Rady Włodzimierz Żurek uzasadniając projekt burmistrza, zwiększający znacząco stawki podatków od nieruchomości, podkreślali nieunikniony wzrost wydatków gminy związany z planowanymi inwestycjami i niepodnoszenie tych opłat od 2008 r. Argumentowali przy tym, ilustrując przykładami, że podatki na obecnym poziomie są przeważnie znacząco niższe niż w ościennych gminach. Zaproponowane przez burmistrza podwyżki miały zwiększyć przyszłoroczne dochody budżetu o ok. 750 tys. zł. Ostatecznie uchwalone przez Radę dadzą wzrost jedynie o ok. 275 tys. zł. Wszystko wskazuje na to, że niesubordynacja kompletu radnych koalicyjnych w stosunku do burmistrza podyktowana była chłodną, również pozaekonomiczną kalkulacją, której zabrakło gospodarzowi gminy.

Jakie zatem stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku? Nie zmieni się podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, który obecnie wynosi 0,65 zł od 1 m² powierzchni i podatek od gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne wynoszący 3,70 zł od ha powierzchni. Podatek od pozostałych gruntów (m.in. prywatnych posesji) wzrośnie o 2 gr do poziomu 0,20 zł od 1 m² powierzchni. Od budynków mieszkalnych podatek do tej pory wynoszący 0,51 zł od 1 m² powierzchni użytkowej pozostanie bez zmian. Również nie zmieni się podatek od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym (9,24 zł od 1 m² pu.), budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (4,01 zł od 1m² pu.) i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (2% ich wartości). Wzrośnie natomiast podatek od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (z 16,10 zł do 16,90 zł od 1 m² pu.) i pozostałych (z 4,80 zł do 5,40 zł za 1 m² pu.).

Najbardziej nieoczekiwany i kontrowersyjny okazał się wniosek radnego Augustyna Sikory poparty w głosowaniu przez radnego Ireneusza Mudynia dotyczący podniesienia podatków od nieruchomości do stawek maksymalnych podanych w obwieszczeniu Ministra Finansów. W ten sposób – zdaniem Sikory – budżet zyskałby w 2012 r w stosunku do roku 2011 ponad 2 mln zł. Pieniądze te proponował przeznaczyć na budowę samodzielnie przez gminę sali gimnastycznej. Zgodnie z tym stawkami od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej płacilibyśmy 0,84 zł od 1 m² pow., a od gruntów pozostałych (w tym prywatnych posesji) ponad dwukrotnie więcej niż obecnie czyli 0,43 zł od 1 m² pow. Od budynków natomiast związanych z działalnością gospodarczą 21,94 zł od 1 m² pu. i 0,70 zł od 1 m² pu. budynków mieszkalnych. Takie stawki należałyby do najwyższych w kraju i znacząco obciążyłyby budżety zarówno firm jak i gospodarstw domowych.

Obrady ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu pokazały rysujące się już od pewnego czasu poważne pęknięcie w szeregach opozycji. Procedowana uchwała w sprawie określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości jeszcze pogłębiła te podziały. Radni Augustyn Sikora i Ireneusz Mudyń skupieni wokół Stanisława Kołodzieja z PO, proponując najwyższe stawki, biegunowo różnili się od drugiego skrzydła opozycji, któremu ton nadaje Kazimierz Pacia, wnioskującego o pozostawienie ich na obecnym poziomie. Niewątpliwie dla niewzruszonego do tej pory monolitu koalicji to bardzo komfortowa sytuacja.

101
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
101 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
3 Autorzy komentarzy
zdrowa wodaFRYZJERKA /DAMSKAFRYZJERG1Wolbrom SP....... Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hmm
Hmm

Radny Kołodziej głosował przeciwko każdej podwyżce podatków, podobnie zresztą jak chociażby Radny Pacia, czy Kazimierska.

Autor artykułu mógłby napisać bardziej szczegółowo o argumentacji opozycji, bo koalicji jak zwykle udzielała się dużo mniej.

A
A

Część koalicjantów to „prywaciarze”, więc sami sobie zrobiliby kuku, śrubując podatki, ale przyczyna ich krnąbrności może być też inna.
Najwyraźniej czują miętę przez rumianek: gdy uchwalali podwyżkę stawek inną niż zażyczył to sobie ich guru, od ponad doby trwała już przy Krakowskiej 1 kompleksowa kontrola RIO.
Czyżby panowie koalicjanci dostrzegli czarne chmury gromadzące się nad najwazniejszą z głów pod ww. adresem?
Stara to prawda, że za pieniądze prawdziwej miłości się nie kupi.

Hmm
Hmm

Kontrola RIO, a z jakiego powodu? Rutynowa kontrola?

Niektórzy z koalicji proBurmistrz mają podobno na swoim koncie już głosowania takie jak: za podwyżką diet, podwyżką dla Burmistrza, podwyżką cen wody, podwyżką podatku od nieruchomości i za likwidacją szkół. Ciekawe, co powiedzą wyborcom.

Są też radni jak Pacia, czy Kołodziej, czy jeszcze dosłownie kilku innych radnych opozycji, którzy z konsekwencją głosują przeciwko podwyżkom. Burmistrz w swoim programie podwyżek nie obiecywał. Co na to obywatele?

monter
monter

Uważasz że co kontrola wykaże? Masz nadzieję że pozbędziesz się obecnej władzy? Już nam obiecywałeś zmianę władzy jesienią 😥 Nawet pisałeś że twoje słowo droższe od pieniędzy! Już ci panie prawniku nie wierzę!

MATRIX
MATRIX

Jaka rysa …….? Redaktor to „se” już nie raz interpretowa fakty po swojemu. Tak, to sobie mogę robić ja – MATRIX. Frakcja Kazimierza jest po prostu przeciwko wszystkiemu. Tutaj przypomina mi się slynne haslo P. Kononowicza – ” ….. i zrobię tak, żeby nie bylo nawet NICZEGO …….”. Frakcja po lewicy STK próbuje pokazać pewne problemy. W tym przypadku w dość przekorny sposób ale zaiste nader obrazowo. Co do STK, to taka strefa graniczna. Pod publike – jak wygodnie. Zaczyna orbitować w okól pierwszej frakcji. Natomiast ciekawa sprawa stala się w koalicji. Jaka? Pożyjemy zobaczymy.

Monter 2
Monter 2

[quote name=”monter”]Uważasz że co kontrola wykaże? Masz nadzieję że pozbędziesz się obecnej władzy? Już nam obiecywałeś zmianę władzy jesienią 😥 Nawet pisałeś że twoje słowo droższe od pieniędzy! Już ci panie prawniku nie wierzę![/quote]
To jest nas już dwóch naiwnych. Pewno więcej takich sie znajdzie co czekała na obiecanki samochwały panaprawnika

????????
????????

wg. was Górnicki był zły ,Augustowski leniwy , Łaksa jeszcze gorszy …. no to kto sie nadaje cała plejada tych super kandytatów startowała w wyborach …..poparcie na granicy błedu statystycznego …

niecuda
niecuda

[quote name=”????????”]wg. was Górnicki był zły ,Augustowski leniwy , Łaksa jeszcze gorszy …. no to kto sie nadaje cała plejada tych super kandytatów startowała w wyborach …..poparcie na granicy błedu statystycznego …[/quote]
pracowitych i kompetentnych jest kilku ale mają swoje zawody i pewien rodzaj stabilizacji ….kopanie się z łysmi końmi oraz resztą stada mają w głębokim …zatylu !!!!!!

A
A

Tym, którzy zwątpili, że jesień przyniesie zmiany, przypominam – jesteśmy dopiero na półmetku wzmiankowanej pory roku.
Kontrola rozpoczęta.
Zielnik obiecał i jest, jak mówił.
Tyle, że On przestrzega prawa, więc to wszystko wymaga czasu.

Monter 3
Monter 3

A mie obiecoł manne z nieba

Macher 1
Macher 1

[quote name=”Monter 3″]A mie obiecoł manne z nieba[/quote]
A mnie 100 mln

monter 4
monter 4

a mnie 12 groszy 😆

monter 5
monter 5

a mnie, że będę zawsze mloda, piekna i bogata 😀

monter 6
monter 6

a mnie drugą Japonię

monter 7
monter 7

A mnie Irlandię 🙂

monter-ka
monter-ka

A mnie, że się ze mną ożeni

monter-ka 1
monter-ka 1

Nie to mnie obiecywał 🙁

monter-ka 2
monter-ka 2

Może i wam obiecywał, ale kocha mnie 🙂

Macher 1
Macher 1

prawniku nr 1 ….oddaj mi moje 100 milionów

monter8
monter8

A mnie gruszki na wierzbie :-*

prawnik nr 1
prawnik nr 1

[quote name=”Macher 1″]prawniku nr 1 ….oddaj mi moje 100 milionów[/quote]

A dam mu, a dam mu, cały czas ma długi ….

Macher 1
Macher 1

a mnie jeszcze że będe prymasemmmmmmmmm….

księgarz
księgarz

A mnie obiecał najlepsze pachnidło czyli ….. wodę i mydło 😆 😆 😆 😆 😆

Macher 1
Macher 1

[quote name=”prawnik nr 1″][quote name=”Macher 1″]prawniku nr 1 ….oddaj mi moje 100 milionów[/quote]

A dam mu, a dam mu, cały czas ma długi ….[/quote]
teściu odda

RTV
RTV

a mnie …a mnie … VICE..ka i inplanty Darowi inplanty i sekretarza

gwiazdka
gwiazdka

No to patrzeć na święta Mikołaj przyniesie nową koalicję co nieśmiało się rodzi. Pana SS z Panem JŁ, której gwarantem bedzie wspólna odpowiedzialność za uchylony Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Błogosławi jej PG.

księgarz 1
księgarz 1

[quote name=”księgarz”]A mnie obiecał najlepsze pachnidło czyli ….. wodę i mydło 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]
Pot śmierdzi spod pach, w księgarni syf, aż strach….. 😆 😆 😆

RTV
RTV

JŁ ?????????

RTV
RTV

T Km..JAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!!

księgarz 3
księgarz 3

[quote name=”RTV”]T Km..JAAAA !!!!!!!!!!!!!!!!![/quote]

Chyba S T Km 😆 😆 😆

daro padłe zdrowie
daro padłe zdrowie

Nie toJAAA….TKmJ

daro padłe zdrowie
daro padłe zdrowie

nie łón ze wsiam miodzio w uszach

ratownik bolo
ratownik bolo

jeszcze pływam

księgarz 4
księgarz 4

Prawnik konia dosiadaj i na urząd !!!!

Hmm
Hmm

Ktoś chyba chce zakryć merytoryczne komentarze z obecnej 3 i 4 strony komentarzy.

????????
????????

[quote name=”księgarz 4″]Prawnik konia dosiadaj i na urząd !!!![/quote]
rudego lub czerwonego

księgarz 1/1
księgarz 1/1

od rtv wali ….powinien nabyć antyperspirant

niecuda
niecuda

[quote name=”Hmm”]Ktoś chyba chce zakryć merytoryczne komentarze z obecnej 3 i 4 strony komentarzy.[/quote]
tyle i na tylko tyle ich stać

księgarz
księgarz

[quote name=”Hmm”]Radny Kołodziej głosował przeciwko każdej podwyżce podatków, podobnie zresztą jak chociażby Radny Pacia, czy Kazimierska.

Autor artykułu mógłby napisać bardziej szczegółowo o argumentacji opozycji, bo koalicji jak zwykle udzielała się dużo mniej.[/quote]
Wojtuś, idź chwalić tatę na wolbromianach. To jest forum dla porządnych ludzi.

księgarz
księgarz

[quote name=”????????”][quote name=”księgarz 4″]Prawnik konia dosiadaj i na urząd !!!![/quote]
rudego lub czerwonego[/quote]
Nie ważne jakiego, ważne, żeby nawet po błocie pojechał. 😆

RTV/AGD
RTV/AGD

stk< K P

niecuda
niecuda

pojedzie nawet na ….gaumieeee,,,,

AAAAA
AAAAA

nie prawnik nie oswitowiec nie łysi nie ratownik bolek …porozmawiamy za trzy lata

księgarz
księgarz

[quote name=”RTV/AGD”]stk< K P[/quote]
Ale to widać gołym okiem, chyba że znasz ich bliżej i masz inną miarę na myśli, bo nie sądze, żeby ci o intelekt chodziło 😆

księgarz
księgarz

[quote name=”AAAAA”]nie prawnik nie oswitowiec nie łysi nie ratownik bolek …porozmawiamy za trzy lata[/quote]
Trzy lata jak za brata 😆 😆 😆 . To tak po kontroli.

RTV/AGD
RTV/AGD

stk/KP …intelekt

AAAAAAAAAA
AAAAAAAAAA

ile dla misia bubu ?

księgarz
księgarz

[quote name=”RTV/AGD”]stk/KP …intelekt[/quote]
Dałem plusa za poczucie humoru. 😆 😆 😆

księgarz
księgarz

[quote name=”AAAAAAAAAA”]ile dla misia bubu ?[/quote]
Misiu niczego nie podpisywał 😆 😆 😆 😆 😆 😆 😆

AAAAAAA
AAAAAAA

[quote name=”księgarz”][quote name=”AAAAAAAAAA”]ile dla misia bubu ?[/quote]
Misiu niczego nie podpisywał 😆 😆 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]
jak nie a OSP /OC